Valheim: Viking temalı The Forest

Steam Oyun Festivali’ndeki onlarca demoya göz attıktan sonra artık diğer oyunlara da bakmanın zamanı geldi. 2 Şubat‘ta çıkan Valheim da birçok kişinin ilgisini çekince biz de merak ettik ve oynadık. Bakalım neymiş bu Valheim?

Güzel bir başlangıç

Valheim, viking temalı co-op bir hayatta kalma oyunu. Arkadaşlarınızla birlikte karakterlerinizi yaratıp yapılar inşa etmeniz ve evinize saldıran tuhaf yaratıkları öldürmeniz gerekiyor. İnşa etme mekaniklerini basit tutmuşlar, öğrenmesi de alışması da gayet kolay. Bir şeyler inşa etmek için de tıpkı The Forest gibi ağaç kesmeniz ve taş toplamanız gerekiyor.

Ağaç kesmeyi beklediğimden daha eğlenceli hale getirmişler. Ağaçların devasa olmasından dolayı ağacı keserken hangi yöne düşeceğini tahmin edemiyorsunuz. Tahmin etseniz de kaçamayabiliyorsunuz. Bu da her ağaç kesişinizde ölüm tehlikeniz var demek oluyor. Oynanışa ekstra bir eğlence kattığından benim hoşuma gitti.

Görsellik: Hem Güzel Hem Kötü

Işıklandırma ve renk paleti açısından tatmin edici gözükürken; dokuların çözünürlüğü düşük olduğundan grafik kalitesi olarak sınıfta kalıyor. Kendi stilistik grafikleri varmış gibi hissettirse de bana tam olmamış gibi geldi. Yine de bazı anlarda çok güzel manzaralara ev sahipliği yapabiliyor.

Dengesiz Zorluk

Valheim’ın büyüleyici veya farklı bir aksiyonu yok. Üzerine koşan yaratıklara dümdüz saldırıyorsunuz ve eğer isterseniz gelen saldırıları engelleyebiliyorsunuz. Genel olarak sıkıcı değil fakat ortalama bir aksiyona sahip diyebiliriz. Asıl sıkıntı oyunda gece olunca başlıyor. Üzerinize ordu yağıyor.

Biz iki kişi oynuyorduk. İlk evimizin konumundan bir sıkıntı da olabilir ama o kadar çok yaratık koştu ki üzerimize ölüp ölüp duruyorduk. Her öldüğümüzde evimize kadar koşup tekrar ölüyorduk. Yenebilmemiz mümkün değil. O yüzden eşyalarımızı alıp kaçtık. Spawn noktasına yakın güvenli bir yerde ev kurunca rahatladık. Yine de oyunda bir dengesiz zorluk varmış gibi duruyor. Kalabalık olduğunuzda daha rahat oynayabilirsiniz.

Erken Erişim ve Uygun Fiyat

Sunucular 10 kişiye kadar destekliyor, stüdyo tarafından önerilen sayı ise 3-5 kişiyle birlikte oynamak. Oyun henüz erken erişimde (early access), üstelik fiyatı da 32₺. Oyunu Iron Gate AB adında minik bir stüdyo geliştirmiş. Yayıncısı ise Coffee Stain Publishing. Goat Simulator ve Satisfactory’i yapan stüdyonun yayıncı kolu.

Aynı oyunları oynamaktan sıkıldıysanız aradığınız farklı tat Valheim olabilir. Oyunun başlarında burun kıvırsam da bağımlılık yapıcı havasına kendimi kaptırdım. Başınıza gelen olaylarla birlikte insana keyifli dakikalar yaşatabiliyor. Arkadaşlarınızla birlikte alıp eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Ancak Valheim’ın erken erişim aşamasında olduğunu da unutmayın. Hiç beklemediğiniz anlarda buglar yaşanabilir ama erken erişimin iyi bir yanı da var. Oyunun hala geliştirildiğini biliyorsunuz. Daha çok şey eklenip daha eğlenceli hale getirilebilir.

Gelecekte tam sürümü çıktığında Valheim’ı tekrar değerlendiririz ama şimdilik Valheim’da iyi eğlenceler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.