Disney’in Yeni Yapımı: Raya ve Son Ejderha

Herkese merhaba! Sonunda aylardır beklediğimiz biricik Raya’mıza kavuştuk ve onun heyecanıyla bu yazıyı spoilersız olarak sizler için hazırladık. Kılıcınızı elinize alın ve savaşı sonlandırmak için son ejderhayı bizimle aramaya başlayın! 

Yıllar önce, dünyanın her bir köşesi ejderhalar ile dolup taşarken, artık sadece Sisudatu adında, efsaneleşmiş bir ejderhaya inanan ülkesi Kumandra‘yı kurtarmak için yola çıkan cesur savaşçı Raya‘nın macerasına tanıklık ediyoruz. Savaşçı Raya’mızı, Star Wars: The Last Jedi’dan tanıdığımız Kelly Marie Tran (Rose Tico) seslendiriyor. Filmin yapımcı koltuğunda ise, Karlar Ülkesi ve Moana‘dan bildiğimiz Osnat Shurer ve Paul Briggs oturuyor. Aslında 25 Kasım 2020’de sinemalarda olması beklenen yapım, Covid19 nedeniyle erteleniyor ve 5 Mart 2021’de Disney+’da ön gösterime açılıyor.  Ülkemizde 23 Nisan 2021’de gösterime girmesi beklenen filmin, türkçe dublaj seçeneği ile bizlerle buluşacak.

Tartışmalara Sebep Oldu!

Disney+‘ın henüz belirli ülkelerde hizmet verdiğini biliyoruz. Bu da Raya ve Son Ejderha’yı bekleyen milyonlarca kişinin, filme ulaşamamasına sebep oldu. Özellikle Asya’da haklı bir tepki gösterildi. Uzak doğu kültürünü benimseyen bu yapımda, gösterilen yemeklerden tutun müziklerinde kullanılan enstrümanlara kadar bu kültürü hissediyoruz. İnsanlar da kendi kültürlerinin yansımasını görmek istiyor. Reddit, Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden Disney’in paylaşım yaptığı ‘Raya and The Last Dragon’ gönderilerinin altına yapılan isyanları net bir şekilde görebiliyoruz. Pandemi dolayısıyla sinemalarını henüz açmamış ülkeler arasında biz de varız. Maalesef henüz Disney+’ımız da yok. Yani aslında filme biz de ulaşamıyoruz. Disney’in sorusu ‘Filmi nasıl buldunuz?’. Asya’nın cevabı ise ‘Bulamadık’

Gelelim Filme

Dünya bozuldu, artık kimseye güvenmememiz gerek. Ya da belki kimseye güvenmediğimiz için dünya bozulmuştur. Kumandra, ejderhaların yok olmasından sonra 5’e bölünmüştür. Bu topraklar, isimlerini bir ejderhanın vücudunun bölümlerinden alır. Kuyruk (Tail), paralı askerlerden oluşan bir çöl topluluğu. Pençe (Talon), ünlü bir pazar olan su üstü kabilesi. Omurga (Spine), büyük savaşçılara sahip olan bir bambu ormanı. Azı Diş (Fang), öfkeli kedileri olan suikastçılar. Ve son olarak, Kalp (Heart), efsanevi ejderha Sisu’nun ruhunu koruyan millet. Birbirlerini düşman olarak kabul etmiş, birlikte yaşamayı unutmuş ve güven duygularını kaybetmiş insanları birleştirmek ise Heart’ın en büyük isteği. 

Raya’nın babası, yani tapınak koruyucusunun tüm milletleri barışma amacıyla ülkesine davet etmesiyle başlıyor her şey. Bütün olmanın ve birlikte yaşamanın ne kadar önemli olduğunun farkında olan Şef Benja, Kumandra’yı tekrardan yaşatmak ister. Kızını barışçıl yetiştirmeye çalışırken, olaylar hiç beklediği gibi gitmez. 

Görsel Şölen

Disney animasyon stüdyolarının ne kadar iyi işler yaptığını biliyoruz. Beklentimizi de bu yüzden hep yüksek tutuyoruz. Bizi hiç de hayal kırıklığına uğratmıyorlar! Hikayenin doygunluğundan müziklerin güzelliğine, karakterlerin güçlü ve iyi yazılmasına kadar bu film gerçekten muazzam olmuş! Duygulandığım, hüzünlendiğim ve gülümsediğim bir macera oldu. Günümüz dünyasını sorgulattı, yani aslında ihtiyacımız olan animasyondu

Harika Arkadaşlar

Ana karaktere eşlik eden mükemmel arkadaş rolündeki ‘minik’ dostlarımıza hepimiz bayılıyoruz. Tuk Tuk da onlardan bir tanesi oldu! Kadın savaşçımıza eşlik eden bu mükemmel arkadaşı çok sevdim. Aşırı şapşal ve korumacı olan Tuk Tuk, Raya ile birlikte büyüyor ve hem ona hem de bize harika bir yol arkadaşı oluyor.

Bir buçuk saatlik bir macera arıyorsanız ve animasyonları seviyorsanız, bu film tam size göre. Seslendirmeleri de gayet başarılı bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim ama türkçe dublajını da merakla bekliyorum. Hepinize iyi seyirler!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.