Pokemon GO Başlangıç Rehberi

Merhaba pokemon eğitimcileri, ben Profesör Oak’ın asistanı Laçin ve bugün sizlere Pokemon maceranızda rehberlik edeceğim! Bildiğiniz üzere 5 sene sonra Pokemon GO Türkiye’de resmi çıkışını yaptı ve bu sayede ülkemizde tekrar bir pokemon çılgınlığı başladı. Ben de yeni başlayanlar için bir rehber hazırlamaya karar verdim. Haydi başlayalım!

Macera Başlıyor!

İlk olarak uzun keyifli bir pokemon yakalama yürüyüşüne çıkıyorsanız ve şarjı çabuk biten bir telefona sahipseniz ekranın aşağı orta kısmında bulunan poketop’a bastıktan sonra sağ üstten settings seçiyoruz ve “Battery Saver” yazan kısmı işaretliyoruz. Buradan Niantic AR’ı kapatıp şarjınızdan daha fazla yararlanabilirsiniz ve açıkçası AR kapatmak pokemon yakalamayı biraz daha kolaylaştırıyor.

Ayarlarımızı yaptıktan sonra bize başlangıç pokemonu seçmemiz için 3 seçenek çıkıyor, Charmander, Squirtle, ve Bulbasaur. Eğer hiçbirini seçmeyip yürümeye başlarsanız karşınıza Pikachu çıkıyor ama başlangıç pokemonlarının size vereceği farklı avantajlar yok o yüzden en tatlı bulduğunuzu seçebilirsiniz. Ve artık resmi olarak oyuna başladınız, şimdi yapmanız gereken gördüğünüz her pokemonu yakalamak. Pokemonların gücü Combat Power(CP)‘ye göre belli oluyor, ve seviyeniz arttıkça etrafınızda çıkan pokemonların CP’leride artıyor. Düşük CP’li diye geçmeyin çünkü her yakaladığınız pokemon size XP ve Candy kazandırıyor, candy ise pokemonlarınızı evolve etmek için çok büyük önem taşıyor. Örneğin Bulbasaur’u evolve edip Ivysaur yapmak için 25 Bulbasaur Candy’e ihtiyacınız var ve bunları sadece bulbasaur ve evolve edilmiş hallerini yakalayarak kazanabiliyorsunuz.

Takımını Seç!

5. seviyeye ulaştığınız zaman takımlar, gymler ve Adventure Sync açılacak, ilk olarak takımınızı seçmeniz gerek. Oyunda bulunan takımlar Mystic, Valor ve Instinct. Pek bilinmese de hepsi bir Legendary pokemonu temsil ediyor. Mystic: Articuno, Valor: Moltres, Instinct: Zapdos. Oyun ilk başladığında takımların oyuncu oranları yaklaşık %45 Mystic, %45 Valor, %10 Instinct şeklindeydi. Son durumlarla ilgili resmi bir bilgi yok. Takımınızı seçerken şuna dikkat etmenizi öneririm, eğer arkadaşlarınızla oynuyorsanız beraber ortak bir takım seçmeniz beraber oynamanızı daha keyifli bir hale getirir. Eğer tek oynuyorsanız etrafınızda ki gymlere göre Mystic veya Valor seçmenizi tavsiye ederim.

Adventure Sync’ı aktif ederseniz pokemon go kapalıyken bile sizin adım sayılarınızı saymaya başlar(konumunuzu sürekli açık bırakmanız gerekiyor)ve böylece oyunda yürüyerek kazandığınız ödülleri oyun kapalıyken de kazanmaya devam edersiniz.

Hediyeler, Pokestoplar ve Yumurtalar

Oyunda hediye almak ve hediye vermek çok önemli, hem xp kazanıyoruz hem pokeball, yumurta veya pokemonları kolay yakalamamızı sağlayan meyveler(berry) hediye paketlerinden çıkabiliyor. Hediyeleri sadece arkadaşlarımızdan alıp arkadaşlarımıza gönderebiliyoruz. Arkadaş eklemek için veya arkadaşlık kodunuzu öğrenmek için sol alttan kendinize tıklıyoruz, çıkan ekranda sağ üstten friends kısmına tıklıyoruz, çıkan yeni ekranda add friend’e tıklayıp hem kendi kodumuzu görebiliyoruz hem de arkadaşımızın kodunu alıp orada ki kısma yazarak ekleyebiliyoruz. Arkadaşlarımıza gönderebileceğimiz hediye paketlerini ise harita üzerindeki mavi olan PokeStop‘lardan kolayca kazanabiliyorsunuz.

Pokestoplardan ayrıca pokeball ve yumurta kazanma şansınız oluyor. Pokeball’un kalitesine göre pokemonu yakalama şansı artıyor, kalitesi ise şu sırada Ultraball>Greatball>Pokeball. Yumurtalardan ise nadir veya güçlü pokemonlar çıkabiliyor. Yumurtalar çatlatabilmek için alttaki pokeball’a tıklayın, çıkan ekrandan pokemona tıklayın, sağ üstte eggs kısmını göreceksiniz, oradan istediğiniz yumurtayı seçin ve Incubate’e basın. Yürümeniz gereken belli bir km olacak, onu tamamladığınızda yumurta çatlayacak ve yeni pokemonunuzu ekranda göreceksiniz.

Pokemon Asistanının Son Önerileri

Son olarak ufak bilgi kırıntılarımı sizinle paylaşıyorum.

  • Pokemonunuzu seçtikten sonra sol alttan üç çizgiye basarak appraise’e tıkladıktan sonra pokemonunuzun kaç yıldız olduğunu görebilirsiniz.
  • Fazladan olan pokemonlarınızı sağ alttan üç çizgiye basarak transfer’e tıkladıktan sonra 1 candy karşılığında pokemonunuzu profesöre teslim edersiniz.(Yani pokemondan silmiş olursunuz)
  • Eevee’nin 8 çeşit evolve şansı vardır. İstediğimiz haline evolve edebilmek için nickname’i resimdeki gibi değiştirerek evolve edebilirsiniz. Resimde bulunmayan isim ise Sylveon:Kira
  • Eğer switch sahibiyseniz, Pokemon Lets Go oyunları ile Pokemon Go arasında pokemonlarınızı takas yapabilirsiniz.
  • Şuan oyunun mağazasında 100 pokecoin 2.99 TL(android 2.49) iken 550 pokecoin 46.99 TL, devamlı oynamayı düşünüyorsanız yararlı olacak bir teklif.
  • Son olarak sağ taraftan dürbün işaretine tıklayıp special kısmındaki görevleri yapmayı unutmayın, pokemon go oynarken etrafınıza dikkat edin ve bol şans!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.