Pile Up! | Bağımlılık yapıcı ve Rahatlatıcı Şehir Kurma Oyunu

Yerli bir ekibin geliştirdiği sakinleştirici bir strateji oyunu olan Pile Up!’ı erkenden oynama fırsatı yakaladık. Biz bu oyunu çok beğendik. Sırf yerli oyun diye demiyoruz, gerçekten Türk oyunları arasındaki en önemli yapımlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Globalde de ses getirecek bir oyun olma potansiyeli taşıyor. 2 Haziran‘da çıkacak bu özgün oyuna hadi gelin yakından bakalım…

Artık Ada Sahibisin

Önce oyunun amacını anlatalım. Artık bir ada sahibisin ve buraya evler inşa ederek nüfusu artırmaya çalışıyorsun. Tabii ki gelen nüfusla birlikte ısınma, su, elektrik gibi çeşitli ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. İhtiyaçları karşılayarak adadaki halkı mutlu etmenin yollarını arıyorsun. Oyun, tur bazlı olarak ilerliyor. Hatta tur bazlı kart oyunu gibi bile diyebiliriz. O turda gelen yapıları Lego veya Tetris gibi inşa ediyorsun, sonra boşluk tuşuyla sonraki tura atlıyorsun. Eğer halkın mutsuzluğu belli bir seviyeyi geçerse oyunu kaybediyorsun ve baştan başlaman gerekiyor.

Sakinleştirici de Olsa Strateji Yapmak Lazım

Strateji yapabileceğiniz basit ama güzel bir derinliği var. Oyunun aynı zamanda rahatlatıcı olmak gibi bir hedefi olduğu için oyuncuyu strateji kısmında pek strese sokmak istemiyor, o açıdan hoşuma gitti. Aynı zamanda güzel bir stratejik derinlik oluşturmuşlar. Mesela Gaz Kaynağı yanıcı olduğu için Isı Kaynağı‘na uzak koymanız gerekiyor. Yoksa patlayabiliyor ve evlere zarar veriyor. Bunun gibi birbirine uzak koymanız gereken kaynaklar dışında elinizde kısıtlı kaynak olduğu için evleri sürekli yanyana koymak da pek doğru olmayabilir. Hem dikeyde hem de yatayda evleri inşa etmeniz gerekiyor. Evlerin boyutları da çeşitli büyüklüklerde olduğu için küçük bir evi tam o kalan boşluğa koymak çok tatmin edici oluyor. Sanki 3 boyutlu bir Tetris oynuyormuşsun gibi hissettiriyor. Ayrıca Lego yaparkenki tatminliğe de benzer bir his yaşıyorsunuz. İşte o his bağımlılık yapıyor. Hatta kısa bir göz atıp sonra daha derin inceleriz diye girmiştik ama oyundan bir türlü çıkamadık…

Hem o tatmin edici his, hem de oyunun döngüsü o kadar bağımlılık yapıcı ki zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Yerli bir ekipten Pile Up! gibi bir oyun çıkması bizi bu yüzden heyecanlandırdı.

Harika Animasyonlar ve Rahatlatıcı Müzikler

Animasyonlara ve sese çok önem vermişler. Zaten rahatlatıcı (ASMR) bir oyun olması için en önemli faktörler onlar. Çok tatlı bir oyun olmuş, bir şeyler inşa ederken izlemek inanılmaz keyifli. Yapıların kendi içlerinde tekrar tekrar birleşmesi de adayı bütün bir yapıymış gibi gösteriyor. O birleşmeyi izlemek de tatmin edici. Renk paleti, grafik tarzı ve müzikler de rahatlatıcı atmosferi oldukça iyi destekliyor. Türü seven kitleyi, Pile Up! mutlaka tatmin edecektir. Oyuncuların yorumlarını çok merak ediyoruz.

Sonuç

Oyunun Türkçe dil desteği var ve muhtemelen Türkiye’ye özel bir fiyata çıkacaktır. Fiyatı uygun bulursanız mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Oynamadan önce görsel olarak Townscaper’a benzetebilirsiniz, ama oynanış olarak pek benzemiyor. Townscaper’da amaçsızlıktan dolayı şikayet ederken Pile Up! oynarken hiç şikayet etmiyorsunuz. Eğer istek listenize eklerseniz oyuna çok büyük destek vermiş olursunuz. Steam, tavsiye algoritmasında istek listesini önem veriyor. Cebinizden kuruş harcamadan da türü seven globaldeki oyuncuların oyunu görmesini sağlayabilirsiniz.

Steam sayfasına bakmak ve istek listesine eklemek için buraya tıklayın!

Pile Up!’ın geliştiricisi Remoob ve yayıncısı Next in Game. Bu güzel oyun için Remoob’un ve Next in Game’in ellerine sağlık. Umarız Pile Up! gibi daha çok eğlenceli ve özgün Türk oyunu çıkar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.