Succession: Son Yılların En İyi Dizilerinden Biri

Geçtiğimiz günlerde streaming platformları üzerine yazdığım yazıdan sonra Bein Connect’in fiyatının beklediğimden ucuz olması beni şaşırtmıştı. Ben de bunun üstüne Bein Connect üyeliği aldım. Gözümü hemen geçtiğimiz sene Emmy Ödüllerinde dikkatimi çeken Succession’a diktim ve az önce ikinci sezonunu da bitirmeme dayanarak söylüyorum ki: HBO sen biz drama izlemeyi seven izleyiciler için bir lütufsun! 

Drama dizileri biliyorsunuz ki uzun ve diyalog temelli oldukları için diğer dizilere göre daha yavaş ve ağır olurlar. Tek oturuşta “Altı bölüm Six Feet Under izleyeyim.” diyemezsiniz kolay kolay. İzleyebilirsiniz ama yorar. Succession bana bunu asla hissettirmedi.  Succession 2020 yılı Emmy Ödüllerini adeta süpürdü desek yeridir. Drama Dalında On Sekiz adaylığı bulunan ve bunların 5 tanesini kazanan Succession herkese adından söz ettirmiş oldu.

Waystar Royco

Succession, Roy Ailesinin sahibi olduğu, büyük medya imparatorluğu Waystar Royco üzerinden yürüyor. Roy Ailesinin iç sorunları şirketler arası rekabet, CEO seçimleri ve yolsuzluk davaları içeriyor. Çok yoğun bir iktidar savaşı, şirketler savaşı anlatısı veriyor bizlere. Teknolojinin, “Eski Medya” olarak adlandırılan şirketlere olan etkilerini, politikanın medyayla bağını sert ve eleştirel olarak gösteriyor.  Şirketin başında ailenin babası Logan Roy oturmakta. Logan Roy artık yaşlanmıştır. Herkes ondan yerine geçecek kişiyi açıklamasını beklemektedir. Oğlu Kendall en güçlü aday olarak görünmektedir. Kendall göreve geleceği günü beklemektedir. Ama Logan Roy’un aklında başka planlar vardır. Genel temasıyla dizinin konusu bu aslında. Adından da anlayacağınız gibi “Halefiyet” üzerine kurulu. Dıştan etkenler ve iç çatışmalarla seyir zevki yüksek bir o kadar da gergin olaylar serisi sunuyor bize.

Roy’lar

Aslında düşünüldüğünde Roy Ailesinin, klasik yozlaşmış amerikan zengin ailelerinden bir farkları yok diyebiliriz. Her şeyi yöneten  baba Logan, işlerle çok ilgilenmeyen kendi yolundan giden büyük abi Connor. Diğerlerine göre daha iyi niyetli olan ortanca erkek çocuk Kendall. Aralarında en zeki ve kurnaz olan Shioban ve bir adet joker. Nerde ne konuşacağını bilmeyen, yaptığı kırıcı esprilerle pislik olarak tanımlanan Roman. Roy’lara sonradan katılan Logan’ın eşi Marcia, Shiv’le evlenme hayalleri kuran Tom ve Logan’ın yeğeni olan Greg. 

İşte burada HBO devreye giriyor. Aile içi entrikaları, dinamikleri yoğun ve o kadar akıcı olan diyaloglarla, olay örgüleriyle anlatmışlar ki hiç sıkılmıyorsunuz akıp gidiyor dizi. Çekiminden de kaynaklı aşırı bir doğallık var dizide. Her kardeşin bir olay örgüsü var ve yeri geldiğinde de kesişiyorlar doğal olarak. Olaylara yaklaşımları karakterlerinden dolayı farklılık gösteriyor ve tartışmalar o zaman alevleniyor. Gizli ittifakların yapıldığı, kimsenin ne kadar sevse de birbirine güvenmediği anlar oluyor. Diziyi güzel yapan da bu gerilim. İzlerken olaylar  gerçekten yaşanana kadar inanamıyorsunuz önceden yapılan planlara. Hep bir ters köşe oluyor.

brian cox succession ile ilgili görsel sonucu

İnci Gibi Oyunculuklar

Bu konuya ayrı bir parantez açmak istiyorum doğrusu. Oyunculuklar tek kelimeyle harika. Logan Roy’u oynayan Brian Cox döktürmüş desem yeridir. Logan’ın ağır ve sert karakterini, “OH FUCK OFF” diye bağırmasını, harika mimik ve tonlamalarla hayata geçirmiş. Emmy Ödüllerinde “Bir Drama Dizisinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü” kazanan Jeremy Strong da keza harika oynamış. Kendall’ın bıkmış, sindirilmiş karakterini sıfır hatayla yansıtmış.  Bir de Roman rolüyle Kieran Culkin’e dikkatiniz çekmek istiyorum.  Uzun zamandır izlediğim en temiz ve gerçek hissettiren oyunculuklardan biriydi. Roman’ın kimseyi ciddiye almayan kişiliğini yüz ifadeleriyle adeta yaşamış. Bu isimlerin haricinde diğer tüm oyuncu kadrosu tertemiz iş çıkarmışlar. İzlerken gözüme batan bir tane bile sahne yoktu.

Müzikleri

Dizi, film ve oyunlarda müzik kullanımının ne kadar da önemli olduğunu ve sahnelere olan katkılarını artık hepimiz biliyoruz. Nicholas Britell’in bestelediği yaylı çalgılar ve piyano eşliğinde ilerleyen müzikler diziye harika katkılar yaptıkları gibi dizi haricinde dinlendiğinde size harika katkılarda bulunuyor. 

Son olarak söylemek gerekirse. Kaliteli bir drama dizisi izlemek istiyorsanız, kesinlikle göz atmanızı tavsiye ediyorum. İki sezonu yayınlanmış olan dizinin yeni sezonunun 2021 yılında geleceği söyleniyor. Tabii bu durum pandeminin getirdiği zorluklar yüzünden değişebilir. O harika ikinci sezon finalinden sonra beklemek zor olacak gibi. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Siz neler düşünüyorsunuz?  Bizlerle paylaşın!  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.