Süper Kahraman Oyunu Yapmak Artık Daha Zor!

Yıllar geçtikçe Batman Arkham oyunlarını özlediğimi fark ettim. Eskiden neredeyse tüm oyunlarda kullanılmaya başlanan o attack/counter dövüş sistemini, bütün oyunlar terk etmiş ve en iyi yapan oyun serisi de biteli 5 yıl olmuştu. Evet, Arkham Knight çıkalı tam 5 yıl oldu. O tatmin edici dövüş sistemine en yakın zamanda ne çıktı derseniz, tabii ki de Marvel’s Spider-man derim. Elbette tam olarak aynı değiller ama biz konumuzdan sapmayalım. Batman’i böylesine özleyince tek yarım bıraktığım Arkham Origins oyununa geri dönmek istedim. Arkham Knight ve Marvel’s Spider-man’den sonra Arkham Origins oynayınca gözüme kocaman bir sorun çarptı. Süper kahraman oyunlarının mutlaka yapması gereken şey, açık dünyada gezmeyi eğlenceli hale getirmek!

Spider-man’de ağ atmak 3 yıl sürdü

Spider-man’in en çok dalga geçilen konusu nedir? Gökyüzüne ağ atmak diyebiliriz sanki. Peki PS4’e çıkan Marvel’s Spider-man bu sorunu nasıl çözmüş? Eğer etrafımızda yüksek bina yoksa niye ağ atamıyoruz? Geliştirici ekip tam 3 yıl boyunca ağ atmayı ve ağ ile gezinmeyi fiziğe uygun ve eğlenceli olması için uğraşmışlar. Herhalde bir bildikleri vardır da bu kadar uğraşıp zaman harcamışlardır. Süper kahraman oyunları, açık dünyaya sahip olduklarında bir başka keyifli oluyor. Karakterimizin özel yetenekleriyle şehirde cirit atmak bambaşka bir duygu veriyor insana. Marvel’s Spider-man de müthiş bir başarıya imza atarak şehirde gezmeyi çok keyifli hale getirdiğini söyleyebiliriz.

Arkham Knight’ta Batmobile’e o kadar çok önem verdiler ki tüm oyun araba oldu

Batman Arkham Serisi, her oyunda üzerine koyarak büyümeye devam etmiştir. Arkham Knight ile birlikte büyük bir dünya tasarlamak isteyen Rocksteady, elbette o dünyada gezmek için bir araç da düşündü. Elbette BATMOBILE! Spider-man ile şehirde gezmek kadar keyifli olmasa da ben Batmobile’i çok sevmiştim. Çağırdığım konuma gelmesi, çevreyle sık sık etkileşime girip yıkıp dökebilmesi ve tasarımı hoşuma gitmişti. Sürüş mekanikleri de gayet tatmin ediciydi fakat bütün ekip arabaya o kadar yoğunlaştı ki oyunun içindeki her şeyi arabaya göre tasarlamaya başlamışlardı. Bölüm tasarımlarını bile ona göre yapmışlardı. Puzzleların büyük kısmı araba ile çözülüyordu. Bu kadar da abartmasınlar tabii, aradaki dengeyi iyi tutturmak gerekiyor.

Bu iki oyundan sonra ne oldu?

İki oyunda da şehirde böylesine eğlenerek gezerken Batman Arkham Origins’e geri dönüş yapınca ağzım açık kaldı. Sürekli f atıp koşarak görevden göreve gidiyordum. Ne? Evet, evet! Bir görevi tamamlıyorum, sonra çatıya kanca atıp süzülerek 10 km boyunca tekrarlaya tekrarlaya gitmeye çalışıyorum. Fast Travel da var çok şükür de küçücük harita için loading beklemek bile anlamsız oluyor. Bunun üzerine düşününce de eğer açık dünya koyulacak bir süper kahraman oyunu yapılacaksa mutlaka keyifli bir seyahat yöntemi olmalı kanaatine varmış bulunmaktayım. Batman için Batmobile, Spider-man için ağ atmak ise işte Iron Man için zırhla birlikte keyifli uçma mekanikleri olabilir. Anthem mesela buna güzel bir örnek, üstüne daha da yoğunlaşırlarsa Anthem’dan da daha iyi bir uçma mekaniği bulup eğlenceli bir oyun yapabilirler.

Arkham Knight ve Spider-man’den sonra kimsenin kanca atıp koşmayı kabul edeceğini sanmıyorum. Yeni çıkacak Batman oyununda da mutlaka Batmobile olmalı. Oyunu yapanlar sanırsam Origins’i yapanlarla aynı ekip ama önceki oyundaki Batmobile’i oyundan çıkaracaklarını sanmıyorum.

Büyük Güç Büyük Sorumluluk getirir!

Basit bir film veya çizgi roman oyunu gibi yapmamak için daha fazla şey gerekiyor. Büyüleyici atmosfer, derin bir oynanış ve düşünülmüş kaliteli bir senaryo artık süper kahraman oyunları için yetersiz geliyor. Stüdyoların artık açık dünyayı da güzel tasarlayıp nasıl eğlenerek gezebileceğimizi düşünmeleri gerekiyor. Bu da süper kahraman oyunlarının yapımı daha da zorlaştı demek. Hem maliyet açısından hem de tasarım açısından ekstra bir emek gerektirdiği ortada. Marvel’s Avengers da bu yüzden tam olarak açık dünya değil sanırım. Her karakter için şehri düzgün tasarlamak çok büyük bir zaman ve emek ister.

Bakalım Rocksteady’nin yaptığı yeni süper kahraman oyunu nasıl olacak? Superman, Justice League veya Suicide Squad oyunu çıkartabilirler. Söylentiler hep çıkıyor, genellikle yalanlanıyor. Bakalım gelecekte bizi neler bekleyecek?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.