Army Of The Dead: Spoilersız ve Spoilerlı İnceleme


Zack Snyder‘ın yazıp yönettiği Army of the Dead Netflix‘te gösterime çıktı. Son yıllarda yaşadığı üzücü olaylardan sonra iyi film çıkartması şaşırtıcı. Tabii bu Snyder’ın ilk zombili filmi değil. İlk uzun metrajlı filmi olan Dawn of the Dead‘de James Gunn ile birlikte çalışmıştı. 2004 yılında çıkmış olmasına rağmen fena bir film değildir. Army of the Dead’e dönecek olursak, filmin ilk 15 dakikası geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Gözüme çarpan basit hikaye fikrini o zaman da eleştirmiştim. Spoilerlı kısımda bunu yazacağım.

Filmi genel olarak Suicide Squad‘a benzetmek normal. Buna uyguladığı renk paleti de dahil. Zombi istilasına uğramış Las Vegas’da kumarhane işletmecisi olan Bly Tanaka, Scott Ward‘a bir görev ile gelir. İstediği şey ise de kumarhanedeki parayı kendilerine getirmesi. Alacakları ödül fiyatı da yüksek olunca fırsatı kaçırmak istemez. Bu şekilde kumarhane görevi için bir ekip toplar. Bir ekip filminden bekleyeceğiniz her karakteri burada da görüyoruz. Gerekli imkanlar sağlandıktan sonra zombi istilasına uğramış Las Vegas’a yolculukları başlar. İçeri girdikten sonra ekipten birkaç kişi gerçek yüzünü ve amaçlarını göstermeye başlar.

Filmin yıldızları olan zombilere gelecek olursak Zack Snyder’ın zombi versiyonunu beğendim. Diğer zombi filmlerine göre biraz daha aklı başında görünüyorlar. Burada yapmak istediği şeyi Game of Thrones evrenindeki White Walkers‘a benzetmek yerinde olur. Alfa olan zombinin sözünün geçtiği diyarda bir de kraliçe zombimiz var. Alfanın çevresindeki zombiler diğer zombilere göre daha insancıl davranışlar sergiliyor. Hal böyle olunca aksiyon biraz daha iyi oluyor.

Yazımın bu kısmından sonrası spoilerlı olacaktır. Göze batan şeyleri yazacağım. İlk olarak zombiliğin yayılma sebebi. Yeni evlenmiş çiftin arabada libido artışı sebebiyle askeri konvoya çarpıp kaza yapmasına sebep olması. Snyder’ın bazı konularda vizyonu olduğu kesin ama böyle durumlarda daha yaratıcı fikirlere ihtiyacı var. Kazadan sonra tırlar devrilir ve zombilerin olduğu kasa açılır. Böyle önemli bir kargonun bu şekilde basitçe açılması saçma olmuş.

Zack Snyder kızını kaybetti ve filmde baba-kız ilişkisini bu şekilde göstermek istemesini anlıyorum. Belki de hiçbir zaman diyemediği ve diyemeyeceği cümleleri bize bu şekilde aktarmak istemiş. Onun açısından duygusal ve anlamlı olan bu sahneler seyirciye çok fazla ulaşmıyor. Ne yazık ki Scott Ward’ın kızı için oluşturulan karakterin de amaçları ve idealleri derinlikli değil.

Zombilerin de bir seks hayatı ve duyguları olduğunu da izledik. Bu zombi filmlerinde pek alışık olmadığımız bir şey. Ancak bunun işlenmesi bana oldukça saçma ve yerinde değil gibi geldi.

Finalde ise ağır bir mantık hatası vardı. Karakterimiz alfa zombi ile dövüşünden sonra bir şekilde ısırılıyor ve kasaya kapatılıyor. Nükleer bomba atılana kadar da orada kalıyor. Patlama olduktan sonra kurtulup uçakla şehir değiştirmek istiyor. Bu kadar şey olurken epey bir zaman geçiyor. Uçağın içindeyken ısırıldığını fark ediyor ve dönüşümü başlıyor. Film, ısırılan diğer insanların dönüşümünün hızlı gerçekleştiğini keskin bir şekilde işlerken sırf zombiler yok olmadı demek için böyle bir mantık hatası pek yakışmadı filme.

Filmi izlediyseniz düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.