Godzilla vs Kong: Titanların Savaşı

Kavga, dövüş, CGI, patlayan binalar, RTX On görseller… Evet arkadaşlar o gün geldi. Batman v Supe- pardon Godzilla vs Kong yayınlandı.  Böyle diyorum çünkü gerçekten tam olarak BvS ile aynı plot’a sahip.   Godzilla yıllardır türlü türlü filmlerle beyaz perdeye aktarılmakta keza Kong da aynı şekilde.  Bu evren 2014 yılında Godzilla ile tekrardan reboot olarak başlatıldı ve MonsterVerse olarak adlandırıldı. Bu filmi izlemeden önce diğer filmleri izlemeniz gerekiyor gibi bir şey söyleyemeyeceğim doğrusu. Çünkü malum öyle çok deli dehşet bir lore ya da hikaye olmadığı için direkt bundan başlasanız da sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Yine de filmleri sayalım:

1) Godzilla (2014)

2) Kong: Skull Island (2017)

3) Godzilla: King of Monsters (2019)

4) Godzilla vs Kong (2021)

Kertenkele ve Maymun’un Savaşı

Önceki filmlerde Godzilla’yı insanlara saldırmayan sadece en tepedeki yırtıcı olmak için diğer yırtıcıları yok etmeye çalışan dev bir kertenkele olarak görüyoruz. Ama bu filmin başında, Godzilla bir anda sebepsiz şekilde Florida’daki Apex şirketine saldırıyor. Bunlar yaşanırken Apex’in bir güç kaynağı için Oyuk Dünya’ya ulaşması gerekiyor. Ama nasıl gidileceği bilinmediğinden bir Titan’ın yardımına ihtiyaç duyuyorlar. İşte burada da kontrol altında tutulan Kong kardeşimiz devreye giriyor. Kong uzun zamandır Skull Island’da Monarch tarafından gözetim altında tutuluyor. Kong’u bu görev için kullanmak istiyorlar ama engelleyen bir şey vardır. Godzilla her zaman tek baş yırtıcı olmak için hareket ettiği için Kong ortaya çıktığında onun peşine düşecektir. Öyle de oluyor. Kong’u kutuplardaki Oyuk Dünya giriş noktasına götürmek için bir gemiye yüklüyorlar ve sonrasında olan oluyor. Mükemmel ötesi CGI’ın da etkisiyle görsel bir şölen görüyoruz. Sonrasına da birazdan spoilerlı kısımda değineceğim.

Beynini Kapat İzle

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben böyle filmleri çok seviyorum. Her gün sanat filmi, her gün ağır drama filmler izlenmez.  Arada böyle beynini kapatıp sadece görsel zevk için de filmler izlemek lazım. Hatırlarsanız geçen sene Martin Scorcese abimiz süper kahraman filmleri için “lunapark gibi, sinema değil” tabirini kullanmıştı. Kısmi olarak katılsam da bu tür filmlerin de sinemaya katkıları tartışılmaz bir gerçek.  Filmi açtım, epik aksiyon sahnelerinde gaza geldim. Ağzım açık CGI kalitesine baktım ve film bitti. Bu kadar. Godzilla vs Kong’un amaçladığı da bu. Size kaliteli bir hikaye ve senaryo vermeyi amaçlamıyor. Size eğlenceli iki saat geçirmeyi vadediyor. Başarıyor da bunu.

Godzilla Vs Kong Wallpapers - Top Free Godzilla Vs Kong Backgrounds - WallpaperAccess

IMAX Sana İhtiyacımız Var

Malum  Covid-19’un etkisiyle sinemaların kapalı olması ve her filmin artık streaming platformlara kayması furyasından bu film de nasibini aldı ve HBO Max’te yayınlandı. Biraz üzgünüm açıkçası. Çünkü bu film kesinlikle IMAX’te izlenmeyi hak eden bir filmdi. Zaten onun için çekildiği de belli.  Amerika’da vizyona girmiş olsa da biz izleyemedik maalesef.  Amerika demişken Godzilla vs Kong şu anda pandemi döneminde çıkıp en fazla sayıda salonda gösterilen film olarak karşımıza çıkıyor. Amerika’da yaklaşık 3000 salonda gösterime giren film uluslararası gişede 123 milyon dolar gibi bir başarıya ulaştı ve bunun 69 milyonu sadece Çin’den gelmekte.

Godzilla vs. Kong: The Hollow Earth Explained - IGN

Kavga Dövüş Patlama

Şimdi buradan sonra spoilerlı olarak filmin sonunu değerlendireceğiz. Uyarmadı demeyin sonra! Film ilk duyurulduğunda direkt olarak BvS damgası yemişti. Herkes benzer bir şey olacağını düşünüyordu. Ama kimsenin bu kadar da benzeyeceğini beklediğini düşünmüyorum. Hatırlarsınız BvS’de Batman’imiz ve Superman’imiz Martha falan filan takılırken arkada Lex Luthor, Doomsday’in yaratılmasını sağlamıştı ve sonrasında da canımız kahramanlarımız ona karşı birlikte savaşmıştı. Bu filmde de tamamen aynı şeyler bizlerle. Az önce söylediğim Apex Şirketi de  MechaGodzilla isimli bir şey yapıyor. Bu mechanın gücü yeterli gelmediği için de daha güçlü bir güç kaynağı arayışına giriyorlar. Bu güç kaynağının da  Godzilla, Kong ve onun gibi diğer tüm Titanların geldiği “Oyuk Dünya”da olduğunu düşünüyorlar.

Bambaşka Bir Dünya

Kong başından beri onunla ilgilenen bir çocukla işaret diliyle konuşmayı öğreniyor. Jia isimli tatlı kızımızın bu bağı sayesinde de Kong onları Oyuk Dünya’ya götürüyor. Oyuk Dünya dediğimiz yer harika tasarlanmış. Jurassic Park’tan fırlamış gibi duran bu yerde Kong atalarının bu dünyayı yönettiği taht odasını buluyor ve güç kaynağını da gösteriyor. Tam bu sırada -aşırı saçma olduğunu düşünüyorum açıkçası bu sahnenin-  Godzilla Hong Kong’ta bu güç kaynağını hissedip yere doğru, baya baya dünyanın çekirdeğine doğru hepimizin bildiği o lazer gibi olan gücünü kullanarak oyuk dünyaya kadar yer kabuğunu DELİYOR. Mantık ne kadar aramalıyız bilmiyorum doğrusu bu filmde ama bu da artık biraz abartı gibi geldi. Sonrasında Kong dünyaya geri geliyor ve Godzilla ile Hong Kong’ta adeta RTX On grafikli bir Cyberpunk oyundan fırlamış bir görsellikte dövüşüyor.

Review: Once more unto the breach in 'Godzilla vs. Kong' - North Shore News

Geçmişten Gelen Düşman

Güç kaynağının kodları Apex merkezine ulaştıktan sonra Mecha’ya güç vermek için kullanılıyor. Ama bir sıkıntı oluyor burada. Mechanın pilot sistemi Pasifik Savaşı filmindeki gibi sinir sistemi üzerinden telepatik olarak yapılıyor. Apex de önceki filmde olan Gidorah’ın kafasını pilot kabini olarak kullanıp, Gidorah’ın telepati yeteneğini kullanarak Mecha’yı uzaktan kontrol ediyor. Güç kaynağı mecha ile birleşince ise Gidorah kontrolü ele alıyor ve işte orada film BvS’ye dönüyor. Kong ve Godzilla birlikte MechaGodzilla’yı alt edip savaşmayı bırakıyorlar. Yani çok bariz gibi değil mi? Doomsday, Batman, Superman hepsi bariz bir şekilde önümüzde gibi.

Filmin en gereksiz sahnelerinin Millie Bobby Brown’ın olduğu sahneler olduğunu düşünüyorum. Yani uydu bağlantısı kesmek için kontrol paneline içki dökmek mi dersiniz. Çok gizli bir üste ellerini kollarını sallayarak gezmeleri mi dersiniz saçma sapan bir dünya sahne var. Önceki filmde de aile draması vardı ve bu biraz daha izlenebilir kılıyordu. Ama bu filmde tamamen pazar sabahları saat 9’da yayınlanan ajan çocuk filmleri gibi takılıyorlar. Hiç gerek yok.

Yani işin özü şu ki filmde takılmaya kalksak çok fazla şey var aslında. Ama buna gerek yok. Eğlenceli bir iki saat geçirmek isterseniz bu film tam size göre. Arkanıza yaslanın ve keyfini çıkarın. Okuduğunuz için teşekkür ederim başka bir yazıda tekrar görüşmek dileğiyle. #TeamKong

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.