Demir Döküm Kadife Eldiven: Garip bir yolculuk

Daniel Clowes‘un eşsiz çizim stili ile harmanlanan, David Lynch diyarlarından kopup gelmişe benzeyen eşsiz hikayesiyle Demir Döküm Kadife Eldiven (Like a Velvet Glove Cast in Iron), okuduğum en garip çizgi romanlardan bir tanesiydi.  Çizgi romanın sayfalarına eşlik eden siyah beyaz, rahatsız edici çizimler bütün bu tüyler ürperten gariplikleri destekliyordu.

Her şey Clay isimli ana karakterimizin sinemada ”Demir Döküm Kadife Eldiven” isimli snuff bir filmi izlemesi ile başlıyor. Filmi karakterimizle birlikte izlediğiniz kareler, bu çizgi romanın ne kadar garip noktalara gidebileceğinin sinyallerini veriyor zaten. Clay, izlediği bu filmde karısını görüyor ve onu bulmaya niyetleniyor. Karakterimizin sinemadan dışarı adımını atmasıyla da bir kabusu andıran maceramız hemen başlıyor. Her bir kare, her bir yeni olay örgüsü yepyeni bir cehennemi andırıyor.

Clay’in macerası yolundan sapıp pek çok olayla ve kişiyle kesişiyor. Nemfomanyak bir kadın ve Cthulhu mitosundan çıkıp gelmiş gibi görünen deforme bir kızı, garip bir sembolün peşinden koşan çok garip bir tarikat, sadist polisler, ağzı burnu ve gözleri olmayan bir köpek, Clay’in karşılaştığı tuhaflıklardan sadece birkaçı. Demir Döküm Kadife Eldiven’in her bir sayfasını çevirişinizde tamamen beklenmedik, yepyeni, şok edici bir sapkınlıkla karşılaşıyorsunuz.

Eşsiz ve akıcı bir anlamsızlık bütünü

Hikaye sürekli yeni şeylere kapı açtığı ve durmadan direksiyonu sağa sola kırdığı için bazı okuyuculara anlamak çok daha zor gelebilir. Ki zaten anlanması gereken bir şey var mı çok da emin değilim. Ama kendinizi zorlamadan panelleri takip ettiğinizde, çizgi roman sizi kolunuzdan tutup ana karakterimiz Clay ile birlikte oradan oraya sürüklüyor zaten. Anlam veremediğiniz bu hikaye son sayfaya kadar büyük bir akıcılıkla ilerliyor. Anlamaya çalışırken bir anda bitirdiğinizi fark ediyorsunuz.

Son sayfayı da okuyup kapattığınızda en başından beri içinizi kemiren ”Ben ne okudum?” sorusu ile büyük bir sessizlik içinde baş başa kalıyorsunuz. Ama kesinlikle pişman hissetmiyorsunuz. Çünkü Demir Döküm Kadife Eldiven’de karşılaşacağınız, şahit olacağınız şeyleri çok az yerde görebilirsiniz.

Benim bitirdikten sonra yaptığım ilk şey Daniel Clowes’un diğer çizgi romanlarını sipariş etmek oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.