Tales of the Neon Sea: Muhteşem Piksel Görsellik

Tales of the Neon Sea, cyberpunk evrende yer alan, bol bol dedektiflik, bulmaca ve kedi içeren bir indie oyun. İlk olarak internette piksel çizimlerine denk geldim. Görselliğe ışık hızıyla aşık olmamın ardından oyunu koşarak satın aldım. Ve oynamak için başına oturdum. Oyun, gerçekten de karşıma çıkan o görseller kadar güzel, hatta daha da güzel görünüyordu. Mekan tasarımları öyle detaylı, dolu dolu ki, incelerken epey bir vakit kaybediyorsunuz. Harika görünmelerinin yanında, etrafa serpiştirilmiş, oyunun evrenine  veya başka içeriklere gönderme yapan çok tatlı detaylar var. Her yeni odaya veya mekana girişinizde heyecan duyuyorsunuz. Oyunun en güçlü yanı şüphesiz ki bu görsellik.

Oyunlar soğana benzer!

Oyunun hikayesi, arka sokağa girdiğimiz sırada bir yaşlı kadın cesedi bulmamızla patlak veriyor. Ana karakterimiz işinin ehli bir dedektif. Olay yerini inceleyip polislere haber veriyor. Ana karakterimiz olayların nasıl geliştiğini, cinayetin ne şekilde işlendiğini ve kimin yaptığını kolaylıkla çözüyor. Ne yazık ki önüne bazı engeller çıkıyor. Bu noktaya kadar oldukça ilgi çekici devam eden Tales of the Neon Sea, sonrasında durmadan katmanlanıyor. Hikaye durmaksızın sağa sola genişliyor. İç içe geçmiş birden fazla görevi aynı anda oynuyorsunuz gibi bir his yaratıyor.

Çok fazla bulmaca

Oyun, gizem havasını güzel korusa da, bu akışı bozan çok fazla sayıda ve zorlayıcı bulmaca serpiştirilmiş. Merak içinde ilerlerken adım başı bu bulmacalar karşınıza çıkıyor ve bıkkınlıkla iç geçirmenize sebep oluyor. Üstelik bazıları sebepsizce öylesine zorlayıcı ki uzun süre deneyip sinir krizleri geçirdim. Ne yazık ki bulmacalar dışında da oyunu sürekli bölen çok fazla öge var.  Görselliği ile büyüleyen bu oyun, oynanış dinamikleri ve hikaye anlatımı açısından sınıfta kaldı.

Son olarak oyunun müziğine de bayıldığımı söylemeden geçemem. Tales of the Neon Sea, buram buram özen ve emek kokan bir oyun olmuş. Hatta belki de bu fazla özen aynı zamanda oyunun ayağına çelme takmış. Piksel görselliği geceleri rüyalarınızı süsleyecek kadar güzel. Oynamak isterseniz, en azından biraz sabırlı bir oyuncu olduğunuzdan emin olmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.