Kill Bill’in İlham Aldığı Filmler

Kill Bill’i yazmak yaklaşık 6 yıl sürmüştür ve senaryosu 220 sayfadan oluşmaktadır. Tek film olarak planlanıp, stüdyonun ısrarı üzerine 2 kısma bölünmüştür. Kill Bill; korku, western, samuray filmlerine sayısız referans içerir. Bunlardan en bilindik olanları; Blade Runner, Star Wars: Episode V, Once Upon a Time in the West, The Good, The Bad and the Ugly. Quentin Tarantino’nun farklı çekimleri, sahneleri, diyalogları, müzikleri, kostümleri, dövüşleri ve ölümleri hangi filmlerden ilham aldığını sizler için listeledik. Belirtmeden geçmek istemediğimiz bir kısım da Kill Bill filmleri sayısız referans içerdiğinden dolayı bu listeye hepsini yazmak zor olurdu. O yüzden içlerinden bazılarını seçtik.

Samurai Fiction (1998)

300 yıl önce, Kazamatsuri tarafından değerli bir kılıç çalınır. Bu kılıç, klan için tarihi ve sembolik değeri paha biçilemez olan kılıçtır. Lord’un küçük oğlu ve danışmanı olan Heishiro, klanı utançtan veya olası bir ölümden korumak için kılıcı almak için yola koyulur. Heishiro’ya bu macerada arkadaşları olan Shintaro ve Tadasuke eşlik eder. Tabii bu macerada yalnız değillerdir. Onları da klanın ninjaları takip etmektedir. Kazamatsuri, bir süre sonra Heishiro’yu yaralayıp arkadaşlarından birini öldürür. Bu saatten sonra genç oğlan, kılıçtan çok intikam almak isteyecektir. Bu olaylar olurken yaşlı samuray, Heishiro’yu Kamazatsuri ile savaşmaktan caydırmaya çalışır, ancak kendisi de yavaş yavaş çatışmaya çekilecektir. Kill Bill için refanslarına bakacak olursak filmin afişine bakmak yetiyor. Ayrıca Tarantino, Hoteis’in ünlü enstrümantal parçası olan “Shin Jingi Naki Tatakai”yi Kill Bill Vol 1 (Battle Without Honor Or Humanity) için kullanmıştır. Hotei, Samuray Fiction’da Kazamatsuri’yi oynayan ve film müziğini besteleyen kişidir.

Lady Snowblood (1973)

Japonya karışık bir dönemin içindeyken Yuki‘nin babası öğretmen olarak kasabaya gelir. Kasabanın yerel çetesi tarafından babası katledilir. Annesi ise tecavüze uğrar. Yuki’nin annesi bu yerel çetenin bir elemanını öldürerek hapishaneye düşer. Kendisinin ve kocasının intikamını alması için hamile kalması gerekmektedir. Böylece doğacak çocuğu kanlarını yerde bırakmayacaktır. Bunun için hapishanedeki tüm erkeklerle yatması gerekecektir. 9 ay sonra bir kız çocuğu dünyaya gelir. Yuki’yi doğurduktan bir süre sonra vefat eder. Yuki (Meiko Kaji) hapisten çıkar ve budist bir rahip tarafından yetiştirilir. Her türlü dövüş tekniğini öğrenerek ailesinin katillerinin peşine düşer. Saf intikam duygularına dayanan bu film; intikam için doğan Yuki’nin hikâyesidir. Kill Bill refansları ise Quentin Tarantino’nun Kill Bill filmindeki O-Ren Ishii karakterini bu filmden esinlenerek yarattığı söylenir. Eğer filmi izlerseniz 2 karakter arasında büyük benzerlikler olduğunu fark edeceksiniz. Kill Bill: Vol.1 Soundtrack’inde Meiko Kaji’nin söylediği The Flower of Carnage parçası bulunur. Filmde, The Bride’ın O-Ren Ishii’yi öldürdükten sonra bu şarkı çalar. Kill Bill: Vol.2 Soundtrack’inde de Meiko Kaji’nin söylediği Urami Bushi parçası bulunur. Bu şarkı da film bittiğinde çalar.

Shogun Assassin (1980)

Uzun yıllar önce, Shogun‘una onurlu bir şekilde hizmet eden büyük bir samuray savaşçısı vardı. Ancak Shogun giderek bunaklaşıp paranoyak olan biridir. Shogun, kendi yönetimine karşı gelebilecek herkesi yok etmeye çalışır. Bu yüzden ninja casuslarını samurayın evine gönderir. Ninjalar samurayı öldürmeyi başaramazlar ama onun yerine karısını öldürürler. Samuray, sevgili karısının ölümünden itibaren Shogun’u aramaya ve intikam almaya şerefi üzerine yemin eder. Kill Bill: Vol 2’de, Beatrix Kiddo ve dört yaşındaki kızı bu filmi uyku vakti hikayesi olarak izlerler.

The Bride Wore Black (1968)

Truffaut’nun hayranı olduğu ve Hitchcock’un da eserlerini sık sık sinemaya uyarladığı bir yazar olan William Irish’in romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Nişanlısı beş adam tarafından vahşice öldürülen Julie’nin intikam hikayesini anlatır. Katilleri tek tek öldürmek için yemin eder ve bunun için ölüm listesi hazırlar. Filmin müzikleri Hitchcock müdavimi olan Bernard Herrmann’a aittir. İntikam türünün en iyilerinden biri olarak görülmektedir. Kill Bill’de de benzer bir konu işlenir; ancak Tarantino, Truffaut’nun filminden haberdar olduğunu fakat onu hiç izlemediğini belirtmiştir.

Thriller – A Cruel Picture (1973)

Sessiz bir kız olan Madeleine, çocukken cinsel saldırıya uğrar ve yaşadığı travmadan dilsiz kalır. Büyüdüğünde ise, kendisini eroin bağımlısı yapan Tony adlı bir adamın arabasına biner ve hayatının ikinci şokunu yaşar. Artık Tony’nin şahsi malı olmuştur. Madeleine’nin kaçırıldığını gizlemek için Tony, kızın ailesine nefret içerikli mektuplar yazmaya başlar. Bir süre sonra Madeleine müşterinin tekini kabul etmediği için bir gözünü kaybeder. Bir süre sonra bu olanlar canına tak eder. Bu bataklıktan kaçıp, intikam almak için para biriktirmeye başlar. Tabii bunun yanı sıra sürüş, dövüş ve silah kullanma dersleri alır. Kill Bill filmindeki Elle Driver karakteri bu filmden esinlenmiştir.

Battle Royale (2000)

2000 yılından sonra Japonya’da, hükümetin gençlerin neden olduğu şiddet eylemlerinden dolayı onlara güvenini ve inancını kaybetmiştir. Verdikleri zararlardan dolayı onlardan korkmaya başlarlar. Çözüm olarak “BR” (Batoru Rowaiaru) yasası çıkartırılır. “Battle Royale” kanunlarına göre her yıl ülke içinden rastgele bir lise sınıfı seçilir ve bu sınıfın öğrencileri yerini yine hükümetten kimsenin bilmediği bir adaya götürülür. Sınıf arkadaşı olan 42 genç, hayatta kalmak için birbirlerini acımasızca öldürmeye başlar. Quentin Tarantino, 2009 yılında verdiği bir röportajda Battle Royale’ı son 20 yılda izlediği en iyi film ve en sevdiği film olarak belirtmiştir. Kill Bill filmindeki Gogo Yubari karakteri bu film sayesinde yaratılmıştır.

Navajo Joe (1966)

Navajo yerlisi olan Joe’nun kabilesi, haydutlar tarafından katledilir. Joe, yaşananların intikamını almaya yemin eder ve bu yüzden vakit kaybetmeden harekete geçer. Haydutlar bu kez de trende bulunan para kasasının peşindedir. Tek başına haydutların peşine düşen Joe, kabilesine yapılanların intikamını almak için zorlu bir mücadeleye girişecektir. Navajo Joe’nun müziği Kill Bill Vol2’de birçok sahnede çalmıştır. The Bride ve Elle dövüşünden hemen önce, Bill bahçeye çıktığında ve araba açılış sahnesinde.

Efsane Bruce Lee’nin ölmeden önceki son filmi olan Game of Death‘i hepimiz duymuşuzdur. Film çekimleri devam ederken Bruce Lee vefat eder. Film çekimleri yarım kaldığından dolayı başka bir yönetmen tamamlamaya çalışır. Senaryoyu değiştirir ve ortaya orijinalinden daha farklı bir film çıkar. O yüzden filmi tanıtmak yerine sadece The Bride’ın Bruce Lee’nin meşhur sarı kostümü ile benzer bir kostüm giydiğini belirteceğim.

Listemizin sonuna geldik. Kill Bill hakkında düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.