Injustice (2021)

Süper kahramanları yaptıkları iyiliklerle tanırız. Bu tanımda akla gelen ilk karakter şüphesiz Superman diyebiliriz. Çoğu çocuğa ilham olan, mükemmelliğiyle örnek olan bir karakter Superman. Tabii her zaman işler böyle yürümüyor. Bildiğiniz üzere Superman’in tek bir zaafı var o da Kriptonit. Hatta bu o kadar meşhur bir bilgidir ki, günümüzde zayıf noktaları temsilen “Benim tek kriptonitim…” gibi kalıplaşmış bir cümle olarak da kullanılır. İşte bu kadar kusursuz bir canlının Dünyaya iyilik yapmak için gelmesi insanlar için çok büyük bir şans. Fakat ya işler öyle yürümezse ve Superman’in kusursuzluğu insan ırkı için durdurulamaz bir zarara yol açarsa?

İşte Injustice hikayesi kısaca bunu anlatır. Superman ile yalnızca aynı taraftaysanız mükemmeldir ve emin olun karşı tarafta olmak istemezsiniz. İyinin kötüye dönüştüğü, Justice League’i tamamıyla ikiye bölen, her bir karakteri yüreğimiz ağzımızda heyecanla okuduğumuz bir çizgi roman serisi Injustice. Bu seri her ne kadar oyunlardan uyarlanmış olsa da çok detaylı ve bir o kadar da sürükleyicidir. Oyunu, çizgi romanı ve Zack Snyder’in Justice League epilogue’unda yapılan göndermeleriyle neredeyse her sektöre adım atmış bir isim. Şimdi ise animasyon filmi ile karşımıza çıktı. Çizgi roman dünyasının Skyrim’i diyebiliriz. Olmadığı masa yok.

Animasyonda da mı Warner Bros?

Bugüne kadar iyi kötüye dönüşüyor temasıyla yapılan her içerik çoğunlukla tuttu diyebiliriz. Bildiğimiz hikayelerin “Ya şöyle olsaydı?” adı altında ilerlediği her içerik ilgi çekici geliyor kitleye. Başka bir evrende o hikayenin farklı işleyişi, aşina olduğumuz karakterlerin hiç beklemediğimiz kişiliklere bürünmeleri oldum olası kendini izletmeyi başardı. Marvel’ın What-If’inin yanında, çok bilinen Flashpoint çizgi romanı da aynı şekilde bu tarz konuları yer alır ve oldukça da geniş bir hayran kitlesine sahiptirler.

Peki bu kadar sevilen bir içeriği Warner Bros Animasyonuyla nasıl mi işledi? Öncelikle Injustice’in 10 ciltten fazla çizgi romanı olduğunu söylemeliyim. Evrendeki neredeyse en önemli tüm karakterlerin en az bir kere konuk olduğu bir seri. Öyle her yiğidin harcı değil tek filmde çekmek yani. Bana kalırsa hiçbir yiğidin harcı değil. Injustice konu bakımıyla, karakter sayısı bakımıyla ve derinliği bakımıyla kırpılıp atılamayacak bir seri. Çünkü her karaktere gerektiği önemi, her ölüme gerektiği sindirme süresini vermediğin zaman kitleye o hikayeyi yedirmek imkansız. Bu nedenle filmi 1 saat 18 dakika yapan Warner Bros Animasyonu ekibine sadece soruyorum. Neden?

Bu zamana kadar The Dark Returns’ü, The Long Halloween gibi tek cilt kitabı (ki bence çok doğru bir kararla) iki ayrı filmde çekip, nasıl oldu da 10’dan fazla cilt içeren bir seriyi tek bir filme sığdırmaya karar verdiklerini aklım almıyor açıkçası. Game of Thrones’u 1 sezon yapmaktan hiçbir farkı yok. Aynı sezonda tüm o 8 sezonu birden yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz? Battle of Bastards, The Door, Blackwater ve daha nice bölümün tek bir sezona sığdırıldığını düşünün… Ben düşünemiyorum açıkçası. Ne o sahnelerin etkileyiciliği kalır, ne de herhangi bir karakterin ölümünden etkileniriz.

Kısaca olmamış yani, olduramamışlar, olduramazlardı da zaten böylesine derin ve uzun bir içeriği. Warner Bros animasyonlarını son zamanlardaki işlerine kadar bayılarak izlerdim. Artık bir çizgi romanın animasyonunun çıkacağına heyecanlanmak yerine korkar oldum. Gerçekten yazık olmuş, boşa giden koca bir hikaye…

Bu kısımdan sonrası hem filmden hem çizgi romandan spoiler içerir!

Nereye Yetişiyoruz?

Injustice diye açtığım filmin ilk saniyesinde Superman’in gözünün dönüşünden sonra Flash yok oldu, Shazam “Ben gidiyorum gençler.” diyip aramızdan ayrıldı. Wonder Woman çizgi romanda en azından bir nevi nedeni açıklanan iğrenç tavrını, filmde hiçbir sebep olmaksızın korumaya devam etti. Batman sadece oradan oraya koşturuyor, Nightwing ve Green Arrow o kadar sindirilmeden ölüyor ki sanki birisinin parodi kurgusunu izliyor gibiyiz. Bunların hepsi alelacele gerçekleşiyor. Muazzam diyaloglara sahip, ağlamaktan sayfaları çeviremediğim, karakterlerin hallerini harika yansıtan çizimleriyle Injustice çizgi romanı gitmiş; bir hayranın hazırladığı “Injustice en önemli sahneler” adlı Youtube videosu gelmiş sanki.

Yahu nereye yetişiyoruz? Bir durun az önce Lois ölmüştü daha? Superman sinirlenip ne ara herkesi harcadı? Nerede o çizgi romanda okurken gözlerinden alev fışkırtan Superman? Nerede o Damian’ın Batman’e ihanet edip Superman’in tarafına geçtiği için Bruce ile yaptığı şairane diyaloglar? Gerçekten hayretler içerisinde izledim. En sevdiğim Dinah Lance ve Oliver Queen hikayelerinden biri işleniyor fakat Dinah yok bile. Harley’nin belki de sahip olduğu en güzel karakter gelişimlerinden birisi Injustice çizgi romanındaydı. Filmde ise Harley, Joker olmadan bir baltaya sap olamamış, etrafta geziyor gibi bir karaktere bürümüşler. Gerçekten çizgi romanları okuyan varsa izlemesin derim. Üzüldüğünüze değmez inanın. Daha sayılacak o kadar örnek var ki aklıma geldikçe boşa giden potansiyele yanıyorum. Sağlık olsun diyelim.

Bir Senaryonun Oyuncu Üzerindeki Etkisi

Evet, olmamış dedik beğenemedik fakat bir animasyon sadece konusundan ibaret değil. Injustice’te fragman sırasında gözüme batmayan çizimler, filmde inanılmaz itici bir hale büründü. Aşırı kalın çizgili insan mimikleri, Superman’in donuk bakışları, kostümlerin üstlerine emanet durması ile inanılmaz aceleye gelmiş bir animasyon olmuşa benziyor. Tüm karakterler evrene ait değilmiş gibi duruyor. Oturtamadığım bir çizgi olmuş ve özellikle bu hikayeye hiç yakıştıramadım.

Bazı diyaloglar o kadar hızlı geçmiş ki ses aktörleri bile nasıl tepki vereceğini şaşırmış. Superman’in ses aktörü o kadar duygu geçişinin art arda olması nedeniyle çok donuk bir ses ile kendini kilitlemiş. Catwoman ile Batman’in inanılmaz duygusal olması gereken sahnesi ise bir çocuk teselli eder nitelikte kalmış. Aktörlerden çıkan her bir kelimede işin aceleye geldiği anlaşılıyor fakat kesinlikle yetenek problemlerinden dolayı olduğunu düşünmüyorum. Bence gayet başarılı isimler fakat bazen senaryonun eksikliği aktörleri de bu şekil ağır vuruyor ne yazık ki.

Yeni Animasyonlara Artık…

Geneline baktığımda yapılmak için yapılmış bir iş olarak gördüğüm Injustice animasyon filmini kesinlikle beğenemedim. Seriyi okumadıysanız belki size ortalama bir iş gibi gelebilir ama okuyan birinden çok iyi bir yorum duyacağımızı sanmıyorum. Hala çizgi romanları okumadıysanız şiddetle tavsiye ederim fakat animasyon filmini merak edenler için aynı şeyi öneremeyeceğim. Artık gelecek filmlere daha iyisi olsun demekten başka elimden bir şey gelmiyor.

Siz neler düşündünüz? Filmi nasıl buldunuz? Bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.