Amazon Prime Dahilinde En Keyifli 10 Dizi

Herkese merhabalar! Bildiğiniz üzere Amazon Prime geçtiğimiz ay Türkiye’ye giriş yaptı ve kullanıcılara aylık 7.90 TL gibi bir fiyatlandırma sundu. Amazon’un yaptığı fiyatlandırmadan ve sunduğu hizmetlerden çok büyük bir kitle memnun kaldı. Amazon Prime Video platformu da sunulan hizmetlerden sadece biri. Biz de bu listemizde en iyi 10 Amazon Prime Video dizisini toplamaya karar verdik. Hazırsanız başlayalım.

The Office

1. The Office (2005)

Amerikan yapımı bir sit-com dizisidir. Dizide Dunder Mifflin Paper Company isimli kağıt şirketinde çalışan bir ofis ele alınır. Ofiste zaman zaman atışmalar olsa da ofis müdürü Michael Scott durumu hep kontrolü altında tutmaya çalışır. Samimi ve sıcak bir ofis ortamı sağlamak ilk hedefidir. Dizide ofis içi günlük koşturmaca ve personellerin birbiriyle olan ilişkisi konu alınır.

Dizi 9 sezon sürdü ve 2013 yılında da kapanışını yaptı. Ofis müdürü rolünü Steve Carell oynuyor. Dizide başroller olarak Dwight Schrute rolünde Rainn Wilson, Jim Halpert rolünde John Krasinki, Pam Beesly rolünde Jenna Fischer ve Ryan Howard rolünde B. J. Novak isimlerini görüyoruz. Saydığımız isimler sınırlı olsa da dizi aslında bundan daha geniş bir oyuncu listesine sahip. Dizinin ayrıca 5 Emmy Ödülü ve 1 Altın Küre Ödülü mevcut. The Office, oldukça güldüren ve akıp gitmesinden dolayı hızlıca ilerleyebileceğiniz bir dizi. Sit-com ve komedi severlere tavsiye ederiz.

The Boys Amazon Prime

2.The Boys (2019)

Amerikan yapımı, süper kahraman temalı bir dizidir. Garth Ennis ile Darick Robertson’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanmıştır. Dizinin konusu, kendi güçlerini kötüye kullanan başka süper kahramanlara karşı savaşan The Boys adlı ekibin mücadelesidir. The Boys’un, diğer çizgi roman dizileri ve içeriklerinin aksine epey kanlı ve gerçeğe çok yakın görüntüler içerdiğini söyleyebiliriz. Daha toz pembe kalan diğer süper kahraman içerikleriyle karşılaştırıldığında bu dizinin ne kadar farklı bir bakış açısı içerdiğini fark edebiliyorsunuz. Dizinin fragmanında da dendiği gibi “Süper kahramanlarınızla asla karşılaşmayın.” Bu süper kahramanlarla yüz yüze gelmeyi hiç istemeyeceğinizden eminiz.

Dizinin şu an 2 sezonu var ve 3. sezonun geleceği söylendi. Dizinin uyarlandığı çizgi roman 2006-2012 yılları arasında 72 sayı basılmıştır. Dizinin çizgi romanı da dizi gibi bende merak uyandırdı. Bu harika ve son derece kanlı süper kahraman dizisinin yeni bölümlerini merakla bekliyoruz.

Dr. House

3.Dr. House (2004)

Amerikan yapımı, tıp ve sağlık temalı bir dizidir. Dizinin ana karakteri olan Dr. Gregory House, çoğunluk tarafından benimsenemeyen farklı mizaca sahip bir tiptir. Kuralları umursamayan tavırları ve farklı teknikleri vardır. New Jersey’de Princeton-Plainsboro Hastahanesi’nde çalışır. Bulaşıcı hastalıklar ve nefroloji konusunda çok iyidir. Dizide genel olarak hastanede geçen olaylar ve Dr. House konu alınır.

Dizi 8 sezon sürdü ve 2012’de sonlandı. Dr. Gregory House rolünde Hugh Laurie’yi görüyoruz. Bunun dışında Omar Epps, Jesse Spencer ve Jennifer Morrison oyuncu kadrosunda önemli yer tutan isimlerdendir. Dizinin 2 Altın Küre Ödülü vardır. Medikal konulara ilgisi olan dizi severlerin kaçırmak istemeyeceği türden bir dizi, kesinlikle tavsiye ederiz.

Fleabag

4.Fleabag (2016)

İngiliz yapımı, trajikomik bir dizidir. Başrolde, dizinin yaratıcısı ve yazarı olan Phoebe Waller-Bridge’i görürüz. Dizi, Londra’da hayat şartlarına uyum sağlamaya çalışan özgür ruhlu ve kafası karışık bir kadının yaşantısını konu alır. Başrolümüz yakın zamanda bir trajedi yaşamıştır ve bir yandan da bununla hesaplaşıyordur. Başrol dışında Sian Clifford, Olivia Colman ve Andrew Scott dizide gördüğümüz diğer isimlerdir.

Dizi 2 sezon sürdü ve 2019’da sonlandı. Phoebe Waller-Bridge dizideki rolüyle British Academy Televizyon Ödülleri kapsamında En İyi Kadın Komedyen ödülünü aldı. Dizi ayrıca bir Altın Küre ödülüne sahiptir. Başrol oyuncusu Waller’ın insana o duyguyu yaşatan mimikleri, hareketleri ve konuşması bu diziyi belki de bu kadar çekici kılan en iyi şeydir.

Mr. Robot Amazon Prime

5.Mr. Robot (2015)

Amerikan yapımı psikoloji, gerilim ve dram öğelerini içeren bir dizidir. Dizi, siber güvenlik uzmanı ve hacker olan, aynı zamanda da psikolojik sorunlar yaşayan Elliot Alderson isimli başrolümüzün etrafında geçer. Elliot’un çalıştığı şirkette bir gece siber saldırı olur. Elliot, saldırıya müdahale ederken saldırıyı yapan grubun lideriyle karşılaşır ve tanışır. Grup lideri Mr. Robot lakaplı bir anarşist, hacktivist’tir. Elliot, grup lideri tarafından fsociety isimli ve hacker üyelerden oluşan gruba davet edilir ve ardından olaylar gelişir.

Dizi 4 sezon sürdü ve 2019’da yayın hayatı sonlandı. Dizi, En İyi Drama dalında Altın Küre aldı. Oyun, dizi film gibi pek çok alanda oyunculuğunu gördüğümüz Rami Malek bu dizide de oyunculuğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Teknolojiden, hack olaylarından ve internetin karanlık yüzünden hoşlananlar, bu dizi tam size göre.

Tales from the Loop

6.Tales from the Loop (2020)

Amerikan yapımı bilimkurgu ve drama dizisidir. Dizi, Ohio eyaletinin hayali bir kenti olan Mercer’da geçer. Dizide, bu kentte yaşayan insanların birbirleriyle olan bağlantıları üzerinden ilerleyen bir hikaye örgüsü vardır. Mercer kenti, Loop isimli bir deneysel yeraltı fizik laboratuvarına ev sahipliği yapar. Bu deney merkezinde araştırmacılar “Mümkün olmayanı mümkün kılmak” amacı üzerine çalışırlar. Dizinin başrollerinde Rebecca Hall ve Jonathan Pryce yer alır. Dizinin çekim teknikleri ve görüntülerin kalitesi sayesinde izleyiciler tarafından beğenildiğini pek çok yerde gördüm.

Dizi geçtiğimiz Nisan ayında yayınlanmaya başladı. İkinci sezonunun 2021-2022 yıllarında geleceği söyleniyor. Dizi, İsveçli sanatçı Simon Stålenhag tarafından yapılan çizimlere dayanıyor. Bu resimlerin toplandığı ve basıldığı bir kitap var. Eğer merak ettiyseniz bu videodan kitabın içeriğine ulaşabilirsiniz. Tales from the Loop konseptinin ayrıca bir kutu oyunu da var, bunu da söylemeden geçmeyelim.

The X-Files

7.The X-Files (1993)

Amerikan yapımı bir bilimkurgu dizisidir. Chris Carter tarafından yaratılmıştır. Dizide başroller olarak David Duchovny ve Gillian Anderson oynar. Dizi, FBI ajanları olan Fox Mulder ve Dana Scully’nin X-Files isimli paranormal ve çözülemeyen dosyaları araştırması üzerine kuruludur. Scully, aynı zamanda bir doktordur ve Mulder’ın bulduğu şeylere bilimsel şüpheyle yaklaşır. Mulder ise paranormal olaylara ve dünya dışı varlıklara inanma eğiliminde bir karakterdir. Carter, böyle yaparak cinsiyet kimliklerine yüklenen önyargıları tersine çevirmek istemiştir.

The X-Files’ın Ödüllere Doyamaması..

Dizi 11 sezon sürdü ve 2019’de sonlandı. Dizinin ayrıca iki filmi var. Seriyle bağlantılı olan film olan The X-Files 1998’de, ikinci film olan The X-Files: I Want to Believe ise 2008’de beyaz perdede yer almış. Ayrıca The X-Files’ın üçüncü ve dördüncü sezonları Topps Comics tarafından çizgi romana uyarlanmış. 1995-1998 yılları arasında toplam 41 sayı basılmış. 10 ve 11. sezonları da yine çizgi roman yayıncısı olan IDW tarafından toplam 33 sayı basılmış. Dizinin 5 Altın Küre Ödülü, farklı dallarda toplam 16 tane Emmy Ödülü var. Ödül sayısına ve oyuncuların kalitesine baktığımız zaman izlenmesi gereken bir dizi olduğu aşikar öyle değil mi?

Mad Men

8.Mad Men (2007)

Amerikan yapımı drama dizisidir. Zaman aralığı olarak 1960-1970 yılları arasında geçer ve nostalji kokulu bir yapısı vardır. Dizi New York, Manhattan’da bulunan Madison Avenue’daki Sterling Cooper isimli reklam şirketinde geçer. Şirketin üst düzey yöneticisi ve başrol olan Don Draper’a Jon Hamm hayat verir. Dizinin konusu çoğunlukla bu şirkette yaşananlar ve Don Draper’ın hayatındaki insanlardır. Dizi ayrıca 1960’lı yıllardaki Amerikan kültürünü ve sigara, içki, feminizm, homofobi, ırkçılık, cinsel hayat gibi dönemin sosyal ögelerini içerir.

Bir Ödül Rekortmeni Daha: Mad Men

Dizi 7 sezon sürdü ve 2015’te son buldu. Mad Men, yazımıyla, yönetimiyle ve oyuncularıyla büyük beğeni topladı. Dizi 5 Altın Küre ve 16 Emmy Ödülü sahibi. Dizinin içinde geçtiği dönem dizide o kadar iyi yansıtılmış ki dizinin teması giyim markalarına bile ilham vermiş. Brooks Brothers ve Banana Republic gibi giyim markaları Mad Men koleksiyonu çıkarmış. Barbie, dizide geçen Don ve Betty Draper karakterlerinin bebeklerini yapmış. Büyük firmalara bile ilham veren bu dram dizisi bence Amazon Prime Video dizi listenizde mutlaka olmalı.

Good Omens

9.Good Omens (2019)

Amazon Studios ve BBC Studios ile ortak olarak yapılan mini-dizidir. Fantastik ve mizah öğeleri içerir. Dizinin temeli 1990’da Neil Gaiman ve Terry Pratchett tarafından yazılan aynı isimli romana dayanır. Oyuncu kadrosunda başrollerde şeytan Crowley rolünde David Tennant ve melek Aziraphale rolünde Michael Sheen rol alır. Dizide, cennet ve cehennemin temsilcisi olan Crowley ve Aziraphale Dünya’da yaşam sürüyordur. Dünyanın sonu yaklaşıyordur ve Cennet ile Cehennem arasında olacak son savaş olan Armageddon Savaşı’na çok az kalmıştır. Deccal ortadan kaybolmuştur. Deccal eğer bulunamazsa, her şeyi ortadan kaldıracak olan Armageddon Savaşı yaşanacaktır. Bu yüzden Crowley ve Aziraphale beraber çalışıp Deccal’i bulmak zorundadır.

Bir Terslik Var…

Dizi 1 sezon sürdü ve 6 bölümden oluşuyor. İkinci sezonunun gelip gelmeyeceği belli değil. Bu dizi için ayrıca şöyle garip bir şey yaşanmış: Dizi, bir Amerikan Hristiyan dini örgütü tarafından başlatılan kampanya sonucu okların hedefi olmuş. Örgüt, dizinin Deccal, satanizm, Tanrı’nın sesinin kadın olması gibi saygısız öğeler içerdiğini öne sürerek Netfix’ten diziyi kaldırmasını istemiş. Dizi Amazon’da yayımlanmasına ve 6 bölümünün de o sırada yayında olmasına rağmen örgüt kampanyayı Netflix’e yöneltmiş. Kampanya sonra düzeltilip tekrar yayınlansa da neyse ki amacına ulaşamamış. İyi ki amacına ulaşamamış diyoruz çünkü bu mizahi yönü yüksek ve son derece kaliteli diziyi başka türlü izleme şansımız olmazdı.

Hunters Amazon Prime

10.Hunters (2020)

Amerikan yapımı bir drama dizisidir. Yıl 1977’dir ve Amerika, New York City’de hala yaşayan Nazi üyeleri vardır. Babaannesinin şüpheli ölümüyle beraber babaannesinin Hunters ekibiyle tanışan Jonah Heidelbaum ekibe katılır. Ekipte herkesin farklı yeteneği vardır. Ekip, birlikte Nazi Almanyası’nı canlandırmaya çalışan ve “Dördüncü Reich” anlayışını taşıyan üyeleri ortadan kaldırmaya çalışır.

Dizinin 1 sezonu mevcuttur. İkinci sezonu için Ağustos’ta onaylanmıştır. Dizide Jonah Heidelbaum rolünde Logan Lerman, Hunters ekibini Heidelbaum’un babaannesiyle kuran Meyer Offerman rolünde ise Al Pacino oynuyor. Al Pacino gibi son derece kaliteli ve değerli bir oyuncuyu bu dizide görmek beni epey heyecanlandırdı. İkinci sezonunu merakla bekliyoruz.

Biz Amazon Prime Video platformunu çok sevdik ve bu listeyi hazırlamaya karar verdik. Bizim Amazon Prime listemiz bu şekildeydi. Umarım listemiz sizlere dizi seçmede yardımcı olur. Bizlere sosyal medyadan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitede bulunan diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.