UNCHARTED: Legacy of Thieves Collection | PS5 için Uncharted

Açık dünya oyunlarının içinde dönem dönem boğulduğumu hissederim. Geçen ay yine bu boğulmalardan birini yaşarken canım aniden Uncharted çekti. Çizgisel ilerleyen ve yüksek doz aksiyona sahip olan oyun dendiğinde aklıma ilk gelen serilerden biri olduğu için olabilir. Remastered versiyonun da yaklaştığını düşününce beklemeye karar verdim ve o gün geldi. 28 Ocak 2022’de UNCHARTED: Legacy of Thieves Collection (UNCHARTED: Hırsızlar Mirası Koleksiyonu) çıktı.

Uncharted: Legacy of Thieves Collection içinde neler var?

Uncharted 4 ve Uncharted Lost Legacy (Kayıp Miras) oyunlarının PS5 için olan remastered versiyonları var. Orijinal ilk versiyonlarına sahip olanlar $10 ödeyerek remastered versiyona yükseltebiliyor. Türkiye için 90TL gibi bir fiyatı olması lazım. Remastered sürümü bize ne gibi yenilikler sunuyor, gelin onlara bakalım. Uncharted: Legacy of Thieves Collection’ın PS5’te 3 farklı görüntü modu var:

  • Fidelity Mod – En iyi görsel kaliteyi veriyor. 4K çözünürlük ve 30 FPS
  • Performans Mod – Biraz daha akıcı bir deneyim sunuyor. 1440p çözünürlüğü 4K çözünürlüğe yükseltiyor ve 60 FPS
  • Performans+ Mod – Aşırı akıcı bir deneyim sunuyor. 1080p ve 120 FPS

Bu üçlü arasında benim favorim kesinlikle performans+ modu oldu. Aslında daha iyi görselliği tercih ederim diyordum ama 120 FPS Uncharted 4 oynamak o kadar büyüledi ki diğerlerine geri dönemedim. 1080p 144hz monitörde oynadım, oyun şahane gözüküyordu. Eğer 1080p TV-Monitör’de 4K veya 1440p modunda oynarsanız o zaman yüksek çözünürlüğü sıkıştırıp 1080p‘ye uyarlıyor, yine daha iyi görsellikle oynamış oluyorsunuz. Yani 1080p ekranınız varsa yine daha yüksek çözünürlüğün nimetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Ama 120 FPS akıcılığını kaybetmemek için ben onları tercih etmedim.

Görsellik dışıdna PS5’in 3D Audio özelliği ile oyunun seslerinin kalitesi de arttırıldı.

Uncharted 4’e Geri Dönmek

Açıkçası oyunun başındaki tempo yavaşlığı kendimi kaptırmamı zorlaştırdı. İlk bitirişimde bunu fazla hissettiğimi hatırlamıyorum ama remastered versiyonunu oynarken başları fazla ağır geldi. Orta kısımlara doğru güzel yükselip toparladı. İlk kısımları da neden çatışmasız yaptıklarını anlıyorum. Nathan’ın her oyun binlerce insan öldürmesi aslında karakteriyle uyuşmuyor, ama öldürmeyi oyundan çıkardığımız anda aksiyon dozajı çok düşmüş oluyor. Uncharted 4’ü geliştirmeye başlarken oyunun tüm geneline daha çok bulmaca koyup aksiyon dozajını düşürmek istemişler. The Last of Us 1’i çıkardıktan sonra Uncharted 4’ün başına geçen Bruce Straley ve Neil Druckmann ise bu karara olumsuz yaklaşmış. Serinin eski oyunları gibi aksiyonu bol tutmak istemişler. Yine de oyunun başında olabildiğince aksiyonu az tutup Nathan’ın karakterine odaklanmışlar. Hem hoşuma gitti hem de gitmedi. Nathan’ın seri katil gibi yüzlerce insanı öldürmesi karakterine ters olsa da oynanışın eğlencesi açısından kesinlikle gereken bir şey olduğunu düşünüyorum.

Uncharted 4 hala mis gibi oyun, hiç yaşlanmamış. Görsel gücüyle, doğal karakteriyle ve heyecanlı aksiyonuyla günümüzün oyunlarına taş çıkartır. Sadece oynanışı hakkında birkaç sıkıntım var. Günümüzde yeni bir Uncharted çıkacaksa oynanışın kesinlikle birazcık daha derinleşmesi lazım. Özellikle platform ve aksiyon mekaniklerine yenilikler eklemeleri gerekiyor. Ben yine de eğlenerek oynayıp bitirdiğimi söyleyeyim.

Uncharted Kayıp Miras’ı oynama fırsatı bulamamıştım, remastered versiyonuyla ilk defa oynama fırsatı buldum. Oyunun giriş sekansındaki atmosferine bayıldım. Onun dışında oyunun temelleri Uncharted 4 üzerine kurulmuş ve genişletilmiş. Dördüncü oyunu sevdiyseniz bunu sevmemeniz için bir sebep yok aslında. Sadece ana karakterimiz farklı. Dördüncü oyuna doymayıp benim gibi 2 kere bitirdiyseniz bulunmaz nimet de diyebiliriz.

Dual Sense için Oyun Uyumlu Mu?

Hem haptik geri bildirim hem de uyarlanabilir tetik tuşları oyunda aktif olarak kullanılıyor. Uyarlanabilir tetik tuşları yani R2 ve L2 gayet güzel olmuş. Sadece ateş ettiğiniz tuş değil, nişan aldığınız tetik tuşu da aynı anda parmağınızı geri ittiğinden ateş ettiğinizde silahı tutmakta zorlanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Bu beni şaşırttı. Önceki oyunlarda o kadar dikkat etmemiştim, belki başka oyunlarda da hem ateş etme tuşu hem de nişan alma tuşu parmağınızı aynı anda geri itiyordur. Ben sadece ateş ettiğimiz tuşun sertleşip geri ittiğini görmüştüm. Dual Sense ile yeni oyunlarda ne yapacaklar merak ediyorum. Özellikle Horizon Forbidden West’te ok atma mekaniğiyle iyice harmanlayacaklarını düşünüyorum. Bu arada haptik geri bildirim özelliği de bu oyunda iyi kullanılmış. Astro’s Playroom kadar muhteşem kullanılmamış elbette.

Açık Dünya Oyunlarından Kaçış

Uncharted 4’ü ve Uncharted Kayıp Miras’ı daha önce oynama fırsatı bulduysanız bile PS5’te tekrardan oynamanızı tavsiye ederim. Tabii ki 439TL remastered sürüm için çok fazla, lakin bir indirim bekleyip alabilirsiniz veya daha önceden oyuna sahipseniz o sürüme 90TL vererek yükseltebilirsiniz. Daha önceden PS4’te oynama şansınız olmadıysa ve PS5’iniz varsa durduğunuz kabahat, hemen alın oynayın. Açık dünya oyunlarının içinde sıkılıp kaybolduysanız Uncharted oyunlarıyla ufak bir mola kesinlikle iyi gelecek.

PC sürümü ne zaman?

Oyunun PC sürümü hakkında ilerleyen dönemlerde bir açıklama olacağı söylendi. 2022 yılının içerisinde yeni duyurular yapacaklarını söylediler. Takipte kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.