Disney Animasyonları Hakkında 15 Gerçek

İzleyerek büyüdüğümüz animasyon filmlerin yeri hepimiz için ayrıdır, yeni yapımları heyecanla beklediğimiz gibi eskilerden de vazgeçemeyiz. Bu yazımızda sizlerle hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan Disney Animasyon Stüdyoları ile ilgili 15 bilinmeyen paylaşacağız. Kemerlerinizi bağlayın ve çocukluğunuz ile bir yolculuğa hazır olun!

1) Ticari olarak yayınlanan ilk film müzikleri bir animasyona ait!

1937 “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” filminin Disney’in ilk uzun metrajlı animasyonu olmasının yanı sıra,   albümü de tarihi bir ilkti; ticari olarak yayınlanan ilk film müzikleriydi. Ocak 1938’de ‘Walt Disney’in Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerden Şarkıları’ olarak yayınlandı ve o zamandan beri çok sayıda genişleme ve yeniden sürüm gördü.

2) Peki ya izlediğimiz fragman, filmin ilk sahnesi ise? Çünkü Aslan Kral’da öyle!

Aslan Kral (1994) için yayınlanan ilk fragman, The Circle of Life şarkısının da yer aldığı tam açılış sahnesi idi; bu, ilk sahneyi içeren ilk fragmandı! Büyüleyici değil mi?

3)  El çizimi filmler mi? Bebek İşi (!)

Uyuyan Güzel (1959)  tamamen elle çizilmiş olduğundan, yaklaşık 600 sanatçının filmi bitirmesi 6 yıllarını aldı! Onların bu süreçte çok az uyuduklarından eminiz…

4) Karmakarışık şuana kadar yapılmış en pahalı animasyon!

Sizi biraz daha şaşırtalım; Karmakarışık, James Cameron’un Avatar’ından daha pahalı bir film. Bütçenin çok büyük bir kısmı, CGI animasyon sisteminin geliştirilmesine harcanmış. Hatta ve hatta,  Peter Jackson’a Yüzüklerin Efendisi üçlemesi için ayrılan bütçe toplam 281 milyon dolarken; Karmakarışık’ınki 260 milyon dolarmış! Sadece tek bir film için olduğunu düşününce insan hayret ediyor doğrusu, ama şahsen, hak ettiğini düşündüğümü söylemeden geçemeyeceğim! Opps!

5) Kadınların Gücü!

Karlar Ülkesi (2013) yönetmeni kadın olan ilk Disney animasyonu! Bu harika film Jennifer Lee’ye ‘En İyi Animasyon Film’ Oscar’ı kazandırmakla kalmıyor, tarihe adını altın harflerle kazıyor. Ne diyebiliriz ki, yeni yapımlarını heyecanla bekliyoruz Jennifer!

6) Küçük bir bilgi yanlışı…

Bilinenin aksine, Oyuncak Hikayesi (1995) 3D animasyon tekniği ile yapılmış bir film değildir. Bu ünvan Cesur Civciv’e (2005) aittir! Ama meraklanmayın, Oyuncak Hikayesi bilgisayar tarafından üretilen en uzun metrajlı film olduğu için böyle düşünmeniz çok normal, yalnız değilsiniz!

7) Psikoloji önemlidir dostlarım! Özellikle suyun altındaysanız…

Küçük Deniz Kızı’nı (1989) izlerken severek dinlediğimiz ‘Part of Your World’ü seslendiren Jodi Benson, şarkının kaydını karanlıkta, izole edilmiş bir odada tek başına almış!

Bu şekilde Ariel’in hissettiği yalnızlığı ve umutsuzluğu daha iyi yorumlayabileceğini düşünmüş, ve haklıymış da! 

8) Kıvırcık olsun lütfen!

Cesur’da (2012) Merida’nın saçını kıvırcık yapmak sanatçıların ve mühendislerin tam 3 yılını almış!  Sadece saçına hareket  animasyonu katabilmek için  yeni bir yazılım geliştirmişler. 

9) İsimden emin miyiz?

Mickey Fareye ismini veren kişi Walt Disney’in eşi, Lillian Disney. Walt, biricik faremizin ismini Moltimer Mouse koymak istemiş fakat eşi bu ismi biraz ‘görkemli’ bulmuş. Daha şirin olması gerektiğini düşündüğü için de Mickey Mouse ismini önermiş.

10) Mimari detaylar en önemlileri!

Kişisel olarak en sevdiğim Disney prenses animasyon filmi olan ‘Güzel ve Çirkin’ önsözündeki muazzam bir detay var sırada. Mimari detaylarıyla ilgi çeken bu filmde, karşımıza çıkan ilk vitrayda latince ‘Vincit Qui Se Vincit’ yazmaktadır ve bunun dilimizdeki karşılığı, ‘Kendini fetheden, fetheder’dir, bu anlatılacak hikayenin gidişatı hakkında bize bilgi verir. 

11) Kükrememi duy!

Severek dinlediğimiz Aslan Kral müziklerinin bestecisinin Hans Zimmer olduğunu, birbirinden güzel şarkıları yorumlayanın da Elton John olduğunu biliyoruz. Peki harika bir şarkı olan ‘Can you feel the love tonight’ın film gidişatına uymadığı düşünüldüğü için çıkarılmak istendiğini duymuş muydunuz? Sir Elton John şarkının başarılı olduğunu dile getirmiş ve kalması için ısrar etmiş. Film kazandığı 2 Oscardan birini bu şarkı sayesinde kazanmış! Sen çok yaşa Elton John!

12) En özel ‘Özel’ ödül

1939 Oscar ödül töreninde, Walt Disney onur ödülü olarak normal boyutlarda bir heykel, ve yanına konulmuş 7 minik heykel kazandı. Bu, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceleri temsil ediyordu. Harika ve eşsiz bir ödül! 

13) Öp beni!

Alaaddin (1992)de, ilk ve son kez bir prenses filmin kötü karakterini öptü! Zavallı Jasmine!

14) Walt Disney’in favori sahnesi…

Cinderella’nın elbisesinin değiştiği anmış! Bu sahneyi çok büyüleyici bulan Walt Disney için tasarlanmış en güzel animasyon film anı buymuş. Biz de çok seviyoruz!

15) Ve son olarak…

Stüdyodaki animatörler sürekli şunu söylermiş ‘Bir filmi asla bitirmeyiz, bitiremeyiz; sadece yayınlarız’!

Sizin bildiğiniz ‘bilinmeyen’ gerçekler de var mı? Yorumlarda buluşalım!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.