Sanal Ülke: Kasvetli ve Etkileyici Resimli Roman

Simon Stålenhag tarafından yazılan ve görselleştirilen Sanal Ülke’yi (Passagen) sizlerle birlikte incelemek istedim. Bu kitapta, evinden kaçan genç bir kız ile oyuncak robotun birlikte tuhaf bir yolculuğa çıkışına tanık olacaksınız. Tanıdık gelmiştir, tıpkı God of War veya The Last of Us oynar gibi ikili yolculuklara çıkacaksınız. Aynı heyecanı hatta belki de daha fazlasını size yaşatmayı başaracak. Merak etmeyin, spoilersız olarak yazımıza devam ediyoruz.

Sanal Ülke’de neler oluyor?

Hikayemiz 1997 yıllarında ABD’de geçse de teknoloji çok hızlı ilerlemiş ve VR kasklara benzer nörokasklar çıkmış. Bu gelişmiş nörokasklar ile savaşlarda dronları kontrol edebiliyorlar veya başka şeyler de yapabiliyorlar. Nörokasklar, insanların günlük yaşamına kolayca adapte olmuşken gelişen versiyonları ile birlikte insanları bağımlı yapmış ve ölümlere sonuç olmuştur. Büyük savaşların ardından her yerde devasa metal robotların hurdaları kalmış ve insanlar hayatta kalmak için birbirine saldırmaya başlamıştır. Nörokasklar bazı insanları da zombiye çevirmiş ve dev robotların minyonları gibi onlarla birlikte gezmeye başlamışlardır.

İlk defa bir kitabı okurken bu kadar rahatsız oldum. Sessizce bir eve girerken yan tepeden aniden bir gürültü çıkıyor ve kuşlar kaçarak uzaklaşıyor. Bir bakmışınız ki korkunç suratlı bir robot ayağa kalkmış ve size bakıyor. Sanal Ülke genel olarak bu kasvetli evrende sizi çok güzel germeyi başarıyor. Çizimlere ve hikaye anlatımına aşırı bayıldım. Ustalıkla yazılmış bir eser.

Her zaman kasvetli değil

Sanal Ülke’de aniden karşınıza devasa ördekler çıkabilir. Hayır bu bir oyuncak falan değil, gelişmiş silahlar için bir atış poligonu. Genç kız ve oyuncak robot yolculuklarına devam ederken hayatta kalmak için mermi ve yiyecek bulmaya çalışıyor. Kalabalıktan uzak durmaya çalışan ikilimizin macerasında böyle ilginç yerlere denk gelebiliyorsunuz.

Yolculuk

Karakterlerimiz arabayla yolculuk ederken pencerenin dışında harika manzaralarla büyüleneceksiniz. Karakterlerimizle birlikte şaşırırken, tuhaf gördüğümüz şeyleri de karakterlerimizin bize açıklamasıyla anlamlandırmaya başlayacaksınız. Ayrıca olayların öncesindeki karakterlerimizin yaşamlarına dair küçük ipuçlarını birleştirmeniz gerekiyor. Oldukça ilginç bir deneyim. Sırf çizimleri için bile alıp okuyabilirsiniz.

Sanal Ülke, Simon Stålenhag’ın tek eseri değil. Döngüden Hikayeler (Tales from the Loop) adında başka bir eseri daha var. Hatta Amazon Prime Video’ya da 8 bölümlük bir mini dizisi yapıldı. Onlara da mutlaka bakacağım. Umarım Sanal Ülke için de güzel bir dizi yapılır. İthaki Yayınları tarafından basılıp 144 sayfalık kuşe kağıdından oluşan bu görsel romana umarım bir şans verirsiniz. Şimdiden iyi okumalar!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.