Yeni Bir Çağın Başlangıcı: GeForce NOW powered by GAME+

Ekran kartlarının döviz kurunun ateşiyle yanıp kavrulduğu bu dönemde GeForce Now gelişiyle hepimizi sevindirmişti. Elinizdeki donanıma bakmadan istediğiniz oyunu streaming ile en yüksek kalitede oynama şansı verdiği için ülkemizde çok ilgi odağı olmuştu. Her şey harikaydı ama tek bir sorun vardı. O da ülkemizde server olmadığından ve de internet alt yapıları yetersiz olduğundan dolayı ping değerleri yüksek çıkabiliyordu. İşte burada  Turkcell bünyesinde kurulan Game+ yardımımıza yetişti. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde de GeForce NOW powered by GAME+ serverlarının kurulacağını duyurdular. Bugün de sizlerle servisin beta sürümünün nasıl olduğunu konuşacağız. 

Kod elimize dün geçti ve hemen deneyimlemeye başladım. Öncelikle internetim hakkında bilgi vereyim. Karşılaştırmak için faydalı olduğunu düşünüyorum. 100 mbps download ve 4 mbps upload’luk internete sahibim.  Nvidia’nın da önerdiği gibi 5 Ghz olan wifi’dan bağlantıyı sağladım. Ağ testi yaptığımda 17 ping kablosuzda, 16 ping de ethernet ile aldım. Her şey harika olacak gibi geliyordu. Kablosuz bağlantılarımda, istikrarsız bağlantı uyarısı aldığım oldu. Cyberpunk 2077, Metro Exodus, Hitman II, Assassin’s Creed: Odyssey ve Rainbow Six: Siege’i açtım ve şunu söyleyebilirim  ki kafam biraz karışık.

Cyberpunk 2077

Bu lanet olası oyundan kimisi çok çekti kimisi de rahat rahat oynadı malumunuz. Ben de ikisinin ortasında bir yerdeydim. Normal başladığım deneyime sonradan GeForce Now ile devam etmiştim ve ping yüzünden o da bir yerden sonra oynama hevesimi almıştı. Bu yüzden çok umutluydum pingin düşük olmasından. Fakat istikrarsız bağlantı almamama  rağmen oyunda yine stabil FPS göremedim. RTX kapadığımda daha iyi oldu ama artık bu oyunla yıldızımın barışamayacağını düşünüyorum. Sorun Geforce’dan mı yoksa CDPR’dan mı orasını bilemiyorum doğrusu. 35 ve 50 mbps bitrate’de  denedim. Sonuçlar arasında çok bir fark göremedim. 35 mbps’de piksellenmeler vardı ve çözünürlüğün düşük olduğu hissediliyordu. Neyse ki 50’de böyle bir sıkıntı yaşamadım. 42 dolaylarında daha optimal bir performans sağladım ama yine de stabil 60 fps’e ulaşamadım maalesef.

Metro Exodus

Her şeyi kökledim Metro’da ve inanır mısınız sıfır sıkıntı çıkardı. Metro Exodus, RTX’in çıkış oyunuydu malum en büyük reklamı buydu. Harika gözüküyor ve beni çok memnun etti. Gerek performansıyla gerek grafikleriyle tatmin ediciydi. Bitrate olarak 50’deydi ve takılma olmadı tekrar belirtmek gerekirse.

Assassin’s Creed: Odyssey

Assassin’s Creed Odyssey, Stadia ve GeForce Now gibi servislere uyumlu geliştirildiğinden en mükemmel şekilde çalışan oyunlardan biri diyebiliriz. Ultra ayarlardayken çatır çatır çalıştı. Düzgünce oynayabilmek çok ama çok güzel geldi, anlatamam sizlere…

Hitman II

Hitman II’de her şey gayet güzelken Super Sampling’i sonuna kadar açtığımda oyun 30 fps’e  düştü. Ama benimki de hafif yüzsüzlük zaten.  Sorun olmadan Hitman II oynayabilirsiniz.

Rainbow Six: Siege

Zamanlamanın ve tepki süresinin çok yoğun olduğu online oyunlarda nasıl olduğuna gelirsek şaşırabilirsiniz. Rainbow Six’te oyun içi pingim 49 olarak gözüküyordu. Üstüne de GeForce Now’daki pingimi eklediğimde yaklaşık  olarak 60-70 dolaylarında bir pingle oynadığımı söyleyebilirim. Tepki süresi normal oynadığımdan çok ama çok az farklıydı. Arada istikrarsız bağlantı uyarısı verdiğinden dolayı olduğunu düşünüyorum.

Ücreti ve Tahmini Çıkışı

Ülkemizde yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Yeni nesil oyunculuğun streaminge zaten adım adım gittiği aşikar bir durumdu. GeForce Now da bu konudaki en iyi servislerden biriydi. Henüz ücreti hala açıklanmamakla beraber tahminler eski hali gibi 50 TL dolaylarında olacağı yönünde. 15 Mart’ta kullanıma sunulacağı söylenilen platformda eskiden olduğu gibi ücretli ve ücretsiz iki adet paket bulunmakta.  Kesin konuşmak için erken olsa da -hala beta sürecindeyiz- imkanınız varsa kabloluda bağlanmanızı öneriyorum. Çok daha kaliteli bir deneyim yaşayacaksınız. İlk başta ön kayıt yaptıranların erişebileceğini de ekleyeyim. GeForce NOW powered by GAME+’ın  ön kayıtları hala devam etmekte katılmak isterseniz: bit.ly/38zN0f6

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Siz aldığınızda hangi oyunları oynayacaksınız?

Yazan: Sencer İnanç Sarı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.