9 Kere Leyla: Beklenenden Öte Bir Facia

9 Kere Leyla, Netflix‘te yeni yayınlanan, Haluk Bilginer, Elçin Sangu ve Demet Akbağ gibi oyuncuları bünyesinde barındırarak dikkat çeken Türk yapımı bir komedi filmi. Ne yazık ki ”keşke dikkatimi çekmeseymiş” demekten kendimi alamıyorum. Haluk Bilginer için pek çok şeye katlanabilirim ancak bu film, Haluk Bilginer hatırına bile izlenmeyecek kadar kötü bir yapım olmuş ne yazık ki.

Filmin merkezine yerleştirdiği basit konusu pek çok farklı şekillerde işlenebilir, basit ama ortalama üstü işler ortaya çıkartılabilirmiş. Karısını aldatan ve ondan öldürmek pahasına kurtulmak isteyen bir adam. 9 Kere Leyla bu konuyu, çok rahatsız edici sahneler ve bir o kadar da antipatik karakterlerle işleyince ortaya katlanılmaz bir film çıkmış. Öyle ki karakterlerin her biri ayrı ayrı sinirimi bozdu. Sırf sinir bozucu olmaları için özellikle uğraşılmış gibilerdi.

Hiçbir beklenti içerisinde olmadan eğlencesine izlemeye kalktığınızda ise sıkıcı bir film olmaktan öteye geçemiyor. Dürüstçe, hiçbir şekilde izlenmeyecek, neresinden tutsanız elinizde kalan vasat altı bir film. 

Bu film ne yapmak nereye varmak istemektedir?

En azından basit konusunun potansiyel barındırdığını söylemiştim. Ne yazık ki bu da bir yere kadar. 9 Kere Leyla, finale doğru buradan da saparak hikayeyi Havva ile Adem’e, Lilith’e bağlamaya çalıştığı alakasız bir yol seçmiş. Korkunç bir Good Omens parodisine çevirmeye çalışmış desem çok da yanlış söylemiş olmam. Bunun yanında durduk yere mesajlar vermeye çalışmış ancak bunu kör ve gören gözlere parmak şekilde yaptığından her şey sadece daha da batağa sürüklenmiş.

Filmde Haluk Bilginer’in şarkı söylediği müzikal sekanslara da sıklıkla yer vermişler. Zaten ne yapmak, nereye varmak istediğinden çok da emin olamayan film iyice bulanık bir çorbaya dönüşmüş. Daha önce Haluk Bilginer’i şarkı söylerken görmekten böylesine rahatsız olacağımı hiç düşünmemiştim.

İlk 10 dakika içerisinde kapatmayı çok istemiş olsam da haksızlık olmaması adına filme sonuna kadar katlandım. Şimdi ise bu filmi aklımdan silmeyi her şeyden çok istiyorum. Üzülerek söylemeliyim ki uzun bir süredir bu kadar başarısız, kafası karışık, hiçbir şeyi doğru düzgün yapamayan ve hiçbir kitleye de hitap etmeyen bir film izlememiştim. Filmden koşarak kaçmanızı öneririm, izlemeye kararlıysanız da kolaylıklar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.