2023’te En Çok Beklediğimiz Oyunlar

2018 yılının muhteşemliğinden sonra diğer yıllar benim için oyun anlamında pek tatmin edici geçmemişti. Özellikle 2021 diğer senelere göre kötü bir yıldı. 2022 ise o kadar güzel geçti ki diğer senelerin oyunsuzluğunu unutturdu. Üstelik 2022 sonrası 2023 daha da güzel olacak gibi duruyor. Harika oyunlar bizi bekliyor, daha fazlası da duyurulmaya devam edecek. 2023’te çıkacak en çok beklediğim oyunları sizin için sıraladım. (Bioshock yaratıcısının yeni oyunu Judas veya Insomniac Games’in Wolverine’i gibi çıkış tarihi duyurulmayan oyunları listeye almadım.)

18) Suicide Squad: Kill the Justice League

Rocksteady’nin 4 kişilik bir co-op oyunu yapması hoşuma gitmese de Batman Arkham Knight’tan beri uğraştıkları oyunu merak ediyorum. Belki de eğlenceli bir deneyim sunabilirler, kim bilir. Süper kahramanlarla oynamak yerine Suicide Squad karakterlerini oynamak bana eğlenceli de gelmiyor. Belki Superman’i, Batman’i düşman olarak görmek ilginç olabilir. Keşke bu oyun bir an önce çıksa da Rocksteady başka bir oyuna başlasa.

Çıkış Tarihi: 2023

17) S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

Orijinal Stalker’ı çocukken biraz oynamış ve korktuğumdan bırakmıştım. Günümüzde benzer atmosferi sunan Metro serilerine bayıldığım için S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl’i de keyifle oynayacağımı düşünüyorum. Atmosferi inanılmaz etkileyici gözüküyor. Bu oyunun başına gelen kötü şeyler olmasaydı belki de çoktan oynamıştık. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından sonra Ukrayna’daki geliştirici ekip oyunu geliştirmeye ara vermek zorunda kaldı. Birkaç ay sonra geliştirmeye devam ettiklerini duyurdular. Umarım hiçbir sıkıntı çıkmadan ailelerini ve kendi can sağlıklarını güvene alabilmişlerdir. Bakalım 2023 yılı bitmeden bu oyun çıkmayı başarabilecek mi?

Çıkış Tarihi: 2023

16) Baldur’s Gate 3

Larian Studios’un Divinity: Original Sin 2’yi bayılarak oynadıktan sonra elbette Baldur’s Gate 3’ü merakla beklemeye koyuldum. Önceki Baldur’s Gate oyunlarını oynamadım, türe biraz yabancıyım. Ama benzer oyunlara göre hikaye anlatımında kullanılan sinematiklerden oynanışa kadar daha iyi duruyor. İlk yorumlar da çok olumluydu. Fiyatı değişebilir diye 249TL’ye aylar önce satın aldım. 2023’te oyun tam sürüme ulaştığında mutlaka deneyeceğim.

Çıkış Tarihi: Ağustos 2023

15) The Wolf Among Us 2

The Wolf Among Us yaklaşık 10 yıl önce çıktığında dikkatimi pek çekememişti. Arka arkaya çok fazla Telltale oyunu çıkıyordu, benim için bu da onlardan biriydi. Daha sonra Telltale iflasını açıklayınca ve daha fazla oyun çıkarmadığında yarım bıraktığım The Wolf Among Us’a devam ettim. O yoklukta hoşuma da gitti. Telltale’in haklarını yeni birileri satın alıp The Wolf Among Us 2 ile karşımıza gelince valla ben de heyecanlandım. Tabii ki oynanış hakkında bazı yenilikler yapması lazım, yenilikten yoksun klasik Telltale oynanışı ile karşımıza çıkarlarsa biraz bayık bir oyun olabilir. Mesela Quantic Dream, Detroit Become Human’da güzel bir akış yakalamıştı. Bakalım bu nasıl bir oyun olacak?

Çıkış Tarihi: 2023

14) The Lords of the Fallen

From Software dışında yapılan Soulslike oyunları yüzümüzü pek güldürmese de yeni The Lords of the Fallen’dan ben çok umutluyum. Eski Lords of the Fallen o kadar sıradan ve sıkıcı duruyordu ki denemek bile istemedim. Zaten Steam incelemeleri de olumsuz eleştirilerle doluydu. Yeni The Lords of the Fallen da derslerine çalışmış gibi duruyorlar. Fragmanda çok güzel tasarımlar vardı. Umarım hayal kırıklığı yaşatmaz.

Çıkış Tarihi: 2023

13) Final Fantasy XVI

Final Fantasy serisinin yıllardır şanını şöhretini duyarım ancak seriye yeni oyunlarla girebildim. Sıra tabanlı dövüş sistemini modernleştirip gerçek zamanlı sisteme çevirmişlerdi. Final Fantasy XV ve animasyon filmine bayılmıştım. Büyülü bir dünyada arabamızla geziyorduk. Araba sürüş mekanikleri çok kısıtlı olması canımı sıksa da atmosferi harikaydı. Ondan sonra çıkan Final Fantasy VII Remake’i ise bitiremedim. Yarısında sıkılıp kapattım. Yine de hala yeni oyunlar için heyecanlıyım. Final Fantasy XVI bana daha çok hitap ediyor gibi geliyor. Bakalım eğlenceli olacak mı?

Çıkış Tarihi: 22 Haziran 2023

12) Resident Evil 4 Remake

Korku oyunlarıyla yeni yeni haşır neşir oluyorum. Çocuk iken Resident Evil 4’ü korka korka belli bir yere kadar oynamıştım. Çok fazla hatırlamıyorum. O yüzden yepyeni oyunmuş gibi oynayacağım. Özellikle Resident Evil 4 gibi oyun sektörünü ileriye taşıyan bir oyunu modern grafiklerle deneyimleyilbecek olmak beni mutlu etti. Tekniksel problemler yaşatmaz umarım. Sizin de heyecanla beklediğinize eminim.

 Çıkış Tarihi: 24 Mart 2023

11) Armored Core VI: Fires of Rubicon

From Software hayranı olarak elbette bir sonraki oyunlarını görünce heyecanlandım. Meka konsepti herkes gibi benim için de biraz niş kalıyor. Ama insanların Titanfall 2’yi unuttuğunu düşünüyorum. Titanfall 2, meka konseptiyle harika bir deneyim yaşatmıştı. Armored Core VI’da Japon oyuncular yerine daha globali düşünerek tasarlanılsa severek oynarım. Oyunun hikayesi serinin önceki oyunlarından kopuk olacak ve SoulsBorne türünde bir oyun olmayacak. SoulsBorne türünde olmasını tercih ederdim ama From Software’in farklı bir şeyler denemesi de hoşuma gidiyor. Yine de bu oyuna biraz şüpheyle yaklaşıyorum, bakalım nasıl bir oyun olacak?

Çıkış Tarihi: 2023

10) Dead Space Remake

The Callisto Protocol’ün yaşattığı hayal kırıklığından sonra ilaç gibi gelecek olan Dead Space Remake’i merakla bekliyorum. Umarım bunda da hayal kırıklığı yaşamam. Tek korkum fazla gergin bir atmosferi olduğu için korkalığımdan oynayamamak. Öyle bir şey yaşatmazsa bitirmeden başından kalkmam. 12-13 yaşlarında kuzenimle birlikte çok büyük keyifle oynuyorduk. Eski günlerin nostaljik keyfini yaşatan, modern grafiklerini kendisine entegre etmiş harika bir oyun olması dileğiyle…

Çıkış Tarihi: 27 Ocak 2023

9) Lies of P

Yukarıda From Software dışındaki Souls oyunlarına biraz dikkatli yaklaştığımı ve pek sevemediğimi söylemiştim. Buna rağmen Lies of P’den de çok umutluyum. Bloodborne’u diğer insanların aşık olduğu kadar sevmesem de genel olarak seviyorum ve Lies of P de atmosfer olarak Bloodborne’u andırıyor. Üstelik bunu pinokyo konseptiyle birleştiriyor. Guillermo del Toro’nun Pinokyo’sunu yeni izledikten sonra Pinokyo’ya daha çok bir ilgim arttı. Pinokyolu Souls oyunu kulağa yaratıcı ve eğlenceli geliyor. Umarım bu konsepti mekanik anlamda da yedirmişlerdir. Çok büyük heyecanla bekliyorum.

Çıkış Tarihi: 2023

8) The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

2017’de tüm ödülleri silip süpüren The Legend of Zelda: Breath of the Wild’ın devam oyunu nihayet geliyor. Sanırım bir Zelda oyununun ilk defa bir devam oyunu geliyor. Breath of the Wild dışında bir Zelda oyunu oynama fırsatım olmamıştı. Breath of the Wild’ı da her ne kadar sevsem de Switch’in o yetersiz donanımı beni biraz rahatsız etti. Yakında Nintendo’nun yeni konsolu umarım duyurulur da bu şaheserleri daha iyi donanımlarla oynama fırsatı yakalarız. Breath of the Wild’ı yarım bıraksam da bir ara geri dönmeyi düşünüyorum. Devam oyununda da neler yapacaklar çok merak ediyorum. Fragmanda birçok yeni mekanik göstermişlerdi, bunları kim bilir nasıl bir açık dünya ve zindanlarla birleştirecekler. Elden Ring’in de temelini oluşturan Breath of the Wild’ın devam oyununu insanlar büyük bir heyecanla bekliyor. Hatta The Game Awards’ta 2023’ün en çok beklenilen oyunu seçildi.

Çıkış Tarihi: 12 Mayıs 2023

7) Assassin’s Creed Mirage

Herhalde 12 yıldır aktif olarak takip ettiğim tek oyun serisi. Brotherhood’dan beri nerdeyse her sene bir AC oyunu oynuyordum. Bazı senelerde oynamadığımda ellerim karıncalanıyor ve yeni AC oyunu canım çekiyor. İndirime girdiklerinde de bir önceki çıkan AC oyununu oynuyordum. Ama Valhalla’dan beri bir oyun çıkmadı ve aç kaldım. Halbuki Valhalla’yı oynarken canımdan bezmiştim. Yan görevleri çok iyi olsa da oyun fazla uzun ve büyüktü. Oynanışı da bir yerden sonra yeteri kadar eğlenceli gelmedi. AC Mirage ile seri köklerine dönüyor ve daha küçük ölçekli bir oyun olarak tanıtılıyor. O yüzden Mirage için ekstra heyecanlıyım. Tabii ki asıl ana AC oyunu bu değil. Onların çıkmasına daha çok var diye bu ara oyunu yapmaya karar verdiler. Ben özellikle cadı avı döneminde geçecek olan yeni AC oyununu aşırı merakla bekliyorum. Onu beklerken Mirage oynamak iyi gelecek.

Çıkış Tarihi: 2023

6) Hogwarts Legacy

Güncel teknolojiyle yüksek bütçeli bir Harry Potter oyunu oynayacak olmak tek başına yeterli bir sebep. Sanki önceki oyunları biraz film oyunlarından hallice gibi geliyordu bana. Ama Hogwarts Legacy başlı başına ayrı bir oyun. Üstüne düşünülmüş güzel mekanikler kasılmış gibi. Fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla oyun muhteşem durmuyor, ama çok kötü de durmuyor. Bence güzel ve ortalamanın bir tık üstü oyun olacak. Eğer teknik problemli bir çıkış yapmazsa kendimizi kaptırabileceğimiz ve keyif alabileceğimiz bir oyun olabilir. Ders sistemi gerçekten Bully’deki gibi mi olacak merak ediyorum doğrusu. Oyunda dört mevsim olacağı da duyuruldu, okul okur gibi gerçekten Hogwarts’ta zaman geçireceğiz.

Çıkış Tarihi: 10 Şubat 2023 PS5 | Xbox Series X/S | PC

4 Nisan 2023 PS4 ve Xbox One

25 Temmuz 2023 Nintendo Switch

5) Atomic Heart

2018’de ilk fragmanını gördüğümden beri beklediğim Atomic Heart sonunda çıkıyor. Oyundaki o gizemli Bioshock atmosferine bayıldım. Oyundaki güçler, silahlar ve bosslar gerçekten güzel düşünülmüş, ekstra özenle tasarlanılmış. Bunca sene beklediğime değecek bir oyunla karşılaşacakmışız gibi hissediyorum. Ayrıca oyun yarı açık dünya deneyimi yaşatacakmış. Bu güçlerle FPS bir şekilde etrafı keşfetmek eğlenceli olacaktır.

Çıkış Tarihi: 21 Şubat 2023

4) Diablo IV

Diablo serisine bir türlü giremesem de Torchlight gibi türevlerini severek oynadım. Diablo IV hakkında yayınlanan sinematik ve oynanış fragmanları enfes gözüküyor. Oyun çıktığında bağımlı olacakmışım ve istesem de oynamayı bırakamayacakmışım gibi hissediyorum. Blizzard umarım eline yüzüne bulaştırmadan güzel bir şekilde çıkarır. Oyunu deneme fırsatı yakalayanlardan çok olumlu yorumlar duydum, çok güzel bir oyun bizi bekliyor. Atmosferi ve gösterdikleri yetenek setleri de müthiş duruyor. Keşke o kadar pahalı olmasaydı…

Çıkış Tarihi: 6 Haziran 2023

3) Star Wars Jedi: Survivor

Titanfall 2 hayranı biri olarak Respawn Entertainment’ı çok seviyorum ve saygı duyuyorum. Çok zekice bölüm tasarımları yapıp bunları yenilikçi mekaniklerle bir araya getirebiliyorlar. Jedi: Fallen Order’ın görev dizaynı ve bölüm tasarımları sınıfta kalsa da geçerli bahanelerinin olduklarını biliyorum. Yeni nesil konsollar çıkmadan önce EA yeni bir Star Wars oyunu çıkarmak istiyordu. Ellerindeki kısıtlı zamanla Respawn bence güzel bir iş çıkarmış. Devam oyunu Jedi: Survivor’da ise daha bol vakitleri vardı. Dolayısıyla akıllarındaki her şeyi oyuna aktarma şansları olmuştur diye umut ediyorum. O yüzden oyuna karşı çok çok heyecanlıyım. 30-40 saatten önce bitmeyen açık dünyalardan sonra ilk oyun ilaç gibi gelmişti. Devam oyunu da aynı etkiyi yapacaktır. Daha önce gezdiğimiz gezegenlere bir daha dönmek ilk oyunu sıkıcı hale getiriyordu, bunda aynı hatayı yapmazlar umarım. Güzel yetenekler ekleyip dövüş sistemini geliştirmelerini umuyorum.

Çıkış Tarihi: 17 Mart 2023

2) Starfield

Ah ah Bethesda… Bethesda Game Studios’un kendi başına geliştirdiği tek kişilikli son oyun Fallout 4’tü. (Deathloop ve Prey gibi oyunları Arkane geliştiriyor, Bethesda sadece yayıncılık yapıyor.) Yani 2015 yılından beri klasik bir Bethesda deneyimi yaşayamadık. Yeni Bethesda oyunu çıkmayalı o kadar uzun zaman oldu ki hep ertelediğim Fallout New Vegas ve Fallout 4’ü bitirdim. İkisinden de çok keyif aldım. E haliyle 8 yıllık bir beklentiyle Bethesda’nın yeni oyunu Starfield’ı da aşırı merak ediyorum. Teknik problemlere sahip bir çıkış yapıp sırtlarını modculara dayamazlar umarım. Çünkü uzayı keşfederek rol yapacağımız bir Bethesda deneyimi yaşamak için sabırsızlanıyorum. Beni hayal kırıklığına uğratan tek şey gemimizle gezegene manuel olarak inememek oldu. Gezegene yaklaşıp faremizle iniş noktası seçip iniyoruz. Keşke atmosfere kendimiz girsek ve sürüş becerilerimize göre gemimiz iniş yaparken hasar alsaydı. Belki de gemi yüksek hasar alırsa gezegende mahsur kalırdık. Tamir etmek için gerekli eşyaları arardık, eşyaları ararken de yeni karakterlerle tanışır, yeni görevler alırdık. Dolaylı olarak güzel maceralara yol açardı. Neyse bakalım, belki orayı geliştirmekle harcayacakları zamanı daha güzel bir yerlerde kullanmışlardır.

Çıkış Tarihi: 2023’ün ilk yarısı

1) Marvel’s Spider-Man 2

İlk oyun 2016’da duyurulduğunda delicesine heyecanlanmış ve hemen PS4 sahibi olmam lazım demişim. Oyun çıkmadan birkaç ay önce de PS4 Pro satın aldım. Her şey ucu ucuna yetişti ve Marvel’s Spider-Man beni büyülemişti. Yıllardır hayalini kurduğum ve çok istediğim yüksek bütçeli bir Spider-Man oyunu sonunda çıkmıştı. Oyun, temellerini Batman Arkham serisinden alıyordu, eksiklikleri de vardı ama Arkham formulünü kendine göre çok güzel uyarlamıştı. Üstüne muazzam bir ağ ile gezme (swing) mekaniği vardı. Bu mekaniği mükemmelleştirmek için tam 3 yıl buna odaklanmışlar. Müzikleri, atmosferi, hikayesi ve oynanışı benim için çok keyifliydi. Yeni oyunda yeni güçlere ve daha güzel yan görevlere odaklanırlarsa ikinci oyun harika bir seviyeye ulaşabilir. İlk oyun ile aynı haritada olmasından dolayı biraz endişeliyim, acaba sıkıcı olur mu diye düşünüyorum. Bir de God of War Ragnarök kadar yenilik gelirse de yeterli bulmam, orda runik saldırılar aynıydı ve güçlerimizi hiçbir sebep yok iken oyun başında kaybediyorduk. En azından hikayeye yedirebilirlerdi. Insomniac Games’e güvenim tam, bakalım nasıl bir oyun ile karşımıza gelecekler?

Çıkış Tarihi: Sonbahar 2023

Sizin başka beklediğiniz oyunlar neler?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.