3üz: Silah Olarak Evcil Hayvanlar

3üz, tüylü dostlarımızın bilim insanları tarafından tehlikeli birer ölüm makineleri olan siborglara dönüştürülmesini konu alıyor. ABD hava kuvvetlerinin gizli araştırma tesisinde savaşta üstün olmak amacıyla etten ve kemikten savaş makineleri üretiyorlar. Hikaye, daha bu hayvanların dev makinelerin içerisine hapsolmuş minicik bedenlerini gördüğünüz anda sizde hüzün bulutları yaratıyor.

Zararsız ama ölümcül

Bir kedi, bir köpek ve bir tavşandan oluşan bu üçlüye ”3üz” diyorlar kısaca. 3üz bu projenin en büyük başarısı aynı zamanda. Zorunda kaldıkları takdirde ölümcül derecede tehlikeli olabiliyorlar. Makineler sayesinde yarım yamalak bir de konuşma yetisi kazanan bu hayvanlar ve bir takım olduklarının da son derece farkındalar. Birbirlerini koruyup kolluyor, iletişim kuruyorlar, düşüncelerini dile getiriyor ve bazen de fedakarlık yapıyorlar. Kısacık konuşma balonlarında bu yarım yamalak cümleleri okumak, bir şeyleri algılamaya çalışmalarını izlemek okurken çok canınızı yakıyor.

Hikaye, işleri bittiği için insanların bu hayvanları uyutmak istemesi ile devam ediyor. Haliyle neler olup bittiğinin farkına varan 3üz, canlarını kurtarmak için tesisten kaçıyorlar ve savunma içgüdüsü ile onları yakalamak isteyen insanların epey bir kanlarını döküyorlar. DC Black Label etiketiyle çıkan çizgi romanda oldukça fazla kan içeren, kırmızıya bulanmış panel yer alıyor.

İnsanlar onları kaçırmış, istemedikleri şeylere kendi elleriyle dönüştürmüş olsalar bile, onları bir tehdit olarak görüyorlar. Oysa ki bunlar sadece hayatta kalmak, bir ”yuva” bulmak isteyen, sadece korkmuş hayvanlar. Bunu bilerek onların yolculuklarını takip etmek sizi hem hüzünlendiriyor hem de koruma içgüdünüzü tetikliyor.

Hikaye ve görsellik akışı

Grant Morrison, oldukça üzücü bir tonlama yaratmış hikayede. Jamie Grant’ın çizimleri, masum bakışların tasviri, abartılı cihazlara tezat oluşturan hayvanların görünümleri bu tonun içine çok güzel karışmış. Öyle ki hayvanların korkusunu, öfkesini, intikam duygularını, tamamen ne düşündüklerini okumak sırf bakışlarından bile mümkün. Fazlaca heyecana,  hüzne ve aksiyona yer veren bir çizgi roman 3üz.  Ithaki Yayınları tarafından basılan, Tek seferde okuyacağınız, pek çok duygu akışı içeren bu kısa macerayı kaçırmamanızı öneririm. Özellikle bir evcil hayvanınız varsa okumanızı, okuduktan sonra da ona sıkıca sarılmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.