Xbox Oyun Etkinliğinde Gördüklerimiz ve Heyecanlandıklarımız

Bu yazın oyun etkinlikleri açısından durgun geçeceğini düşünmüştük ancak kaçıncı etkinliği izlediğimizi artık sayamıyoruz bile. Dijital olarak gerçekleşen ve uzun bir sürece bölünen etkinlikler sayesinde yeni oyun duyurularının ve merakla beklemenin doygunluğuna eriştik. Geçtiğimiz akşam gerçekleşen Xbox Games Showcase de bu yaz izlediğimiz en doyurucu etkinliklerden biri oldu. Şimdi hep birlikte beklediğimiz ve yepyeni oyunlardan oluşan trene atlayalım ve etkinliğe doğru ufak bir yolculuğa çıkalım.

Halo Infinite

Etkinlik oldukça iddialı ve beklentiyi yükseltecek oyunlarla başladı. Hareketli ve eğlenceli yapısı ile Halo Infinite‘den oynanış görmek etkinlik için akıcı bir girişti. Halo serisi ile çok içli dışlı olduğumuzu söyleyemesek de, izlediğimiz oynanış videosundan sonra ilgimizi üzerine toplamayı başardı. Oynanış videosunda çevre, düşmanlar ve eşyalar üzerinde etkileşimli bir şekilde de kullanabileceğimiz kanca mekaniği kesinlikle ilgi çekiciydi.

State of Decay 3

Halo’nun peşinden kamp yapan bir karakterin olduğu yeni bir oyun fragmanı takip etti. Ateşin kızıla boyadığı bu kamp sahnesi daha sonra kar ve soğuğun hakim olduğu bir atmosfere dönüştü. Atmosfer açısından etkileyici bulduğumuz bu oyun State of Decay 3‘ün duyurusuydu. Oyuna dair öğrendiğimiz yeni detaylar arasında oyunun tamamen açık dünya olacağı, pek çok sona çıkan çok yönlü hikayeye sahip olacağı, GSC’nin en büyük oyunu olduğu var.

Everwild

Sea of Thieves‘i yapan Rare‘in yeni ve bir süredir beklenen oyunu Everwild ise etkinliğin en büyüleyici anlarını yaşattı bize. Oyunun yapısına dair henüz pek bir fikrimiz olmasa da büyüleyici manzaralar, yumuşak ve göz dolduran grafik tarzı, dünya ve karakter tasarımları ile kalbimizi kazanmayı başardı.

”Dünyamızın bir ritmi var. Hepimiz bunu duyumsuyoruz, ancak çok azımız bunu gerçekten hissediyor.”

Bizi pek heyecanlandırmasa veya takip etmesek de Life is Strange hayranlarını sevindirecek bir oyun da Tell Me Why oldu. Yeni bir bakış yakaladığımız oyunun ilk bölümü 27 Ağustos‘ta sevenleri ile buluşacak.

Etkinlikte aldığımız güzel bir haber de Ori‘nin Xbox Series X‘de 120 FPS‘de çalışacak olması. Henüz oynamadıysanız inanılmaz müzikleri ve görselliği ile bu tatlı oyuna şimdi veya 120 FPS ile yeni nesil konsolda mutlaka göz atmanızı öneririz. Bir diğer haber ise Outer Worlds için gelecek Peril On Gorgon DLC’si. Bu DLC 9 Eylül‘de çıkış yapacak.

Grounded

Daha önce duyurusu yapılan Grounded, etkinliğe eğlenceli bir Cyberpunk 2077 şakası ile giriş yaparak yüzümüzü güldürdü. Çok küçük karakterleri oynadığımız ve böceklerle savaştığımız konsepti ile Grounded beklediğimiz oyunlar arasında. Bir Böceğin Yaşamı, Arthur ve Minimoylar, Karınca Z gibi sevdiğimiz animasyonlara benzettiğimiz için epey bir sempati ile bekliyoruz. Bu oyuna 28 Temmuz‘da kavuşacağız.

Avowed

Akşamın en çok ilgi gören oyunlarından biri Avowed oldu. Avowed Xbox Series X için tasarlanan Obsidian‘ın yeni büyük RPGsi. İzlediğimiz, dünyasına ve savaş tarzına hafifçe göz kırpan fragmanı, tam şu sıralar tam ihtiyaç duyduğumuz oyun olduğuna dair ipucu veriyor. İtiraf etmem gerekir, first person karakterimizin bir elinde parıldayan büyüyü ve diğer elinde tuttuğu kılıcı görünce minik bir Elder Scrolls: Skyrim benzetmesi yapmaktan kendimi alamadım. Eğer öyleyse de çok şikayetçi olduğumu söyleyemem. Skyrim’den izler taşıyan Obsidian’dan gelecek bir fantezi-RPG’ye hayır diyebileceğimi sanmıyorum.

Bu görselden sonra hemfikir olacağımıza eminim

Sonraki oyunumuz ”interaktif drama” etiketiyle kesinlikle oynayacağım oyunlar arasına adını yazdıran As Dusk Falls. Görsel tarzıyla hafifçe Undone adlı mini diziye benzettik.

Stalker 2

Xbox Showcase’in yıldızları arasında bahsedebileceğimiz bir diğer oyun da Stalker 2. Aynı zamanda da en çok bizi heyecanlandırıp yüreğimizi hoplatan oyunlar arasında da adını anabiliriz. Chernobyl‘deki felaketi ve terkedilmişliği, havada asılı kalan tehlikeyi iliklerimize kadar hissettiğimiz güçlü atmosferini tanıtım videosunda bile hissettik.

4 kişi oynayabileceğimiz, 40K evreninde geçen aksiyon macera oyunu Warhammer 40,000: Darktide da bu etkinlik içerisinde duyurusu yapılan oyunlardan biriydi. 2021‘de göreceğimiz oyunlardan biri olacak ve çıkışında Xbox Series X’e özel olacak.

The Medium

Geçtiğimiz etkinliklerde merakımızı uyandıran oyunlardan biri The Medium olmuştu. Bu etkinlikte de oyuna dair yeni görüntüler gördük ve daha büyük bir meraka kapıldık. Dual-Reality olarak tanıtılan çift dünya konsepti ilginç görünüyordu ve bu oyunla ilgili beklentilerimizi yukarı çekti. Bu çift dünya konsepti ile eşzamanlı olarak hem gerçek dünya hem de ruh dünyasında oyuna devam edebiliyoruz.

Hızlıca atladığımız ve kalan oyunlara gör göz gezdirelim. Tek oyunculu tarafı Remedy tarafından yapılan Crossfire X etkinlikteki oyunlar arasındaydı. Phantasy Star Online 2‘nin New Genesis adlı, açık dünyaya sahip genişleme paketinin 2021‘de geleceği duyuruldu. SteamWorld‘ün yaratıcılarının yeni oyunu The Gunk duyurulardan biriydi. Destiny 2‘nin Game Pass‘e geleceğini öğrendik. Merakla beklediğimiz Psychonauts 2‘ye tekrar bir bakış attık.

Etkinlik bitmeden hemen önce  Fable için inanılmaz keyifli bir tanıtım videosu izledik. Böylece etkinliği belimize kadar oyuna, oynanışa, yeni duyurulara batmış olarak bitirdik. Çok fazla şaşırtıcı, yeni şeyler görmemiş olsak da fazlasıyla yeterli bir etkinlikti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.