Gotham Knights İnceleme: Batman’in Mirasını Taşıyabilecekler Mi?

Çok sevdiğimiz Batman Arkham oyunlarından beri Gotham’ı çok özlemiştik ve nihayet Gotham’a geri dönüyoruz. Batman Arkham Knight, 2015 yılında çıkmıştı ve tam 7 senedir yeni bir Batman oyunu bekler oldum. Batman Arkham oyunlarından tanıdığımız Rocksteady, Suicide Squad oyunuyla uğraşırken bir başka ekip ise Gotham Knights oyununu geliştiriyordu. Aynı ekip Arkham Origins’i de yapmıştı. Gotham Knights açık dünyaya sahip ve co-op oynanabilen bir oyundu. Tam olarak istediğim oyun değildi ama Batman’in öldüğü senaryo başlangıcını ilginç buldum. Çünkü Gotham, Kara Şövalyesi’ni kaybetti ve Gotham’ı korumak artık Batman Ailesi‘ne, yani Batgirl, Nightwing, Red Hood ve Robin’e düşüyor.

Avengers mı? Gotham Knigts ile ne alakası var?

Gotham Knights’ı oynarken aklıma sürekli Avengers geldi. O kadar benzer yanları var ki Gotham Knights için Avengers oyununun DC şubesi desem yeridir. Bazı açılardan Gotham Knights daha iyi, bazı açılardan da Avengers daha iyi. Peki neden benzer hissettirdi? Süper kahramanlarla Level’a sahip düşmanları dövmek, düşmanlardan item (eşya) düşürmek, item craftlayıp giymek ve sandık açıp nadir item bulmak gibi şeyler bana Avengers’ı anımsattı. Üstüne birden fazla oynanabilir karakter ve bütün karakterlerin oynanışının ham olması, yeterince cilalanmaması da benzerliği güçlendiriyor. Karakterler arası oynanış farklılıkları Avengers’ta daha tatmin edici iken ne yazık ki Gotham Knights’ta pek öyle değil.

4 Karakter 4 Farklı Oynanış

Batgirl, Nightwing ve Robin bana çok benzer geldi. Animasyonlar arası farklılıklar elbette var ama mekanik olarak farklılıkları çok az. Özellikle iş aksiyona geldiğinde garip melez bir oynanış var. Ham dememin sebebi de o. Oraya geçmeden önce Red Hood’a değinelim, çünkü Red Hood gerçekten içlerinde en farklı ve en eğlenceli olanı. Silahlı bir oynanışı yakın dövüşle çok güzel birleştirmişler. Her bir düşmana vurduğumu sonuna kadar hissedebiliyordum. Silahlarla ateş etmek ayrı bir keyifli. Hatta o kadar güzel ki keşke diğer üç karakterle zaman kaybetmeselerdi de Red Hood’a daha çok zaman ayırıp daha çok geliştirebilselerdi.

Dövüş Sistemi Oturmamış mı?

Batman Arkham serisinin dövüş sistemini hala seviyorum, hatta keşke o dövüş sistemine devam edilseydi. Daha çok geliştirip modern bir şekilde yenileyebilirlerdi. Dodge (Kaçınma) tuşu yerine Counter Attack (Karşı Saldırı) Batman tarzı dövüşe daha çok yakışıyor, daha çok sinematik de hissettiriyor. Ayrıca Kaçınma’yı Spider-man oyunundaki gibi düşmanın animasyona uyumlu bir şekilde yapmamışlar. Serbest bir şekilde kaçınma yapıyor. Dark Souls, God of War ve Assassin’s Creed Odyssey gibi bir kaçınma mekaniği var. Sadece kaçınma mekaniği değil, tüm oynanış mekanikleri dinamikleri Assassin’s Creed Odyssey gibi diyebilirim. Tek düşmanlara karşı kamera açısı omuz kamerasına geçiyor, Kratos yönetiyormuşuz gibi oluyoruz. Düşman sayısı artıkça Arkham oyunlarındaki kamera açısına yaklaşıyor. Temel dövüş mekaniklerimiz dışında bekleme sürelerine sahip özel yeteneklerimiz de var, AC Odyssey’deki gibi. Ama tüm özel yeteneklerin ortak bir bekleme süresi var, yani seçip birini atıyoruz sonra dolduruyoruz. Ayrıca pasif yetenekleri güçlendirebileceğimiz bir yetenek ağacı da var. Bu ağacın bazı kısımları her karakterde birebir aynı, bazı kısımları farklı. Bu da biraz özenilmemiş gibi hissettirdi.

AC Odyssey benzeri bir dövüş sistemini bir süper kahraman oyununa yakıştıramadım, bana melez ve olmamış geldi. Guardians of the Galaxy oyunundaki gibi kısır ve tam oturmamış bir oynanış var. Red Hood’la oynarken oturcakmış gibi hissettim ama onun bile birkaç eksiği var. 7 yıl önce çıkan Arkham Knight fersah fersah ilerde.

Muazzam Gözüken Gotham

Oyunun en etkileyici kısmına Gotham’a geçelim. Gotham Knights, harika mekan tasarımlarına sahip. Gotham’da gezmek ve incelemek çok keyifli. Yanlış anlaşılmasın sürdüğümüz araç sayesinde değil (o konuya da geleceğiz), çok keyifli olan kısmı görsel açıdan gezmek. Atmosfer olarak yer yer Batman (2022) filmini hissiyatını aldım. Karanlık ve suç dolu sokakları sadece ray tracing ışıklandırmayla aydınlatmak harika bir görsellik ortaya çıkarmış. Gotham’ı ilk kez ray tracing ışıklandırmayla görüyoruz. Ayrıca şehir bu sefer Arkham Knight gibi tahliye de edilmediği için bir nebze daha yaşayan bir şehir. Tabii Rockstar Games seviyesinde bir yaşayan şehir beklemeyin.

Oyun konsollarda 30 FPS kilidine sahip ve fragmanlarda da yeterince etkileyici grafiklerini gösteremediği için optimizasyon konusunda endişelerim vardı. Lakin oyun çok nadiren 30 FPS altına düştü, çıkış gününde ve sonrasında alacağı birkaç güncelleme ile onları da düzeltirler. Karakterlerin suratları eski nesil grafikler gibi hissettirse de çevre tasarımı da tam tersine yeni nesil olduğunu hissettiriyor.

Kötü Haber: Sıkıntılı Araç Sürüşü

Motor sürüşü korkunç desem sanırım abartmış olmam. Ne derece korkunç? Watch Dogs dersem galiba aklınızda bir şeyler canlanır. 4 karakter de aynı motoru kullanıyor. Çok hantal, ağır ve karakterin sürerkenki duruşu kaskatı. Motor hızlı bile gitmiyor, rüzgar efekti verip hızlıymış gibi göstermeye çalışmışlar ama yetmemiş. Kamera açısı fazla yakın olduğu için hem görüş açısı fazla dar hem de araç sürüşünün deneyimini zayıflatıyor. Arkham Knight’taki harika Batmobile nerde, bu motor nerde? Üstüne yıkılabilir çevre olmadığı için daha da Arkham Knight’tan geriye gidiyor. Evet Gotham’ı harika tasarlamışlar tasarlamasına da Gotham ile etkileşime giremiyoruz ki bizim için sadece bir görselden ibaret. Bir iki çöp kutusu dışında motorla bir şeye çarptığımızda etkileşime giremiyoruz. Diğer arabalar dahil. Ne bizim aracımız zarar görüyor, ne de çarptığımız araba zarar görüyor. Zorunda olmadıkça motora pek binmedim.

Hikayesi Nasıl?

Hikaye ve sunum konusunda ise gayet tatmin edici. Diyaloglar biraz basit ve oyuncu hikayeyi kaçırmasın diye kendini çok tekrar ediyor. Ama sinematikler konusunda özenle çalışılmış. Oyunun başındaki sinematiği özellikle çok beğendim. Ana görevleri ve açık dünyadaki yan etkinlikleri beğendim. Gotham’da her gece farklı suçlar işleniyor ve her merkeze (Belfry) döndüğümüzde gece bitiyor. Yüklenme ekranında o gece kaç suçu durduğumuzun ve kaç kişiyi kurtardığımızın özeti yazıyor.

Gotham Knights Kimler İçin?

Batman severseniz zaten inceleme beklemeden çoktan almışsınızdır. Almadıysanız da gözünüz kapalı alabilirsiniz. Çok güzel referanslar-easter egg‘ler var. Müzikleriyle birlikte bence gayet keyif alırsınız. Arkadaşınızla co-op bir şey oynamak istiyorsanız da o konuda da sizi doyuracağından şüphem yok. Ancak Arkham oyunlarının özlemiyle yanıp tutuşuyorsanız ne yazık ki o konuda sizi doyuramayacaktır. Gotham Knights almak yerine Arkham Knight‘ı bir tur daha oynamanızı tavsiye ederim. Bakalım Rocksteady‘nin yaptığı Suicide Squad oyunu nasıl olacak? Acaba online süper kahraman oyunlarından bıkıp tekrardan tek kişilik oyun geliştirmeye geri dönecekler mi? Onu da bize zaman gösterecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.