Luca: Küçük ve Eğlenceli

Disney Pixar‘ın yeni animasyonu Luca, neredeyse tamamen evden yapılan ilk Pixar filmi. Çıkana kadar fragmanları ve görselleriyle yakından takip ediyordum. Gördüklerim beni ortalama bir beklenti içerisine sokmuştu istemeden. Fragmanlar deniz tuzu kokuyor, güneşin ağırlaştırdığı yaz rüzgarlarını burnuma getiriyordu. Eğlenceli, ortalama bir yaz animasyonu gibiydi. Ve Luca’yı izlediğim zaman onu güzel yapan şey de tam olarak buydu.

Deniz canavarları

Animasyon, ismini ana karakterimiz Luca’dan alıyor. Kendisi yüzgeci ve kuyruğu olan, mavi renkli küçük bir deniz canavarı. Suyun altında, insanlardan ve suyun üstünden ölesiye korkan ailesiyle çok sakin bir yaşam sürüyor. Alışık olduğumuz aile tipi bizim ve Luca’nın karşısına çıkıyor bir kez daha, karaya çıkmaktan korktukları için Luca’nın yüzeye yaklaşması kesinlikle yasak. Ve tahmin edileceği üzere macera ve keşif hissi, bir de yeni tanıştığı Alberto, Luca’yı suyun üstüne, 1950’lerin İtalyan Riveira’sında bir sahil kasabasına sürüklüyor. Suyun üstüne çıktığında insan bedenine sahip olan Luca için, karadaki her şey yeni ve şaşırtıcı.

Eve tıkılıp kaldığımız bu uzun süreçte bu renkli kasaba ve filmin genel atmosferi gerçekten içinizi açıyor. Luca’nın alışık olduğumuz Pixar animasyonlarından daha farklı bir stile ve görselliğe sahip olduğu da ilk bakışta anlaşılıyor. Başta yeni tanıştığınız biri gibi yabancı hissettiren bu stile kısa sürede alışıyorsunuz.

Luca’nın konsept tasarımı

Görselliğin bu farklı tadı hoşunuza gidiyor. Bu görselliği yaratırken stüdyo, sadece Ghibli‘den değil bolca da Ukiyoe ismi verilen Japon sanat türünden etkilenmiş. Dört bir yanı suyla kaplı animasyonda yapması en zor şey de tamamen gerçekçi olmasını hedeflemedikleri suyu yapmakmış. Ve su, gerçekten harika görünüyor.

Portorosso’ya hoşgeldiniz

Filme dair hoşuma giden bir küçüklük hissi var. Her şey olabildiğince ufak kırıntılar halinde serpiştirilmiş, olabildiğince sınıra yakın fakat daha fazlası olmayacak şekilde anlatılmış. Örneğin filmin başında Luca’nın yaşadığı deniz altı dünyası detaylı olmayacak şekilde, kısaca anlatılmış. Sadece çok sakin, hareketsiz bir yaşantı olduğunu görüyoruz. Daha sonra sahil kasabası olan Portorosso‘ya yolumuz düştüğünde, bu küçük kasabanın sınırları dışına pek çıkmıyoruz. Her şey dar bir alanda gerçekleşiyor ve bu içinizi ısıtıyor.

Bu küçük alanda filmin baştan sona ele aldığı macera da tüm bunlara tezat oluşturmayacak şekilde küçük ve katmansız. Tüm bunlara uyum sağlayan hikaye hiçbir yere varmıyor ve izlerken de aslında bir yere varmasını beklemiyorsunuz. En az Luca kadar siz de, pesto soslu makarnanın, dondurmanın, Vespa motorun, arkadaşlığın ve yaz mevsiminin tadını çıkartmakla ilgileniyorsunuz. Luca’nın geniş, şaşırtıcı veya oradan oraya sürükleyen bir hikayesi yok. Ancak animasyonun geneline baktığınızda bu durumun Luca’ya çok yakıştığını görebiliyorsunuz.

Luca ve Alberto karakterlerinin birbirlerine zıtlıkları ve uyumları, bu hikayeyi izlenebilir yapan şeylerden biri. Luca’nın ürkek ve kolay etkilenir hali ile Alberto’nun özgüvenli, kendinden emin hali birbirlerini tamamlıyor.

Bunların yanında sanırım beni en çok sinirlendiren kötü karakterlerden birini barındırıyor film. Luca ve Alberto’nun hayallerini süsleyen bir Vespa motora sahip olan Giacomo. Çocuklar geleneksel Portorosso yarışmasını kazanmayı hedeflerken, her yıl düzenli olarak bu yarışmanın galibi oluyor. Giacomo, gerçekten insana dişlerini sıktıracak denli sinir bozucu bir karakter

Ortalama bir hikayeye sahip Luca’yı güzel yapan, her şeyin uyum içinde olması sanırım. Hikayenin ve dünyasının kısırlığı tek tek bakıldığında kolayca görülüyor. Ancak bir bütün olarak birbirlerini tamamlıyor, ortaya eğlenceli bir iş çıkartıyor. Bu sıcak, kasıp kavuran yaz aylarında esintili bir sahil kasabasını ziyaret etmek adına Luca’yı izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.