Sinema Sektörüne Ne Oldu, Ne Oluyor ve Ne Olacak?

COVID-19 yaşamımızı bir yıldan uzun bir süredir birçok yerden etkiliyor. Etkilenen alanlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki sinema sektörü. Bu “Ah eskiden sinemaya giderdik, ne güzel patlamış mısır kokusu vururdu yüzümüze…” tarzı romantik bir etkilenmeden ibaret de değil. Ciddi bir değişim söz konusu gibi duruyor; bu değişim bir filmin yapım aşamasının tamamını da, yapımda emeği bulunan herkesi de, izleyiciyi ve izleyicinin yapıma ulaşım şeklini de tamamen etkiliyor.

Şimdiye Kadar Neler Oldu, Neler Oluyor?

İlk ve en büyük adım sinema salonlarının kapanması oldu. Daha sonradan kısıtlamalar dahilinde açılsalar da insanların birçoğu salonlara gitmedi çünkü gitmek tehlikeliydi. Bu noktada bile bu sektörde çalışan insanların iş hayatı sarsıldı. Bu hâlde iken sinemalarda gösterime giren büyük bütçeli filmler de oldu, Tenet gibi… Onun da sonu malum, bir pandemi esnasında böyle bir sürecin nasıl yönetilmemesi gerektiğine dair önemli şeyler öğretti bizlere.

sinema

Tabii her sektörde olduğu gibi, her taraftan ertelenme haberleri yağdı üzerimize. Tüm bu olanlardan sonra yayıncı firmalar filmlerini Netflix ve HBO Max gibi streaming platformlarında yayınlamak için hazırlıklara başladılar. Wonder Woman 84 gibi büyük maliyetler ile üretilen bir film hem HBO Max’de, hem de sinemalarda gösterime girdi. Tahmin edilebileceği üzere gişe performansı düşüktü, fakat HBO Max’in kullanıcı sayısını epey artırdı.

Bir noktada Warner Bros. tartışmaya çok açık bir karar verdi. 2021 yılında sinemada gösterime girecek bütün filmlerini aynı gün HBO Max’de göstereceklerini  açıkladılar… Şimdi, bu açıklama ile ilgili en problematik şey bahsi geçen filmlerin yapımcılarının da bu haberi bizimle birlikte almaları. Streaming platformları her ne kadar seyirciye olan erişilebilirliği artırsa da, sinema için yapılan bir filmi destekleyebilecek nitelikte değiller. Yani evet, Dune’u çıktığı gün evimizden izleyebileceğiz fakat bu yüzden de (fimin yönetmeni Denis Villeneuve’ün kendi sözleriyle) Warner Bros. Dune serisini kendi elleriyle öldürmüş olabilir.

Bundan Sonra Neler Olacak?

Açıkçası bu sektörün bir daha eskisi gibi olabileceğini sanmıyorum. Sinemaların geri döneceğine inanıyorum fakat bu şartlar çok farklı arz ve talepler ortaya çıkarttı. İnsanlar yepyeni filmleri evlerinin rahatlığında izleyebiliyor artık. Korsana ulaşım hızlanıp kolaylaşsa bile insanlar parasını verip izlemeyi tercih ediyor. Her şeye rağmen Disney, Black Widow filmini kendi platformunda yayınlamaya pek sıcak bakmıyor. Yine de hazır bir filmi daha ne kadar bekletirler, onu bekleyip göreceğiz…

Belki de bundan sonra maliyetinin karşılanabilmesi için daha düşük bütçeli filmler izleriz. Belki sinemalar çok nadir gidilen yerler olur ya da her şey eskiye döner, pandemi süreci bitince sinemaya gitmeye devam ederiz… Bir pandemiden ve kocaman şirketlerden bahsederken neyin ne olacağını kestirmek gerçekten zor, bize de bekleyip görmek düşüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.