Assassin’s Creed Valhalla İlk İzlenim: Valhalla’nın Kapıları Aralandı

Merhaba geek dostlarım, oyunu taze taze oynadım, bir elimde baltam, sırtımda kalkanım görüşlerimi yazmaya hazırım. Oyunda geçirdiğim ilk saatlerin ardından kısa, detaysız bir özet geçmem gerekirse, bu oyun olmuş arkadaşlar. Peki neden olmuş gelin beraber inceleyelim!

Sosyokültürel Yapı

Oyunda en hoşuma giden şeylerden biri benim için bu oldu. Herhangi bir viking köyüne girdiğiniz an NPClerin aralarında yaptığı minik konuşmalar, değişik aksan ve zaman zaman kullanılan kendilerine özgü kelimelerle bu çok iyi verilmiş. Üniversitede bir tarih dersinde, bir kültürün en önemli parçalarından biri kendi aralarında oynadıkları, buldukları oyunlar oldukları söylenmişti. Valhalla’da Ubisoft bunu mini oyunlar şeklinde oyuna ekleyerek çok güzel yansıtmış. Oyunda zarlarla oynadığımız ve kafiyeli konuşma yapmamız gereken iki oyun var. Bunlar kimileri için sıkıcı kimileri için zevkli olabilir ama benim için en önemli olanı bu küçük detayların oyunda var olması.

Oynanış

Oyunun, Joystickle gerçekten çok rahat bir oynanışı var. Dualshock’la bilgisayar üzerinden oynayanlar için iyi haber, oyun tuşları destekliyor. Rahatça kafanız karışmadan oynayabilirsiniz.

Oyunda 4 zorluk var, Skald(Easy), Vikingr(Default), Berserkr(Hard), Drengr(Very Hard). Oyundan keyif almanız için ilk Berserkr ile başlamanızı öneririm, çünkü yapay zeka çok da iyi değil ama buna rağmen 2-3 vuruşta ölebiliyorsunuz. O yüzden Berserkr oynamak işe biraz daha heyecan katıyor. Yapay zekadaki sıkıntı ise, kalabalık çatışma durumlarında arkalarından gittiğinizde neredeyse sizi hiç fark etmiyorlar ve rahatça öldürebiliyorsunuz.

Oyunda yetenek ağacı bulunuyor. Bunun yanında ilerledikçe bazı gizli yerlerde kitaplar buluyorsunuz, bunlar yeni yetenekler  öğrenmenizi sağlıyor ve bu yetenekleri Joystickte istediğiniz tuşlara atama yetkiniz var. Bu da çok hoşuma gitti. Optimizasyona gelecek olursak oyunun içindeki benchmark testini denediğimde çoğu yerde fps drop yedim, ama oyunu oynarken tek bir fps drop yaşamadım.

Hikaye

Ragnar efsanesinin sonrasında geçiyor hikayemiz. Spoilersız anlatmam gerekirse: oyunun ilk 2-3 saati bize Eivor‘un hikayesini anlatıp dünyasına alıştırıyor. Daha sonra bazı sebeplerden dolayı(spoilerdan kaçındığımız için sebepleri söylemiyorum) Eivor ile İngiltere’ye açılıyoruz ve asıl oyun o zaman başlıyor. Hikayede bu kez çok daha yumuşak akışlara yer verip bir dizi tadı yakalamışlar. Bunun yanında karakterlerle çok kolay özdeşleşip onların hikayelerini merak ediyorsunuz. Tüm bunlar Assassin’s Creed Valhalla’ya bizden artılar kazandırıyor.

Hikaye kısmında çok hoşuma giden şeylerden biri ise Assassinlerin viking diyarına nasıl ve neden geldiklerini güzel bağlamaları oldu. Saçma veya gereksiz bir şekilde ortaya çıkmıyorlar.

Daha başlarında olduğum için hikaye kısmına çok fazla değinemeyeceğim. Şu ana kadar oynadığım sürede keyif alarak oynadım, hikaye gerçekten kendinizi bir viking gibi hissettiriyor. Yazıda yer vermek adına fikir edinebilmek için 2 tane de yan görev yaptım. Birinde uyurgezer bir vikinge yardım ediyorduk, diğerinde ise sarhoş bir köylüye yardım ediyorduk. Anladığım kadarıyla yan görevler daha eğlence üzerine kurulu. Kan dolu ana görevlerin arasında böyle yan görevler kafa dağıtıcı ve eğlenceli oluyor. 

Son Fikirler

Eğer Assassin’s Creed serisini çok seviyorsanız ve son çıkan oyunları yüzünden seriye küstüyseniz; kesinlikle bir şans vermenizi öneririm. Ubisoft bu sefer sözünü tutmuş ve viking kültürünü güzel yansıtan kan-vahşet dolu savaş sahneleriyle, muhteşem müzikleriyle birlikte viking zamanlarını yaşamamızı sağlamış. Bana sorarsanız Ubisoft, Assassin’s Creed: Origins ile serinin oynanışını doğru bir risk alarak değiştirdi. Odyssey’de kendini geliştirdi ve yaptığı hamlelerle iyice üstüne katarak oyuncuların büyük bölümünün ilgi duyduğu İskandinav kültürünü ve Vikingleri güçlü bir hamle olarak bizlere sundu. Peki sıradaki oyun bizi hangi kültürlerin içindeki maceralara götürecek? Assassin kültürüne çok yakın olan ninjaların bulunduğu Japonya olabilir mi?

Assassin’s Creed Valhalla İlk İzlenim: Valhalla’nın Kapıları Aralandı” üzerine bir yorum

  1. Bir ilk oyun analizi olarak çok yararlı bir yorum. Ayrıca diliniz de çok akıcı ve sade. Bundan sonraki yorumlarınızı da heyecanla bekleyeceğim. Teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.