Convergence: A League of Legends Story | LoL Evreninde Aksiyon-Platform Oyunu

Riot Games, Riot Forge adı altında tek kişilik oyunlar yapmaya son gaz devam ediyor. Ekko’nun yolculuğunu anlatan aksiyon-platform oyunu Convergence: A League of Legends Story, 23 Mayıs‘ta çıkacak. Riot Games sayesinde oyunu erkenden oynama fırsatı yakaladık. Ambargo kuralları gereği hikayeden hiçbir spoiler olmayacak. Gelin yakından inceleyelim.

Zamanı Kıran Çocuk Ekko

Zamanı geri sarabilen cihaza sahip genç mucit Ekko‘nun kendi kahramanlık hikayesine tanık alıyoruz. League of Legends‘taki yeteneklerini aksiyon-platforma uygun bir şekilde yedirmişler. Ekko oynamayı çok seven biri olarak yedirme şekillerini beğendim. Üstüne ekstra yeni yetenekler açmışlar, bu yetenekleri de genellikle Ekko’nun yeni icatlarıyla elde ediyoruz. Ekko’nun mucitliğini oynanışa yedirmişler.

Karanlık Alt Şehir Zaun

Yeraltı yerleşimi izlenimi uyandıran Zaun, aslında Piltover’ın altındaki derin kanyon ve vadilerde uzanan geniş bir alt şehir. Zaun oldukça tehlikeli bir şehir, şehri keşfederken beladan uzak durmak oldukça zor oluyor. Convergence, çizgi-film vari görsel diliyle hoş bir tarz yakalamış. Ama bunu yaparken Zaun’un vahşiliği azalmış. Ben daha karanlık ve yetişkin temalı Zaun’u görmek isterdim. Zaun’un Belası Warwick sinematiğindeki atmosfere bayılmıştım.

Bu sinematiği 6 yıl önce izlemiştim, o kadar etkilemiş ki oynarken hep aklıma geldi. Convergence’ta bu denli karanlık bir Zaun olmasa da düşman ve dost karakter tasarımları benzer bir tarzda.

Ekko’nun Yetenekleri

Ekko zamanı geri sarabiliyor. Üstelik bunu yaparken tüm oyunu geri sarıyor, bu geri sarma işleminde en ince ayrıntılarına kadar düşünmüşler. Diyalogtan düşmanın hareketlerine kadar her şeyi geri sarıyor. Bu esnada aşağıya düştüyseniz veya hasar yediyseniz bunlar da geri sarmanızı etkiliyor. Can barı yerine eski oyunlardaki gibi kalp sayınız var. Kısıtlı kalbiniz olduğunu için hasar yediğiniz anda zamanı geri sarıp tekrar hasar yememeye çalışıyorsunuz. Bu da oyuna özgün bir tat katıyor. Bunun dışında LoL’deki ultiye benzer kronokırılma yeteneği var, bu birebir aynı çalışıyor. 3-4 saniye önceki konumunuza ışınlanıp büyük bir patlama yaratıyorsunuz. Ayrıca zamanı durduran bir yeteneğiniz daha var, bunu hem aksiyon için hem de platform ögeleri için kullanmışlar. Örneğin dönen bir fanı durdurup içinden geçebiliyorsunuz.

Ben bu tarz yetenekler yüzünden Ekko’yu seçtiklerini düşünüyorum. Akıllarında 2 boyutlu bir aksiyon-platform oyunu yapmak varmış ve Ekko’nun yetenekleriyle bunu özgün bir oyuna dönüştürmüşler. Hem aksiyonda hem platformda zamanla ilgili mekanikleri kullanmak istemişler.

Ortalama Aksiyon ve Eğlenceli Platform

Oyunun aksiyonu biraz daha iyi olabilirmiş. Daha bol yetenekli ve bol kombolu bir oynanış tercih ederdim. Biraz sade tutmak istemişler. Platform kısmına geçersek orada güzel iş çıkarmışlar. Karakterin yetenekleri üstüne kafa yorup bölüm tasarımlarını ona uygun yapmışlar. O yüzden platform kısımları daha özgün hissettiriyor.

Etkileşime Girebilecek Nesneler Belirsiz

Oyunu geliştiren Double Stallion ekibi çoğu konuya dikkat ederken bir şeyi gözlerinden kaçırmışlar. 2 boyutlu oyun olduğundan dolayısıyla çizimler üst üste biniyor. Etkileşime girebileceğimiz nesneleri fazla belirgin yapmamışlar, o yüzden arka planla çok karışıyor. Neye vurabiliyoruz, neyin üstüne zıplayabiliyoruz anlaşılması biraz zor oluyor. Oynarken alışınca bir sorun yok ama başlangıçta bir garipseyebilirsiniz. Etkileşime girebileceğimiz nesneler daha parlak olsaydı güzel olurdu. Gözümüz daha rahat ayırt ederdi.

Türkçe Seslendirme ve Müzikler

Türk oyuncular için en büyük artısı Türkçe dil desteğine sahip olması. Üstelik seslendirmeyi görsel dile uygun bir şekilde yapmışlar. Çizgi film izler gibi bir his yaşıyorsunuz. Alt yazılar ve menü arayüzü de tabii ki Türkçe. Genel olarak güzel çevirmişler, sadece eşyaları alacağımız zaman “al” yerine “alma” yazmışlar. Bu tarz ufak hatalar var, ama hikayeye zarar veren bir hata görmedim. Müziklere gelirsek…

Müzikler aşırı iyi olmuş, Ekko’nun temasına yakın tonlarda birçok müzik duyacaksınız. Zaun Şehri’nde gezerken atmosferi güçlendiren müzikler olmuş. Aksiyonun da heyecanını son derece artırıyor. Oyunu oynamak istemiyorsanız bile müziklerini mutlaka dinleyin.

Sonuç Olarak

Türk oyuncular için hem yerel fiyatlandırma hem de yerelleştirme yapmışlar. 30 dolar yurt dışı fiyatına rağmen bizim için 299TL olması hoş. Tabii ki 2 boyutlu bir aksiyon-platform oyunu için 299TL yüksek gelebilir. O durumda istek listenize ekleyip indirimde alabilirsiniz. Bu türü seviyorsanız ve zamanı geri sarma-durdurma mekanikleri de ilginizi çektiyse göz atmanızda fayda var.

Riot’un böyle bağımsız tatta oyunlara girişmesi çok güzel. Şimdilik daha yolun başındalar, ellerinden çıkacak yeni oyunlar için daha çok heyecanlıyım. Sonraki oyunlarda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.