Kurucular: Kemirgenler, Sürüngenler ve İntikam

İthaki Kapsül: Novella kitaplığının bir üyesi olan Kurucular, en başta kapağındaki muhteşem illüstrasyon ile dikkatimi çekti. Buğulu ve tozlu bir renk paletine karışmış, savaş duruşunda, silahlı birkaç hayvan var kapakta. Ve bu, içeriği en harika yansıtan kapaklardan biri olabilir bana göre. 

Tehlikeli bir çete

Hikayemizin kahramanları, pek çoğu kemirgenler ve sürüngenlerden oluşan hayvanlar. Fakat öyle olduklarına aldanmak büyük bir hata. Elleri silah tutan, düşmanlarını daha ne olduğunu anlamadan yere seren hayvanlar bunlar. Hepsi ayrı meziyete sahip ve bir o kadar da ölümcül. Eh, elbette bu kadar tehlikeli canlıların neye ve ne için hizmet ettikleri önemlidir. Öyle başıboş değiller. 

Çatık kaşlı bir fare olan Kaptan, çeteye liderlik ediyor. Kaptan, bir intikam için çeteyi bir araya getiriyor. Yarım kalmış bir işleri var. Bir kakım, opossum, semender, porsuk, köstebek ve baykuştan oluşuyor bu çete. Bunun yanında her bir hayvanın, o hayvan ile örtüşen bir kişiliği, bir tutumu var.  Bu çete, Kaptan’ın önderliğinde kaybedilen bir ülkeyi geri almaya çalışıyorlar. Eski düşmanlarıyla tekrar burun buruna ve gırtlak gırtlağa geliyorlar. Hikayenin alt metninde iktidar mücadelesi yer alıyor diyebiliriz.

Çok akıcı bir aksiyon

Kitabın yazarı Daniel Polansky‘nin anlatımı durgun anlarda sıkmayacak kadar sade.  Aksiyon anlarında da sizi heyecanlandıracak kadar akıcı. Zaten, aksiyonu bol bir hikaye var karşımızda. Kitabı bir solukta okuyacağınızdan çok eminim. Polansky, Diyaloglar ve hikaye akışını çok güzel dengelemiş. Size kurgulattığı hikayeyi bir film gibi takip ediyorsunuz. Kitabın kısa kısa bölümlerden oluşması da akıcılığı arttırıyor. Bir bölüm daha, bir bölüm daha derken kitap elinizde eriyip gidiyor. 

Kısalığına rağmen her karakter için yeterli zaman ve anlatım var. İlk olarak size karakterleri tanıtıyor, sonra onları bir araya getiriyor. Hikaye, en sonunda da harika bir aksiyon sunuyor. Her kısmıyla tam bir kapsül gibi, bittiğinde çok tatmin olmuş bir şekilde bırakıyorsunuz. Eğer gözünüzden kaçtıysa, mutlaka okumanızı öneririm. Okumaya başladığınızla bitirmeniz bir olacaktır. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.