Spider-man Oyununun Ön Hikayesi: Düşmanca Devralma

7 Eylül 2018’de heyecandan nefes alamayarak oynadığımız Marvel’s Spider-man(PS4) genişletilmiş bir evrene sahip olacağı söylenmişti. Çizgi romanlarla ve kitaplarla bu evreni genişletip kendi bağımsız evrenlerini kurmak istediklerini dile getirmişlerdi. Bakalım genişletilmiş evrenimizin ilk adımı neymiş? David Liss’in kaleme aldığı bir kitap. İthaki Yayınları, sevgili Cihan Karamancı ile birlikte bu kitabı dilimize kazandırmışlar.

8 Yıllık Zaman Atlaması

Öncelikle bu kitap oyunun roman uyarlaması şeklinde değil. God of War gibi aynı macerayı bir de okuyarak yaşamıyoruz, Spider-man Düşmanca Devralma romanı oyunumuzun ön hikayesi. Nasıl yani?

Spider-man oyunu nasıl başlıyordu? Güçlerimizi kazandıktan tam 8 yıl sonra başlıyordu. O sekiz yıllık boşlukta kahramanımızın neler yaşadığını bilmiyorduk. Klasik bir origin hikayesi anlatmaktan kaçınmak için böyle yaptıklarını tahmin ediyoruz. Peki hikayede o açık kalan kısmı boş mu bırakacaklar? İşte kitap tam da burada devreye giriyor. Sevgili Ağ Kafa, güçlerini kazanıp kahramanlığa yeni yeni başladığı yıllarda geçen bu hikayenin sonu nereye bağlanıyor dersiniz? Tam olarak oyunun başına bağlanıyor.

Spider-man oyunumuzun başından küçük spoiler ile açılış yapıyoruz. Oyunun başında Wilson Fisk ile savaşıp onu hapse gönderiyorduk ve 8 yıldır bu anı bekliyoruz diye bir cümle kuruyorduk. O zorlu mücadele sürecini kitap gayet güzel anlatıyor. Okurken Netflix’in Daredevil dizisiyle benzer bir tat aldım. Wilson Fisk kahramanımızı avucunun içine hapsedip bütün çözüm yollarını kapatıyor ve çaresiz kalan kahramanımızın çırpınışına tanıklık ediyoruz.

Spider-man’in üstüne kalan suçları aklaması ve Wilson Fisk’in rüşvet verdiği savcılara rağmen mahkemeye çıkartıp hapse attırması gerekiyor. Eğer oyunu çok sevdiyseniz kitabı kesinlikle okumalısınız. Oyunda bize sürekli yardım eden komiser Yuri Watanabe ile tanışma anını, oyunun başında Mary Jane ile Peter Parker’ın aralarında neden mesafe olduğunu ve Harry Osborn‘un başına gelenlerden önce hangi olaylarla boğuştuğunu bu kitapta öğrenebileceksiniz.

Insomniac Ne Yapması Gerektiğini Çok İyi Biliyor!

Basit diliyle, akıcı olay örgüsüyle, aklınızda kalan soru işaretlerini tamamlamasıyla harika bir ön hikaye olmuş. Aynı hikayeyi anlatmak yerine oyunun öncesini anlatmasıyla da okunmaya değer olduğunu kanıtlamış oluyor. Spider-man Miles Morales diye yan oyun çıkartmasıyla birlikte bu kitabın tüm sorulara cevap vermesiyle Insomniac Games, sağlam adımlarla ilerliyor diyebiliriz. Her şey bizi ikinci ana oyuna hazırlıyor. İkinci oyuna geçmeden temelleri sağlamlaştırarak evreni genişletmeye devam ediyorlar. Son yılların en başarılı ve en sevdiğimiz stüdyolarından biri olduğunu söylememize gerek yok diye düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.