Gran Turismo 7: Problemli Yeni Nesil Yarış Simülasyonu

Gran Turismo hayranlarının uzun zamandır beklediği Gran Turismo 7 nihayet çıktı. Çıkışıyla birlikte micro-transaction ve sunucu problemleri yüzünden çokça eleştirilere maruz kalan oyuna gelin yakından bakalım.

Farklı Beklentiler

Uzun bir süredir yarış oyunlarından uzak kaldım, yakın zamanlarda sadece Forza Horizon 4 ve 5’e bakabildim. Forza Horizon’ın sunduğu özgürlük ve etkileyici görsellik çok hoşuma gitmişti. O oyunların ardından Gran Turismo 7 görsel anlamda bir tık daha iyi olabilirmiş gibi geldi. Bu şımarıklık gibi de gelebilir de PlayStation 5’in yeni nesil gücünü gösterecek oyunlardan biri olduğu için beklentim o yöndeydi. Özgürlük anlamında da kısıtlandığımı hissettim. Menü üzerinden yarış seçmektense haritada dolaşarak yarışlara gitmek bana daha keyifli geldi. Tabii bu yarış simülasyonuna uygun bir beklenti olmayabilir. Zaten o yüzden arcade yarış oyunlarının bana daha çok hitap ettiğini düşünüyorum. Eğer arcade yarışlar beni tatmin etmiyor, yarış simülasyonları daha çok keyif veriyor diyorsanız Gran Turismo 7 tam size göre.

DualSense’in Etkisi

Gran Turismo 7, DualSense’in nimetlerinden sonuna kadar faydalanıyor. Yeni nesil yarış simülasyonu deneyimini yüksek seviyeye çıkartan şey kesinlikle DualSense. Hem dokunsal geri bildirimi, hem de uyarlanabilir tetikleyicileri çok güzel bir şekilde kullanmışlar. Dokunsal geri bildirim ile arabanın yol tutuşunu öyle güzel hissettiriyor ki arabanın içindeymiş gibi oluyorsunuz. Uyarlanabilir tetikleyicileri ise tahmin edebileceğiniz gibi gaz pedalına basarmışsınız gibi bir his veriyor. Tetik tuşlarını sertleştirdiğinden, gaza bastığınızda daha atmosferin içine çeken bir deneyim veriyor. Polyphony Digital, DualSense ile güzel bir iş çıkarmış.

Müzik Rallisi ve Yardımlar

Müzik Rallisi, çalan müziğin ritmiyle uyumlu olan bir mod. Temelde süreye karşı yarışıp pistte devam edebildiğiniz kadar gitmeye çalışıyorsunuz. Başta ilginç gelmişti ama sonradan ilgimi kaybettim.

Oyun, elinizden çok fazla tutuyor. Başta arabayı ben mi sürüyorum kendi kendine mi gidiyor diye düşündüm. Özellikle nerede fren yapacağımı gösteren kocaman çizgiler ve zorla arabayı yavaşlatması biraz canımı sıktı. Sonra ayarlardan yardımı kapatınca tüm kontrol bana geçti. Ama yarış simülasyonlarını öğrenmekten çekiniyorsanız, bu oyun ile giriş yapabilirsiniz. Öğrenene kadar yardımları açık tutabilirsiniz.

Sıkıntılı Güncelleme

Gran Turismo 7’de çıkışıyla birlikte 424 araç ve 97 pist bulunmakta. Pistlerin genel atmosferi gayet güzel, araçların tasarımları da ekstra detaylı. Lakin araçları açmak sandığınız kadar kolay değil. Oyunun çıkışından sonra gelen güncelleme yüzünden yarışlardan kazanılan oyun içi paralar azaldı. İstediğiniz arabayı almak ne yazık ki artık daha zor. Micro-transaction olan oyunda oyun içi para kazanmanın zorlaştırılması da tabii ki sizi gerçek para harcamaya yöneltiyor. Güncellemeyle birlikte çıkan başka bir sıkıntı da sunucu problemleri oldu. Sunucu bağlanma hataları yüzünden ben dahil birçok oyuncu singleplayer oynamakta bile zorlandı. Çünkü eğer sunucuya bağlanmazsınız çok sınırlı bir içeriğe erişiminiz oluyor.

Detaylı Ayarlar ve Araba Kişiselleştirme

Frenlerden motor bileşenlerine kadar aracın tüm ayarlarına ulaşabiliyorsunuz. Doyurucu bir genişlikte ayar seçenekleri var. Ayrıca Gran Turismo 7, serinin önceki oyunlarına göre aracı daha fazla özelleştirme imkanı veriyor. Oldukça geniş kapsamlı olmasını beğendim. Bunlar zaten yarış oyunlarının olmaza olmazıdır. Kozmetik kişiselleştirme ve arabanın teknik ayarlarıyla oynamak yarış oyunlarına ekstra derinlik katıyor. Gran Turismo 7’de de bu özellikler gayet doyurucu bir şekilde verilmiş.

Sonuç

Sunucu problemleri ve kötü micro-transaction politikaları oyunun güzelliğini baltalasa da arkada temelleri sağlam yeni nesil bir yarış simülasyonu var. DualSense ile birlikte özel bir deneyime dönüşmeyi başarmış. PS4’teki versiyonun en kötü yanı grafik değil, aslında Dualshock 4 ile bu deneyimi verememesidir. PS5 versiyonunda 3D ses desteği de var, sesler daha gerçekçi bir şekilde kullanılıyor. Eğer yarış oyunlarına meraklıysanız sorunları düzeldiğinde göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.