Kotaro Lives Alone: İzleyebileceğiniz En Tatlı ve Hüzünlü Animelerden

Kotaro Lives Alone, 4 yaşında tek başına bir dairede yaşayan Kotaro‘nun komşularıyla olan ilişkisini ve bu durum içerisinde yaşanan kimi zaman eğlenceli kimi zaman ders niteliğindeki anlarını konu alıyor. Bu açıdan bakınca eğlenceli vakit geçireceğiniz bir anime gibi dursa da, izlerken her dakika süregelen bir ağırlık hissi veriyor insana. Kimi zaman gerçekten üzücü oluyor ve üzerinize çöken ağırlık daha çok hissettiriyor kendini, gözlerim dolarak izledim.

Kotaro’yu tanıyalım; 4 yaşında, samuray döneminde yaşayan birisi gibi tatlı ve komik bir konuşması var, tam bir centilmen. Ve evet, tek başına yaşıyor. Ancak ufacık boyunu ve zaman zaman ortaya çıkan çocuksu motivasyonlarını göz ardı ederseniz, tek başına yaşamasını garipsemeyeceğiniz kadar olgun ve sorumluluk sahibi. Ailesine ne olduğu konusunda Kotaro’nun olaylara tepkilerinden oldukça kalp kırıcı çıkarımlara varıyorsunuz. Psikolojik ve fiziksel olarak yaşadığı şiddetin izlerine rastlıyorsunuz ve bu centilmen ufaklığa sımsıkı sarılmak istiyorsunuz. Buna rağmen Kotaro, yaşadıklarından ailesini sorumlu tutmuyor ve suçlunun kendisi olduğuna inanıyor. Bu da kalbinizin sıkışmasına sebep oluyor izlerken. Komedi ve dram unsurları çok başarılı bir şekilde iç içe geçip birbirine karışmış.

Ailesi olmamasına rağmen Kotaro tamamen yalnız sayılmaz. Yan komşusu işleri pek de iyi gitmeyen bir manga çizeri. Kotaro ile tanıştıkları ilk andan itibaren, ona abilik yapıyor, kanatları altına alıyor. Sadece onunla değil, Shimizu Apartmanı’nda yaşayan herkesle sıkı bağlar kuruyor. Apartman sakinlerinin her biri oldukça renkli ve alışılmadık karakterler. Bu da animeye güzellik katan özelliklerden bir tanesi. Kotaro’nun etrafında dönen ve diğer karakterler arasında seken olay örüntüleri sürekli renk değiştirip seyir keyfini arttırıyor.

Anime sizi sadece güldürüp ağlatmıyor, çocuk ihmaline, istismarına karşın mesajlar taşıyor ve bir amacı olduğunu hissettiriyor. Çocukların karşılaştıkları en ufak olayda dahi kendilerine biçebilecekleri ağır payın, yaklaşımınız konusunda dikkat etmeniz gerekenlerin farkına varıyorsunuz.

Mami Tsumura’nın aynı isimli mangasından uyarlanan anime, Netflix’te 10 bölümüyle mevcut. Netflix’te izlediğim en iyi animelerden biri olduğunu belirtmem gerekir, vakit ayırdığınıza pişman olmazsınız. Her şeyden öte, elinde tahta kılıcıyla cesur bir samuray gibi gezen ve herkesi kendinden önce düşünen Kotaro’yla tanışma fırsatını kaçırmamanızı öneririz.

Yazar: Pınar Gökoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.