Miles Morales- Öfkeli Kanatlar: Oyunun Ön Hikayesi

Spider-Man: Miles Morales- Öfkeli Kanatlar, PlayStation‘a özel çıkan ve göz kamaştıran yan oyunun resmi ön hikayesini anlatıyor. Açıkçası, okumaya başladığımda bu kadar seveceğimi düşünmemiştim. Kitap, kelimelere dökülen bir oyun hikayesinden çok daha fazlasını taşıyor.

Örümcek-Adam olmak

Bir karakterin kazandığı güçler karşısında bocalaması, takip etmeyi sevdiğim bir konsept. Çünkü gerçek hissettiriyor, hangimiz beklemediğimiz anda süper güçlere sahip olsak elimizi kolumuzu sallayarak yolumuza devam edebiliriz ki? Hep duyduğumuz o replikteki gibi ”Büyük güç büyük sorumluluk getirir.” Kitabımızın ve oyunumuzun ana karakteri Miles da bu büyük güce sahip. Ve getirdiği bu büyük sorumlulukları nasıl sırtlanacağı konusunda kafası epey karışık.

Karşımızda özgüven pelerininin ardına saklanan, ne yaptığından ve ne yapacağından emin bir kahraman yok. Henüz babasını kaybetmenin üstesinden gelememiş Miles’ın içinde kaynamaya devam eden acı ve özlemini hissediyoruz kitapta, ve bunun Miles’a nasıl yön verdiğini görüyoruz. Bambaşka bir mahallede yeni hayatına adapte olmaya çalışan, beton yığınları ve yabancıların arasında kendini daha da küçük hisseden bir genç görüyoruz. Rol modeli Peter‘ın karşısında tüm sorunlarını saklamaya, halının altına süpürmeye çalışan bir çocuk görüyoruz. En yakın arkadaşı Ganke‘den gerçek kimliğini saklamaya çalışan yapayalnız bir kahraman görüyoruz. Aynı soru sürekli kafasının içinde zonklamaya devam ediyor ”Nasıl bir Örümcek-Adam olmalıyım?” Miles’ın tereddüt ve ikilemlerini okumak oldukça ilginç ve bu kitabı özel kılıyor.

Öfkeli kanatlar

Kitaptaki duyguların ve karmaşanın yanında Miles’ın karşısına çıkan düşmanlar da kitaba ayrı bir tat getirmiş. Vulture ve onunla birlikte tüm şehri kuşlara çeviren ekibi, Miles’ın kendini kanıtlaması için zemin oluşturuyor. Ve Örümcek-Adam’ın bu düşmanlar karşısında sadece ağlarını ve yumruklarını kullanmaması, kitap boyunca sorguladığı şeylerin kelimelere dökülmüş haliyle onlara hitap etmesi oldukça hoştu. Final yaklaştıkça oldukça tamamlanmış, tatmin olmuş hissettiriyordu.

Ne zaman okumalı?

Miles Morales’in oyununun bir kısmını oynamış biri olarak kitabı okumak için en uygun zamanın oyunu oynamadan önce olduğunu düşünüyorum. Karakteri tanıyor, anlıyor ve onun kılığına bürünüp şehirde ağ atmak, rüzgarı yüzünüzde hissetmek istiyorsunuz. Kitapta karakterin güçlenmesini ve kendini anlamasını okumak da zaten sizi oyuna ve Miles olmaya hazırlıyor.

Ancak oyunu oynadım, kitabı da merak ediyorum diyorsanız, havada süzülen aklınızdaki parçaların yerlerine oturmasına yardımcı oluyor. Miles bundan önce neredeydi, ilk oyun olan Spider-Man ve yan oyunu Miles Morales arasında neler yaşandı gibi soruları cevaplandırıyor. İki türlü de okumak keyifli olacaktır.

Ithaki kitaplığının bir üyesi olan bu kitap, kısa, Örümcek-Adam ile birlikte şehirde uçuyormuşçasına içinizi kaldıran macera hissiyle dolu, soluk aldıran eğlenceli bir kitap.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.