Far Cry 6 İnceleme: Serinin En Eğlenceli Oyunu

Biliyorsunuz ki Ubisoft, tüm oyunlarının birbirlerine çok benzediğini kabul edip yaratıcı kadrosunda büyük bir değişikliğe gitti. Etkilerini Far Cry 6’dan sonraki oyunlarda görürüz diyorduk ama şimdiden hissedildiğini söyleyebilirim. Gösterdikleri oyun içi fragmanlardan sonra Far Cry 6’nın iyi bir oyun olmasını beklemiyordum ama Ubisoft şaşırtmayı başardı. Geçtiğimiz hafta Ubisoft, Far Cry 6 için erken erişim kodu gönderdi ve o zamandan beri oynuyorum. Henüz bitirmiş değilim, yarısından fazlasını oynamış biri olarak diyorum ki bence serinin en eğlenceli oyunu. Far Cry 3’ü nerdeyse 3 kez ve diğer Far Cry oyunlarını birer kere bitirmiş biri olarak Far Cry 6’da çok daha fazla eğlendim. Gelin, spoilersız olarak Far Cry 6’ya birlikte bakalım!

Vaas’ı Geride Bırakan Baş Kötümüz Anton Castillo!

Giancarlo Esposito’nun muhteşem canlandırdığı Anton Castillo karakterine bayılacağınızı düşünüyorum. Vaas’ı hemen hemen herkes çok sevdi, hepimiz sevdik ama fragmanlarda sürekli gözüken Vaas’ın aslında baş kötü olmaması bence hayal kırıklığıydı. Baş kötünün adamlarından biriydi. O zamandan beri öyle 2 karakter yapmak yerine Far Cry’larda tek bir baş kötüye odaklanıyorlar. Vaas, serinin en sevdiğim kötüsüydü, ana kötü olmamasına rağmen. Pagan Min’i (Far Cry 4) pek sevmemiştim, Joseph Seed’i (Far Cry 5) sevmiştim; diktatör Anton Castillo’ya ise bayıldım.

Far Cry 6’da sinematiklere ve diyaloglara biraz daha odaklanmışlar. Sinematikler oyun içi grafiklerle gözüküyor ve açıkçası doku kalitesi olarak pek iyi durmuyor. (Eski bir oyun gibi duruyor.) Ancak doku kalitesi dışında kameranın açısından hikaye anlatımına kadar, önceki Far Cry’lara göre prodüksiyon kalitesi artmış gibi hissettiriyor. Anton, sahneye her çıktığında bu sefer ne yapacak diye gerilmekten izleyemiyorsunuz. Özellikle oyunun açılış sekansında bunu çok iyi başarıyor. Anton ile tanıştığımız ilk sinematik, bir hayli etkileyici. Yan karakterlerin bazılarını da önceki oyunlardaki karakterlere göre biraz daha özgün ve eğlenceli buldum. Anton’u ve diğerlerini bırakalım, geçelim serinin asıl eğlenceli yaptığı kısma.

Tüm Ada Senin!

Ubisoft’un açık dünya formülü yüzünden diğer stüdyoların bile açık dünya oyunları birbirine benzedi. Haliyle açık dünya dendiği an bir bıkkınlık hissi hemen geliyor. Açık dünya oyunlarından sıkılmama rağmen Far Cry 6’yı o kadar sevdim ki hiçbir zaman başından kalkmak istemedim. Çevre tasarımı, atmosferin sizi içine alması ve o özgürlük hissini çok iyi vermesinden dolayı kendimi çok kolay kaptırdım. (Gördüğüm manzaralara hayran kaldım.) Tüm ada sizin oyun alanınız ve istediğinizi yapmakta özgürsünüz. Silahlar ve araçlar konusunda önceki Far Cry’daki her şeyi geliştirip üstüne koyduklarından çeşitlilik çok fazla olmuş. Far Cry 6’yı o kadar sevdim ki birbirinin aynısını mini yan görevleri bile atlamadan yapıyorum.

Güzel bir oyun alanı yaratıp bizi özgür bırakmaları Far Cry’ların asıl eğlenceli noktası. İlk mini ada dışında oyunun ana kötüsü Anton Castillo’ya saldırmadan önce 3 büyük bölgenin liderlerini öldürmemiz gerekiyor. Far Cry 5’ten farkı ise liderlere saldırmadan önce de o bölgenin yerel direnişçilerine yardım ederek bize güvenmeleri konusunda ikna ediyoruz. Direnişçilerin üslerini geliştirip özelleştirebiliyoruz. Ekstra faydaları olabiliyor. Daha sonra ise bölge için birlikte savaşıyoruz. Üç bölgenin ardından Anton Castillo’nun olduğu bölgeye saldırabiliyoruz.

Yine Seçim!

Oyunun başında kadın Dani (Nisa Gündüz) ve erkek Dani (Sean Rey) arasında seçim yapıyoruz. Oyun boyunca seçimimizi değiştiremiyoruz. İkisinin de hikayede eşit derecede önemli olduğunu ve ikisinin de canon’a dahil olduğunu Ubisoft söyledi. Seçimimiz sadece kozmetik. Ben, Nisa Gündüz’ün canlandırdığı Dani’yi seçtim ve ana karakteri sevdim. Ayrıca Far Cry 6’da amigo yardımcılarımız da var. Hepsinin kendi yararlı özellikleri var. Ben en çok tatlı ve minik köpek olan Chorizo‘yu sevdim.

Değişen Görev Sistemi

Far Cry 6’nın görevlerini genel olarak beğendim. Önceki oyunlarda olan güzel müzikle uyuşturucu tarlasını yak gibi görevleri modernleştirerek tekrar koyarken, yeni ve eğlenceli görevleri de eklemeyi unutmamışlar. Özellikle çalan çok güzel müzikler var ama onlar bile spoiler sayılabilir, o yüzden söylemeyeceğim. Görevler güzel ama görev sistemi pek hoşuma gitmedi. Dying Light’taki gibi daha online bir arayüze göre yapmışlar. Görev için NPC ile konuştuğumuzda “accept and track” dediğimiz farklı bir pencere geliyor. Ubisoft, Far Cry 6 için co-op’a da odaklandığından böyle bir sistem tercih etmiş.

Teknik Sorunlar

RTX 2060 ile 1080p High ayarlarda 60 FPS oynadım. İlk gün patchi gelmemesine rağmen gayet güzel çalıştı. Nadiren ani FPS düşüşleri yaşadım. Dokuların yüklenmeme veya geç yüklenme sıkıntısı çeken insanları da duydum. Bu arada oyun için AMD ile anlamışlar ve AMD teknolojilerini kullanmışlar. AMD donanımlarına sahip PC’lerde daha uyumlu çalışabilir.

Hemen Alalım Mı?

Sonuç olarak; Far Cry sevenler çoktan almıştır. Hala almayanlar ve Far Cry serisini azıcık bile sevenler için PC sürümünü önerebilirim. Ubisoft Connect parasını kullanarak %20 indirimle birlikte 216TL ile günümüze göre uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Konsoldaki fiyatlarının ise pahalı olduğunu düşünüyorum. Bu arada serinin önceki oyunlarını da oynamanıza gerek yok, direkt bu oyun ile başlayabilirsiniz. Her oyun zaten farklı karakterlerle oynuyorsunuz. Eğer almak konusunda emin olamadıysanız 3-4 ay sonra veya yaz aylarına doğru gireceği indirimi bekleyebilirsiniz. Bir fırsat bulduğunuzda kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyorum. Far Cry 3’te sevdiğimiz tadı güzel bir şekilde modernleştirerek geliştirmişler. Mükemmel bir oyun değil, ama çok eğlenceli bir oyun olduğu kesin. Ben eğlenerek oynamaya devam edeceğim. Umarım siz de oynarken eğlenirsiniz. Sonraki oyunlarda görüşmek üzere!

Minik Ekleme: Oyunu bitirdim, itiraf etmeliyim ki sonlara doğru biraz sıkıldım. Etkileyici bir final olmamasının yanında Antan Castillo’yu çok az gördüğümüzü düşünüyorum. Oyunun başı dışında çok pasif takılıyor. Vaas hala serinin en iyi villanı. Hikayeden pek bir şey beklemeyin. Yine de eğlence ve aksiyon dozu kesinlikle tatmin edici, indirime girdiğinde alıp oynarsanız pişman olmazsınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.