Castle of Alchemists: Eğlenceli Kule Savunma Oyunu

Geçmişten bugüne baktığımızda Türk oyun sektörünün geldiği son nokta gerçekten çok güzel. Eskiden senede 1-2 tane dikkat çeken kaliteli yerli oyundan bahsedebilirsek mutlu oluyorduk. Şimdi ise bir içinde ayda birkaç tanesinden bahsedebiliyoruz. Umarım Mount & Blade gibi globalde büyük başarılara imza atan daha çok yerli PC-Konsol oyunundan söz edebiliriz. Şimdi gelin Castle of Alchemists’e yakından bakalım.

Kule Savunma Kısmı

Haritadaki çeşitli bölgeleri dalga dalga gelen düşmanlardan korumanız gerekiyor. Her bölgeye göre düşmanların rotaları ve düşman çeşitleri değişiyor. Elinizdeki kaynaklarla tuzakları güzel bir stratejiyle yerleştirerek düşmanların hedeflerine ulaşmasını engelliyorsunuz. Tuzak olarak tabii ki klasikleşmiş yerden çıkan dikenler var. Bölümleri geçtikçe bunu zehirli diken gibi şeylere dönüştürebiliyorsunuz. Düşmanları yavaşlatan, tavandan oklar fırlatan çeşitli tuzaklar da var. Ayrıca tahta kutularla düşmanlara barikatlar kurabiliyorsunuz. Barikatların arkasından ateş edebiliyor ve üstünden de atlayabiliyorsunuz. Karakter oldukça atletik, birçok engelin ve boşluğun üstünden geçebiliyor.

Aksiyon Kısmı

Düşmanları öldürmek için sadece tuzakları kullanmıyorsunuz, Orc Must Die gibi karakterinizle birlikte aksiyonun tam göbeğindesiniz. Silahlı aksiyonun zaten iyi olmasını bekliyordum da özellikle yakın dövüşün bu kadar tatmin edici olmasını beklemiyordum. Oyunu geliştiren Team Machiavelli harika bir iş çıkartmış. Vuruş hissi, silahımızın ağırlığı ve animasyonu çok tatmin edici.

Taktiksel Oynanış ve Yüksek Tempo

Başlangıç olarak karakterimizin yetenek gibi kullandığı bir bombası ve bir mayını var. Ayrıca roket gibi tek seferlik çok yüksek hasar veren bir yetenekle birlikte kendimizi iyileştirme yeteneğimiz de var. Tek seferlik olmayanların çeşitli bekleme süresi var, aksiyon anında kullanabilir oluyorlar. Bölümleri geçtikçe elimizdeki eşyaları yükseltebiliyor ve yeni tuzaklar/ekipmanlar elde edebiliyoruz. Karakterimiz seviye atladığında mutasyon puanlarımızı da harcayabiliyoruz. Bunlar sayesinde oyunda devamlı ilerlemek istiyorsunuz. Oyun kısa süreli aşırı yüksek tempolu bir aksiyon sunuyor, bölümler arasında da dinlenmek için fırsat buluyorsunuz.

Genel Olarak

Oyunun pixel-artı çok güzel olmuş, özellikle aksiyon anlarındaki efektlere bayıldık. Patlama, alev ve zehir efektleri çok hoş olmuş. Müzik konusuna gelirsek… Yüksek aksiyonu nedeniyle tema müziği biraz Doom tarzında, sanki başka bir müzik bu oyunun temasıyla daha uyumlu olabilirdi. Müzik tabii kişisel bir yorum, bizim açımızdan Castle of Alchemists’in tek büyük bir olumsuzluğu var. O da tutorial-öğretici kısımları. Aksiyon odaklı bir oyun için Castle of Alchemists çok fazla diyalog içeriyor, özellikle öğretici kısımlarında. Basit mekanikleri bile sade dille anlatmak yerine uzun bir şekilde açıklamak istemişler. İlk kez oyun oynayan insanlara da hitap etmek istemiş olabilier ama biraz abartmışlar. Bunun dışında oyunun çok büyük bir sorunu yok. Türkiye’ye özel olarak Steam fiyatı şu an 48TL. Kule savunma oyunlarını seviyorsanız mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz, zaten beğenmezseniz iade edebilirsiniz.

Steam Linki:

https://store.steampowered.com/app/1724770/Castle_Of_Alchemists/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.