Pawn of the Dead: Satranca Yeni Bir Soluk

Pawn of the Dead, yerli bir oyun stüdyosu olan Aslan Games Studio tarafından yapılan, satranç tabanlı bir oyun. Bu basit tanıma uyarak dolaysız şekilde keyifli. Aynı zamanda bu basitlikten uzak, kendi dünyası olan bir oyun diyebiliriz.

Oyun, hikaye modunda ufak bir sinematikle açılış yapıyor. Türkçe seslendirmelere de sahip olan bu sinematikler, bu türde bir oyun için fazlasıyla yeterli ve evreninin içine hemencecik sürüklüyor. Yaşayan ölülerin ortaya çıkıp tehdit yarattığı krallığımızı temizlememiz gerekiyor. Krallığımız için savaşmalıyız. Yanımızda krallıktaki en güçlü savaşçımız ve satranç tahtasında vezirimiz olan  Elona var. Elona’nın görüntüsü ve tasarımı asil ve güçlü olduğunu hissettiriyor. Gerçekten onu kaybetmek istemeyerek oynuyorsunuz.

Bağımlılık Yaratıcı Bir Oyun

Satranç sevenlere ve sevmeyenlere bir şekilde hitap etmeyi başarıyor Pawn of the Dead. İlk bölümün ardından ilerleme dürtüsüyle tahtada karakterleri yönetmeye devam etmek istiyorsunuz. İlerledikçe bölümler zorlaşıp katmanlanıyor, dünyasına dair daha çok bilgi öğreniyoruz. 

Pawn of the Dead’de taşların yansıması da oldukça güzel düşünülmüş. Büyü yapabilen fil rahipler ve zırhları içinde bizim için savaşan at şövalyeler var. Eğer siyah bir taş, beyaz taşı yerse onu kendi tarafına dönüştürüyor. Aynı zamanda oyunda rastgele yaratılan bölümleri de keyfinizce oynayabilirsiniz. Zaman zaman sizi zorlasa da, kazanmanın mutlaka bir yolu var. İşte bu da ayrı bir heyecan yaratıp kazanma dürtüsüyle hareket etmenize sebep oluyor. 

Oyunun konsepti oldukça güzel düşünülüp yerleştirilmiş, farklı dinamikler barındırıyor. Satranca farklı bir yorum getiren bu oyundan biz oldukça keyif aldık.

Çıkış Tarihi

2018’den beri erken erişimde olan Pawn of the Dead, 19 Şubat 2021‘de  Windows, macOS ve Linux için tam sürümüyle çıkacak. Yakın bir zamanda iOS için de piyasaya çıkacak. Oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.