Summer Game Fest 2022’de Dikkatimizi Çeken Oyunlar

Haziran’ın gelmesiyle birlikte yılın en güzel dönemi olan oyun duyurularının olduğu etkinlikler de geldi. Bu sene ne yazık ki E3 yok, yalnızca Summer Game Fest var. E3’ün yokluğunda Summer Game Fest daha da büyüyüp ilginç bir fuar haline geldi. State of Play, PC Gaming Show, Xbox ve Bethesda sunumu gibi diğer etkinlikler de Summer Game Fest’e katıldı. Summer Game Fest 2022’de ilgimizi çeken oyunların duyurularını sizler için özetledik.

Luto

İlk olarak Luto ile başlayalım Silent Hill P.T.’den esinlenen Luto, çoğunuzun ilgisini çekecek bir korku oyunu. Gerçekçi grafikleri ve güçlü atmosferiyle psikolojik gerilimin doruklarını yaşayacağız gibi gözüküyor. Çevresel hikaye anlatımıyla sürükleyici bir senaryo sunabilir. 2022 yılında çıkması planlanıyor.

American Arcadia

Truman Show benzeri American Arcadia isimli yeni bir oyun duyuruldu. Oyun, bulmaca-platform türünde.

Oyunda herkesin rahat ve lüks içinde yaşadığı bir şehri görüyoruz. Ancak şehir sakinlerinin hayatlarının her dakikası sürekli bir TV programında yayınlanıyor. Eğer reytinginiz düşerse en kötü kader sizi karşılıyor, ölüm. Oyunu geliştiren ekip Call of the Sea’nin arkasındaki ekip olan Out of the Blue Games. Bizim en çok ilgimizi çeken oyunlardan birisi oldu.

Lost in Play

Lost in Play, iki kardeşin hayal güçlerinde kaybolduktan sonraki maceralarını konu alıyor Görselliği ile Cumartesi sabahı izlediğiniz çizgi filmleri hatırlatan bir bulmaca oyunu. 10 Ağustos’ta çıkması planlanıyor.

Arctic Awakening

Firewatch ve The Long Dark’ı andıran Arctic Awakening duyuruldu. Uçağı gizemli bir güç yüzünden Alaska’ya düştükten sonra hayatta kalan birini oynuyoruz. Bu oyunda bize eşlik eden bir de robot dostumuz var. Oyun 2023’de çıkacak.

Brewmaster: Beer Brewing

Bira yapma simülatörü olan Brewmaster: Beer Brewing Simulator duyuruldu. Cooking Simulator oyununa benzer bir tarzı, görselliği ve oynanışı var gibi duruyor. Demosunu şu an oynayabilrsiniz. 2022’de çıkması planlanıyor.

Redfall

Dishonored ve Prey’den tanıdığımız Arkane’in Redfall isimli yeni oyunundan ilk defa oynanış gösterildi. Vampir temalı bir açık dünyada co-op olarak oynanabilen bir oyun olacak. 2023’ün ilk yarısında çıkması planlanıyor.

The Callisto Protocol

Dead Space’in yaratarıcılarının yeni oyunu The Callisto Protocol’den oynanış videosu geldi. Dead Space’in ruhani devamı olması çok hoşumuza gitti. Modern bir Dead Space oyunu oynayacak olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz günlerde Steam’de yanlış fiyatlandırma yüzünden pek çok oyuncu ile birlikte biz de ön sipariş ettik, heyecanla bekliyoruz. Oyunun 2 Aralık’ta çıkması planlanıyor.

Goat Simulator…3! 2 değil

Şimdi eğlenceli bir duyurumuz var. Yıllar önce harika bir şekilde duyurulan Dead Island 2 sonunda geri dö- hayır hayır, izlediğimiz şey Dead Island 2’nin fragmanı değil, Goat Simulator 3’ün fragmanı. Dead Island’ın fragmanıyla alay ederek yeni oyunlarını duyurmak istemişler ve oyunun adını bile trolleyerek koymuşlar. Goat Simulator 3 mü diye siz de soruyorsunuzdur, çünkü Goat Simulator 2 diye bir oyun yok. Oyunu yapan stüdyoya neden Goat Simulator 2 diye duyurmadınız diye sorulduğunda onlar da çünkü öyle bir oyun yok demişler. 2022’nin sonbahar aylarında çıkması planlanıyor.

Witchfire

The Vanishing of Ethan Carter, Painkiller ve Bulletstorm yaratıcılarının yeni oyunu Witchfire tekrar duyuruldu. 2017’de duyurulan ve çok ilgimizi çeken Witchfire’ın duyurulmasından bu yana o kadar çok sene geçti ki oyunun varlığını bile unutmuşuz. Bu sene etkinlikte tekrar görmeyi beklemiyorduk. Rogue-lite bir oyun olacak, 2022’nin son çeyreğinde erken erişime açılması planlanıyor.

Cuphead DLC’si

4 yıl önce duyurulan Cuphead DLC’si nihayet 30 Haziran’da çıkıyor ve çıkmasına günler kala son bir oynanış videosu paylaştılar. Heyecanla bekliyoruz.

Nivalis

Daha önce tanıtılan Nivalis’den yeni bir fragman gördük. Nivalis bir cyberpunk temalı bir yaşam simülatörü. Bu oyunda kendi işinizi büyütebiliyor, restoranınızı dekore edebiliyor, mükemmel yemeği veya kokteyli yapmayı öğreniyor, balık tutabiliyor, yabancılarla tanışıp yeni arkadaşlar edinebiliyor veya aşkı kovalayabiliyorsunuz.

Layers of Fears

Outlast ve P.T.’nin rüzgarıyla birlikte iyi grafikli yürüme simulatörü korku oyunları bir dönem baya popüler olmuştu. Çoğu indie stüdyo bu oyunlara yöneliyordu. Bu sunumda da Layers of Fear tarzı eski oyunlara benzer bir oyun görmeyi beklemiyordul. İzlerken Layers of Fear benzeri bir oyun yapmışlar derken fragman bitti ve Bloober Team, Layers of Fears’ı duyurdu. Layers of Fear serisinden düz devam etmek yerine sonuna s ekleyip fears demeyi tercih etmişler. Seriyi sevenlerin kaçırmayacağı bir oyun gibi duruyor. 2023’ün ilk aylarında çıkması planlanıyor.

The Alters

This War of Mine ve Frostpunk’ın yapımcıları The Alters adında yeni bir oyun duyurdu. Fragmanda Jan isimli karakterimiz uyanıyor ve bir odaya giriyor. Odada cesedin etrafına toplanmış insanları görüyor. Cesede baktığında ise kendisine aşırı benzeyen bir adam görüyor. Daha sonra diğer insanlar da karakterimize bakıyor ve herkes bize benziyor. İşler iyicie tuhaflaşırken fragman orada bitiyor. Jan, hayatta kalmaya devam edebilmek için kendini klonlamış ve alternatif varyantlarını yaratmış. Steam sayfasında macera türünde psikolojik-duygusal kategorileri seçilmiş ama nasıl bir oyun olacağı net açıklanmadı. Sadece temayı biliyoruz. Ne zaman çıkacağı da açıklanmadı.

The Invincible

Firewatch benzeri yine biraz yürüme simülasyonu gibi duran aksiyon macera oyunu The Invincible duyuruldu. Stanisław Lem‘in romanından esinlenen oyunun 2023’te çıkması planlanıyor.

System Shock Remake

4 sene önce Kickstarter desteğiyle başlayan yeniden tasarlanmış olan System Shock Remake’ten uzun süre haber alamıyorduk. Sonunda güncel bir fragman paylaşıldı. Ne zaman çıkacağı açıklanmasa da geliştirilmeye devam ediyor. 67 TL’ye de Steam’den ön sipariş verebilirsiniz. Fiyatı şimdilik çok uygun, güncellenme ihtimali var gibi duruyor. Steam sayfasında Türkçe dil desteği olduğu da görünüyor.

Midnight Fight Express

İzometrik aksiyon oyunu Midnight Fight Express tekrar gösterildi. Sifu gibi tatmin edici bir dövüş aksiyonuna sahip gibi duruyor. 23 Ağustos’ta çıkıyor.

Fort Solis

Red Dead Redemption 2’de Arthur’u seslendirmesiyle tanıdığımız, kalbimizde yer edinen Roger Clark ve pek çok karakterle tanıdığımız Troy Baker ortak bir oyunda seslendirme yapıyorlar. Bu oyun, Fort Solis adında bir korku oyunu ve seslendirme kadrosu bu kadar güçlü olunca da ilgimizi çekti. Oyun uzayda geçecek ve psikolojik korku temasında olacak, elimizde bunlar dışında pek bir bilgi ne yazık ki yok.

The Last of Us Part 1 Remake

The Last of Us Part 1 Remake nihayet resmi olarak duyuruldu. Oyun, PS5 için duyuruldu ve PC için de geliştirildiğini açıkladılar. PS5 için 2 Eylül’de çıkacak. Ayrıca The Last of Us serisinin yeni bir multiplayer oyunu duyuruldu, kendi hikayesi ve kendi karakterleri olacağı açıklandı. Devasa bir oyun olacağı söyleniyor.

Overwatch 2

Overwatch 2’den beklenmedik bir fragman geldi ve 4 Eylül’de ücretsiz olarak çıkacağı açıklandı. Yalnız sadece pvp modu ücretsiz olacakmış, hikayeli pve modunu herhalde ücretle ekstraya satacaklar. Oyun, erken erişim olarak çıkacak, ki bu da iyi haber. Çünkü betasını test edenler oyunun birçok eksiklerini buldular ve birçok geri bildirim verdiler. Blizzard daha çok geri bildirim alıp oyunu geliştirmek için, erken erişim olarak çıkmaya karar vermiş gibi duruyor.

Ayrıca Junker Queen isimli yeni bir karakter de tanıtıldı.

Schim

Schim son zamanlardaki sunumlarda herkesin şüphesiz favorilerinden biri oldu. Daha önce de tanıtılmış olan Schim bu sunumla birlikte tekrar gündeme geldi. Kendine özgü bir görselliğe sahip olan bu oyunda sadece gölgelerde ilerliyor ve gölgeden gölgeye zıplıyoruz. Bizim de favorilerimizden biri!

The Plucky Squire

Bu seneki Devolver Digital sunumu hiçbir şekilde doyurucu olmasa ve hoş bulmadığımız bir sunuma ev sahipliği yapsa da içerisinden en az bir tane ilgimizi çeken oyun bulabildik. The Plucky Squire isimli bu oyun görsel anlamda It Takes Two’yu anımsatan bir oyun. Bu oyunda Bir hikaye kitabının dışındaki dünyayı keşfeden Jot’un maceralarını oynuyoruz.

Hollow Knight Silksong

Hayranların merakla yolunu gözlediği Hollow Knight Silksong’tan sonunda tekrar gösterildi. Ancak oynanış fragmanı dışında pek bir bilgi yok. Xbox, gösterdiğimiz oyunların 12 ay içinde çıkması planlanıyor diye bir açıklama yaptı ama ne olacağı bilinmez. Belki ertelenir. Yine de bu fragman bile heyecanlanmaya yeter.

Diablo 4

Diablo 4 için Necromancer sınıfını duyurdukları bir fragman paylaştılar. İnsanlar bunu anlamsız buldu, çünkü Diablo oyunlarında zaten var olan bir sınıfı niye ayrıca duyurdular oldular. Ardından Diablo 4’ün oynanış fragmanı paylaşıldı. Gayet doyurucu bir aksiyonu ve içeriği olacak gibi gözüküyor. Epik boss tasarımları ve üst seviye çevre tasarımları fazlasıyla ilgimizi çekti. 2023’te çıkması planlanıyor.

Kojima ve Xbox

Kojima, Xbox ile birlikte çalıştığını duyurdu ve Xbox için bir oyun yaptığını söyledi. Her zaman yapmak istediğim bir oyundu diye açıklama yaptı. Bunun üzerine Kojima ve PlayStation ilişkisi hakkında sorular ortaya çıktı, Kojima bunu Playstation ile birlikte çalışmaya devam ettiği şeklinde açıkladı.

Starfield

Starfield’dan bir sürü şey öğrendiğimiz hem güzel hem de kötü bir fragman izledik. Güzel tarafı şu, Bethesda’nın hiç beklemediğimiz konularda kendilerini geliştirdiklerini görmek güzel. Üstüne uğraşmazlar eklemezler dediğimiz birçok özelliği oyuna eklemişler.

Gezegenler arası loading ekranıyla ışınlanmak yerine, gemiyle gidiyoruz. Gemiyi en ince ayrıntısına kadar upgrade edebiliyor ve özelleştirebiliyoruz. Fallout 4’teki gibi base inşa edebiliyoruz, gezegenler arası keşfedip görevler bulabiliyoruz. Ancak fragman nedense aksiyon odaklıydı. Uzay gemilerinin girdiği aksiyon gayet tatmin edici olsa da gezegenlerdeki silahlı çatışma mekanikleri biraz yavandı, bu aksiyonu uzun uzun izledik. Pazarlama ekibi aksiyon tarafıyla daha çok oyuncuyu çekmek istedi belki de ama RPG kısımlarındaki derinliği uzun uzun anlatmaları daha iyi olurdu.

Görselliği vaat ettikleri boyutta bir oyun için yeterli bulduk. 1000’den fazla gezegen olacağını ve gezegenlerin herhangi bir yerine inebileceğimizi söylediler. Bunun gerçek olmasını umut ediyoruz. En azından 50 gezegen eşsiz ve güzelse bu yeterli olurdu. Birçok oyun denedi ama hala bu büyüklükte bir oyun hala göremedik. No Man Sky bir miktar başardı ama hala gezegenler arası keşif ve macera duygusu yeterli gelmiyor. Beyond Good and Evil 2 denedi ve oyun yıllardır geliştiriliyor hala ses seda yok. Mass Effect Andromeda da gezegenler arası keşfi denedi ve beceremedi. Umuyoruz ki Starfield bu sefer başaran oyun olur. 2023’ün ilk yarısında çıkması planlanıyor. Büyük bir heyecanla bekliyoruz.

Sizin en çok heyecanlandığınız oyunlar hangileri? Sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.