Grounded: Nasıl Olmuş?

Çok ufak karakterleri oynayıp kocaman bir dünyaya karıştığımız Grounded, ilk duyurulduğunda beni oldukça heyecanlandırmıştı. Bunun sebebi büyük ölçüde Bir Böceğin Yaşamı, Karınca Z, Arthur ve Minimoylar gibi çocukluğumda iz bırakan animasyonları anımsatmasıydı. Obsidian Entertainment‘ın geliştirdiği Grounded ile bu animasyonların içinde olabilme düşüncesi beni büyülemişti.

our_videos_of_grounded-21751

Araknafobia örümcek fobisidir

Grounded’i denemek isterseniz Xbox Game Pass en uygun seçeneği sunuyor, ben de o şekilde oyunu şöyle kısaca deneyimledim. Bir evin arka bahçesini bana oyun alanı olarak sunan Grounded’ın ilk dakikalarında büyülenmiş bir şekilde etrafımı saran kocaman dünyaya bakakaldım. Oyun gerçekten harika görünüyor.

Daha sonra devasa böceklerin devriye gezdiğini farketmemle kabusum başladı. Oyunla ilgili onca beklentimin arasında böceklerden korkmak aklımda yer bulan en son şeydi. Bu yüzdendir ki oyuna örümcekleri daha az korkunç gösteren araknafobi modunu eklemişler. Ben de mecburen bu modun arkasına ödlek bir şekilde saklanmak durumunda kaldım. Yine de böceklerin incecik ayaklarıyla patır patır çıkarttıkları ses, vızıltılar, tıslamalar insanın tüylerini ürpertiyor. Bu oyuna el atana kadar böylesine bir örümcek fobim olduğunu bilmiyordum. Korkutucu dursa da bu durum aslında oyunun atmosferini güçlendiriyor.

how-to-get-more-raw-science-grounded_feature

Survival deneyimine açılan bir başka kapı

Grounded’i ilk gördüğümde kafamda oluşan profil, oyunun ilerleme kaydedebildiğimiz bir çeşit macera oyunu olduğu yönündeydi. Karşımdaki Grounded ise, arkadaşlarınızla birlikte de oynayabileceğiniz bir hayatta kalma oyunu. Bu türe dahil olan her oyun gibi Grounded’da da gözlerinizin herhangi bir hayatta kalma oyununda arayacağı her öge var. Base inşa etme, crafting, açlık ve susuzluğunuzu kontrol altında tutma mecburiyeti, etrafta bulduğunuz eşyaları analiz etme… Bu ögeler oyunun başı için ufak tefek görevlerle de süslenmiş. Çevreyi keşfetmek bana tüm oyun deneyimimi zenginleştirecek bir keyif de verdi.

Ne yazık ki The Forest, Astroneer gibi oyunlar başta olmak üzere bu zamana kadar karnım iyice survival türüne doymuş olduğundan, Grounded’da devam etmek için yeterli özveriyi bulamadım kendimde. Üstelik oyun henüz çok erken bir aşamada olduğundan, şöyle bir etrafa bakınmaktan öteye geçmek anlamsız geldi. Yine de Grounded, teması ve bunu oyuna yedirmesi ile diğer hayatta kalma oyunlarından bir şekilde sıyrılmayı başarıyor.

GRounded-1280x640Bir karınca ile aynı boyda olduğumuz bu oyun, konsepti ve hoş görselliği ile yeterince ilgi çekici. Farklı konsepti oynamak için yeterli sebebi önünüze seriyor. Single tarafında henüz yeterince zengin ve eğlenceli diyemesem de arkadaşlarınızla oynadığınızda daha keyifli olacağına inanıyorum.

Gece çöktüğünde sivrisinek gibi bahçe lambasının altında beklediğim, uğur böceklerinin sırtında bir süvari gibi yolculuk ettiğim, örümceklerden dehşet içinde kaçtığım, dev bir gazoz kutusunun karşısında çok heyecanlandığım ufak tatlı maceralar yaşadım, eğlenceli birkaç saat geçirdim. Heyecan verici bir potansiyele sahip bu oyunun daha fazla geliştirilmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.