Marvel’s Spider-man Miles Morales İnceleme: Büyük Sıçrama

Spider-man’in bende her zaman özel bir yeri olmuştur. Çocukluğumdan bu yana hep yanımdaydı, hala da olmaya devam ediyor. Düşük bütçeli ve tecrübesiz stüdyolardan kurtulup yüksek bütçeli ve deneyimli bir oyun stüdyosuna gitmesine ne kadar sevindiğimi sizlere anlatamam, ancak yine de bir korkum vardı. Insomniac Games ilk Spider-Man oyunuyla kalbimizi çaldı çalmasına da 2 yıl ardından gelen yan oyunun özensiz yapılacağına dair şüphelerim vardı. Ubisoft gibi açık dünyadaki yan görevleri oyunun ana göreviymiş gibi yaparlar mı diye endişeleniyordum. Insomniac Games ise ilk oyunda yaptığı her şeyi en üst seviyeye çıkarmış ve bir sürü yeni fikir bulup hepsini denemiş. Oyunu oynadıkça bu yenilikler tokat gibi yüzüme çarptı, çarptıkça da daha da heyecanlanıp oynamaya devam ettim. Oyundaki her şeyi yapan biri olarak söyleyebilirim ki bir yan oyun için devasa sıçrama… Spoilersız bir şekilde gelin inceleyelim.

Aynı Cihazda Görsel Sıçrama

Spider-Man Miles Morales’i ne yazık ki PlayStation 5’te deneme fırsatı bulamadım, oyunu PlayStation 4 Pro’da bitirdim ve aynı cihazda nasıl bu kadar büyük görsel sıçrama yapabilmişler aklım almıyor. İlk oyunda sahte ve hatalı yansımalar, düşük dokular ve kötü ışıklandırmalar vardı. Spider-Man Miles Morales’te ise bunların hepsine yoğunlaşıp düzeltmişler, üstüne üstlük Noel atmosferini de müthiş yansıtmışlar. Karlı bir şehirde oradan oraya uçan ağ-kafamızla büyülenmemek elde değil. Yine de eski nesil konsolların yaşlandığı da çok belli oluyor. Oyun boyunca fps düşüşleri yaşamamın yanında oyunun sesini neredeyse bastıracak kadar yüksek sesli fanlarla oynadım. Cihazı bir hayli zorladı.

RTX’i gösterebilmek için tüm gökdelenleri daha parlak yapmışlar. Düşmanlarımızın güçleri ve bizim güçlerimiz de ışığı yansıtacak ve çevreyi güzel gösterecek türden, o yüzden de PS5’te mutlaka RTX’li versiyonunu görmek isterim. RTX’siz versiyonu nasıl derseniz o konuda da gelişmeler var. Tüm yansımalar daha kaliteli daha düzgün ve daha az hatalı.

Hikaye Anlatımında Sıçrama

Marvel’s Spider-man ile kurdukları evreni ve anlattıkları hikayeyi aşırı beğenmemize rağmen kurgusunu biraz kusurlu bulmuştuk. Oyunun özellikle başları hem kopuk hem de yavaştı, tempo sıkıntıları vardı ve bu durum akıcılığını bir hayli baltalıyordu. Minik Spidey’imizde durumlar nasıl derseniz… Harika. Yan oyun olduğundan anlattığı hikayenin kısa oluşunun da bir katkısı var elbet ama sadece onunla da sınırlı kalmıyor. İlk oyunun açılışı kadar güzel. Hatta belki de daha iyi bir açılış yapıp zaman zaman düşüşe geçse de genelde yükselerek ilerleyen bir hikayesi var. Kısa oluşu, odağını kaybetmemesi ve sinematiklerindeki bariz kalite artışı ile hikaye anlatımında yüksek bir sıçrama gerçekleştirmişler. Önceki oyunun sinematikleri daha bir oyun sinematiği gibiydi bunda ise oyun sinematiği değil film sinematiğine geçiş yapmışlar, kamera açılarıyla bile bu kalite artışını hissettiriyor. Hikaye anlatımını geç, hikayenin kendisi nasıl derseniz eh işte, idare eder diyebilirim. İlk başlarda çok iyi başlasa da sonra düşüşe geçiyor.

Kurguyu başarılı bulmamın bir diğer sebebi de oyun boyunca gösterdiği NPC’leri güzel bir şekilde hikaye etrafında kullanması oldu. Sinematiklerin köşelerinden fırlayıp arkada gezmeleri ve onlara teker teker yardım etmemizle beraber güzel bir şekilde hikayeye dahil etmeleri beni etkiledi. Rastgele 10 NPC ile bağ kurabileceğimi hiç düşünmemiştim ancak Mahallenizin Dostu Örümcek Adam hissini kesinlikle veriyor.

İlk başlarda müthiş bir sidekick oyunu oynayacağınızı hissediyorsunuz. Asıl Spider-man’in yanında takılıp ona yardım etmeye çabalamamız ilginç bir deneyim olmuş. Sidekick olarak bu kadar eğlenebileceğimi hiç düşünmemiştim.

Oynanıştaki Sıçrama

Yapmak için 3 yıl uğraştıkları ağ mekanikleri elbette aynı duruyor, ama animasyonlarda büyük bir sıçrama var. Ağ atarken düşecek gibi olmasından tutun da animasyonların birbirlerine çok yumuşak bir şekilde geçiş yapması ve bu zincirlemenin olağanüstü görselliğe aktarılması takdir edilecek türden. Mekanikleri zaten sağlam temellere dayanıyorken üstüne animasyonları yenilemeleri, Miles ile Peter’ın birbirinden farklı stillerde ağ atmaları çok hoş bir detay olmuş. Ağ ile gezinmek dışında elbette dövüş aksiyonumuz da değişti.

İlk oyunda ekipmanlarımızın bolluğu bizi tatmin etse de sonlara doğru biraz sıktığını hissettirmişti. O aksiyona doymuştum ki Insomniac da o konuda büyük bir değişikliğe gitmiş. Hem çaylak Spider-Man olmamızla hem de farklı yeni güçler edinmemizle Peter Parker Spider-man’inden kendini ayrıştırmayı başarıyor. Bio-Electric güçlerimizle avuç içlerimizden sarı sarı elektrik fışkırdığını ve düşmanlarımız daha farklı yöntemlerle alaşağı ettiğimizi fark edeceksiniz. Fragmanlarda bu kadar efektli güçler rahatsız edici olabilir mi diye düşünüyordum ki hiç öyle olmadı. Tam aksine oynarken daha çok eğlendim. Özellikle en zor modda oynarsanız combat aşırı keyifli oluyor. Bu güçler olmadan diğer Spider-man’e nasıl geri döneceğiz hiç bilmiyorum.

İlk oyunun bir diğer eleştirisi de çok fazla quick time event(kare-kare-kare-üçgen) bulundurmasıydı. Boss savaşlarında bunları nerdeyse ortadan kaldırmış ve mücadele ettiğinizi sonuna kadar hissettiren çok iyi boss savaşları tasarlanmış. Bunun yanında bölüm tasarımları ve puzzle’larda da müthiş bir sıçrama var. Daha zekice, daha eğlenceli ve güçlerinizi işlevsel şekilde kullanabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Ayrıca Uncharted tadındaki aksiyon sekansları da beni mest ettiğini söylemeden geçemeyeceğim.

Peki buglar ve optimizasyon nasıl?

Bir yan görevde oynayan herkeste sadece Miles’ın kafası gözüküyor ve birkaç yerde geç yükleniyor. O görevde bir sıkıntı var, onu güncelleme ile düzelteceklerine inanıyorum. Birkaç kere ses hatası oldu, altyazılar devam etse de diyalog sesleri yok oldu. Bazı yerlerde de sık sık fps düşüşlerine maruz kaldım. Oyun tamamen PS5’in gücünü kullanıp görsel şölen yapmak istemiş.

Müziklere de değinmeden etmeyelim. Spider-man Miles Morales hiç beklemeyeceğiniz kadar iyi müziklere sahip. Sinematiklerine, verdiği duyguya, hikayeye bu kadar uyumlu olup kulağa da hoş gelen nadir eserlerden.

Büyük Güç Büyük Sorumluluk Getirir!

Spider-Man Miles Morales çok keyifli bir oyun olmuş. Marvel’s Spider-man serisi önümüzdeki yıllarda en çok konuşulan serilerden biri olacak gibi geliyor. Yaptıkları oyunlarla üzerine koya koya ilerlemeleri ve evrenlerini sağlam adımlarla genişletmeleri bu durumu kaçınılmaz yapıyor. Yükselmeye ve daha çok sevilmeye devam edecek. Insomniac Games’e güvenimiz tam. Son olarak harika bir after credits sekansı var, ilk oyunun after credits sekansının devamı olarak gösteriliyor ve yeni oyun için çok heyecanlandırıyor.

Gelelim günün sorusuna… Peki bu oyuna 459₺ verilir mi? Cyberpunk 2077 veya RDR2 gibi aşırı devasa oyunlar dışında bu fiyat bana çok uçuk geliyor. Böylesine kısa ve küçük çaplı bir oyun için bence indirim gelmesini bekleyin ve indirim gelince de PSN kardeşlikle yarı yarıya ödeyin. O zaman fiyatının karşılığını verecektir.

İlk oyun hakkında yazdığım yazıya buradan, ilk oyunun ön hikayesini anlatan romanı incelediğim yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Marvel’s Spider-man Miles Morales İnceleme: Büyük Sıçrama” üzerine bir yorum

  1. Yazı güzel olmuş. Merak ettiklerimin cevaplarını buldum. 459₺ veresim gelmedi değil okuduktan sonra ama hala TLoU 2 bekliyorum:(

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.