Star Wars Jedi: Fallen Order | Melez Bir Oyundan Fazlası

2021’de Jedi Fallen Order yazısı görmek biraz tuhaf kaçabilir ama Jedi: Fallen Order’ı, EA Play’in basic kütüphanesine gelmesiyle birlikte daha yeni oynama fırsatı buldum. Oyunu bitirdiğimde melez bir oyundan fazlası olduğunu gördüm…

Spoilersız olarak yazımıza devam edeceğiz.

Aslında Aylar Önce Yarım Bıraktım

Star Wars Jedi Fallen Order’a aylar önce başlayıp bırakmıştım. Dark Souls serisini ne kadar çok sevsem de Jedi Fallen Order’daki save sistemi hiç hoşuma gitmemişti. Star Wars evrenine hiç yakıştıramamış ve mantıksız bulmuştum. Oynanışta genel olarak bir oturmamışlık, bir hamlık var gibi hissediyordum. Titanfall 2 aşkıyla Respawn’ı çok sevdiğimden hep olumlu bakmaya çalıştım ama ekran kartım 1050ti da zevk almamam için elinden geleni yapıyordu. Çünkü oyunun optimizasyonu ekstra sıkıntılı, zaten en düşük ayar da medium olarak geçiyor, low seçeneği yok. Düşük fps ile korkunç bir görsellikte zevk almaya çalışıyordum. Sıkılıp bunalıp bıraktıktan sonra RTX 2060 aldığım an tekrar bir bakmak istedim.

Jedi Fallen Order’ın Hikayesi

Order 66 ile birlikte ihanete uğrayan Jedi’lar, klonlara karşı savunmasız kalır ve Jedi Düzeni son bulur. Bu esnada Padawan olarak eğitim gören Cal Kestis, savaş esnasında kaçıp kurtulur ve Jedi olduğunu herkesten gizler. Hurdacı olarak yaşamına devam etmektedir. Oyunumuz tam da burada başlıyor, hurdacıların arasında hainin kim olduğunu arayan askerleri görmemizle birlikte aksiyonun ortasında kendimizi buluyoruz.

Hikayeyi ve olay örgüsünü genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. The Mandalorian kadar olmasa da son üçlemeden çok daha iyi hikayeye ve olay akışına sahip bir oyun. Zaman zaman düşüyor, zaman zaman yükseliyor. Kendini iyi dengeliyor, bulmacalar( puzzle) ile aksiyonu da iyi dengelediklerini düşünüyorum.

Neden Melez bir Oyun?

Çizgisel oynanış ve TPS kameraya sahip sinematik aksiyon oyun deyince herhalde aklımıza ilk Uncharted serisi gelir. Kılıçla gelen saldırıyı savuşturduğumuz ve öldüğümüzde düşmanların yenilenip bizi cezalandırdığı oyun denince de Sekiro: Shadows die Twice aklımıza gelir. Star Wars: Jedi Fallen Order da bu iki oyunun birleşmiş hali, ancak iyi yanlarını kullanmasıyla birlikte kendi oyunlarına yakışmayan kötü yanları da almışlar. Control’de de Star Wars Jedi Fallen Order’da da SoulsBorne oyunlarındaki save sistemini kullanmalarını  uygunsuz buluyorum. İki oyuna da hiç yakışmıyor, kendi kimliklerini yaratamıyorlar.  Jedi Fallen Order da bu kayıt sistemine bonfire(dark souls) değil de Meditasyon demiş.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon yaptığımızda skill puanlarımızı harcayabiliyor, canımızı doldurup düşmanları yenileyebiliyoruz. Öldüğümüzde de son meditasyon yaptığımız yerde doğuyoruz ve sahip olduğumuz tecrübeyi ve canı kaybediyoruz. Bizi öldüren düşmana tekrar gidip vurduğumuzda kaybettiklerimizi geri topluyoruz. Açıkçası anlatırken bile uyduruk geldi. Ne yazık ki animasyonlar da Uncharted kadar başarılı olmayınca özellikle oyunun başlarında biraz ham durabiliyor.

Birazcık Dişinizi Sıkın

Oyunun 3. saatine doğru aldığım keyif gitgide arttı. Bu yüzden birazcık dişinizi sıkın. Oyunun kimliği kafamda oturdu ve ham duran taraflar da gözüme daha az batmaya başladı. Yeni yetenekleri de açmamla birlikte oynanış daha da eğlenceli oldu. Size tavsiyem her zaman oyunun ana görevini takip etmenizdir. Birkaç kere yan görev olarak farklı gezegenlere gidebilirsiniz diyor oyun ama zaten ana görevde ilerledikçe o gezegenlere tekrar gidiyoruz, o yüzden önceden gidip gitmememiz pek önemli değil. O yüzden önceden gitmekle uğraşmayın, ana hikayeyi takip edin. Ana hikayede aksiyon hiç durmuyor ve nefesinizi kesip heyecanla sonraki sahnede ne olacak diye oynamaya çalışıyorsunuz.

Oyunun aksiyonu beklediğimden çok daha iyiydi. Kalabalık savaşlar da boss savaşları da oyunun yapısına gayet uygun tasarlandığından kendimi Jedi gibi hissetim. Hele hele oyunun bir yerinde çok büyük bir güç zıplaması oluyor, orda oyun üzerinize yığınla düşman gönderiyor. Siz de yeni yeteneğinizi kullanarak eğlencenin doruklarına çıkıyorsunuz. İkinci oyunla birlikte bu yeteneklere de daha çok şey ekleyeceklerini düşünüyorum. Böylece oyun çok daha doyurucu bir deneyim olacak.

Oyunun bulmacaları kesinlikle özenle yapılmış. Aksiyon odaklı bir oyun olduğundan bulmacaların bu kadar güzel düşünülmüş olmasını hiç beklemiyordum. Her seferinde beni şaşırtmayı ve keyifle düşünmemi sağladı. İtiraf edeyim bazılarında zorlanıp Youtube’dan yardım aldım.

RTX 2060 Demiştik?

Evet, 1050ti’dan RTX 2060’a geçince grafiklerdeki değişiklik nasıl oldu? Öncelikle adaptive resolution’ı kapatmakla birlikte oyunu sabit 1080p oynayabilmek çok iyi geldi. Ayarların yükselmesiyle birlikte sabit 60 fps oynayarak şunu söyleyebilirim ki önceki deneyimimle alakası yok. Muazzam olmasa da oyun gerçekten etkileyici gözüküyor. EA artık bütün stüdyolarına zorunlu olarak Frostbite oyun motorunu kullandırtmayı bırakmış. Aynı oyun motoruyla hem FIFA hem Battlefield hem de Anthem yaptırıyordu. Sonunda bundan vazgeçmiş. Böylece Respawn Entertaiment daUnreal Engine 4 ile Jedi Fallen Order’ı yapmış. Peki EA neden Respawn Entertaiment’ı müdahale edip durmamış?

Bol Bol Star Wars Oyunu Yapalım

EA, Disney’e Star Wars lisansı için milyonlarca para akıttıktan sonra işler baya kötü gitti. Hem uyguladıkları politika hem de yaptıkları oyunlar gitgide kötüleşince EA yeni konsollar gelmeden hemen aynı nesle bir oyun daha çıkarmak istedi. Star Wars Jedi Fallen Order da bu acelecilikle yapıldı.  O lisans ücretinin parasını çıkarmak istiyorlardı. Jedi Fallen Order ile EA oyunculara istedikleri tek kişilik oyunu verdi. Peki bu acelecilik hissediliyor mu?

Kesinlikle evet.

Bazı animasyonlar çok sert ve yarım gibi kalıyor. Animasyonlar arası geçişler yumuşak değil ve genel olarak biraz ham kalıyor. Yetenek Ağacına da bakarsak pek çeşitli diyemeyiz. Çeşitlilik katmak için pek zamanları yokmuş, daha basit şeyler eklemişler. Dişe dokunur, farklı ve özgün bir şey yok. Genelde pasif yetenekler açıyorsunuz. Açtığınız aktif yetenekler de ufak tefek şeyler.

Oyunun ilerleyişini tasarlamak için de zaman yokmuş gibi gözüküyor. Daha önce gittiğimiz gezegene tekrar gidip en baştaki spawn noktasından aynı yeri oynamak biraz sıkıcı geldi. Her seferinde sıradaki gezegen neymiş diyerek oynamak çok daha eğlenceli oluyordu. Aynı gezegene geri döneceğimizi öğrendiğimde suratımdaki hayal kırıklığını görmenizi isterdim.

Tahmin ettiğim kadarıyla bir yerden sonra başka gezegen tasarımlarına da zaman kalmadığından aynı gezegenleri kullanarak zamandan tasarruf ettiler. Hem PS4’teki hem PC’deki ani fps düşüşlerini, optimizasyon sıkıntılarını düşünürsek oyunun aceleye geldiği konusunda iyice hemfikir olabiliriz. Zaten bu yüzden de bu oyun ekstra umut verici duruyor. Bu kadar kısa sürede Respawn böyle bir oyun çıkarabildiyse devam oyununda çok daha iyisini yapabilir.

Peki Oynayalım mı?

Aksiyon oyunu seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Müziklerinden hiç bahsetmesem de müzikleriyle birlikte verdiği atmosferin sizi etkileyeceğini düşünüyorum. Atmosferi dışında oyunun The Mandalorian 2. Sezon Finalini kıskandırtacak kadar güzel bir finali var. Bu finali spoiler yemeden oynayabilirseniz inanılmaz eğleneceksiniz. Oyunun zorluk ayarları çok dengesiz olsa da ona rağmen tavsiye ediyorum. Zorluğu sık sık değiştirmeniz gerekebilir ben genelde Zor‘da oynadım ama bazen Normal‘e almam gerekti bazen de Kolay’da oynamak zorunda kaldım ama genelde Zor’da oynadım. Size tavsiyem de aynı şekilde olacaktır. Ayrıca oyunun hiç fena olmayan bir Türkçe Yaması da var, indirip Türkçe deneyimleyebilirsiniz.

Steam’den veya Origin’den satın almanızı tavsiye etmiyorum. 15-20 saatlik tek atımlık bir deneyim olduğundan EA play ile oynayabilirsiniz. PS4 veya Xbox One yerine iyi bir PC’de oynamanızı öneririm. Minimum GTX 1070 bu oyunun hakkını anca verir.

Son olarak EA satışlardan memnun olduğunu söyledi. Online Star Wars oyunlarındansa daha çok tek kişilik Star Wars oyunlarını göreceğimize inanıyorum. Geliştirilen tek kişilik açık dünya oyunları vardı, onlar ne durumda bilmiyoruz ama yakında herhalde gösterirler. Devam oyunlarında görüşmek üzere. İyi Oyunlar!

 

Star Wars Jedi: Fallen Order | Melez Bir Oyundan Fazlası” üzerine bir yorum

  1. Oynanış elementleriyle ilgili eleştiriler yerinde olsa da biraz sert olmuş. Kayıt sistemi değiştirilseydi alt edilen düşmanların da yeniden doğmaması gerekirdi. Bu durumdaysa elimizde bomboş haritalar kalırdı. Yani bu kayıt sistemini büyük haritaların (mesela Zeffo) fazla boş hissettirmemesi amacıyla yapmışlar. Yine de souls-like hissi vermek için gösterilen çabanın biraz göze battığı doğru. Onun dışında gayet güzel bir yazı olmuş.
    Bu arada oyunda aslında düşük grafik ayarı da var. Ana grafik ayarı değil de alt grafik ayarlarından birisi değiştirildiğinde “Custom” ana grafik ayarı açılıyor. “Custom”ı klavyede space ya da gamepadde A tuşuyla seçtikten sonra klavyede ESC ya da gamepadde B tuşuna bastığınızda ana grafik ayarı “low” oluyor. Sonrasında yine alt ayarları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.