Enola Holmes: Farklı bir Holmes, Farklı bir Macera

Netflix beni sürekli arada bırakıyor. İzlediğim filmden hem pişman oluyorum hem de fena değildi oluyorum. Netflix filmleri ağzımda böyle yavan bir tat bırakıyor. Enola Holmes’u da bu sebeple izleyip izlememek konusunda kararsız kaldım. Daha sonra merakıma yenik düşüp izledim ve şaşırtıcı şekilde izlediğime memnun kaldım.

Benim adım Enola, tersten okununca Alone

Enola, aniden kaybolan annesinin peşinden gidiyor. Sherlock ve Mycroft da hem Enola’nın hem de annelerinin gizemini çözmekle uğraşıyor. Bu kovalamaca hem büyük bir yolculuğa hem de eğlenceli bir maceraya dönüşüyor.

Enola, sık sık 4. duvarı yıkarak anlatısını derinleştirmeyi başarıyor. Kameraya bakarak yaptığı mimik de attığı bakış da tam yerinde. Millie Bobby Brown’dan pek hoşlanmasam da Enola Holmes filmiyle bana kendisini sevdirdi. Film çekilirken çok eğlendiğini de tutkuyla performans gösterdiğini hissettim. Bunu hissettiğim için kendisine önyargım azaldı. Kameraya da yakıştığını düşünmeye başladım.

Millie Bobby Brown ve Henry Cavill’ın performansı genel olarak fena değildi ancak ağaçta baş başa konuştukları sahne çok gözüme battı. Henry mimiksiz bir şekilde oyunculuk yaparken Millie karşısında aşırı abartılı oynayıp çok üzülüyor ve yere bakıyor. Bu sahne dışında rollerin altından başarıyla kalktıklarını söyleyebilirim. Filmin başrolü Enola olduğu için Sherlock’un ışığını kısmışlar ve zayıf bir karaktere dönüştürmüşler. Yakın zamanda birçok iyi Sherlock gördükten sonra Enola filmindeki Sherlock elbette bir hayli sönük kalıyor. Mycroft ise çok başarılı olmuş, Sam Claflin harika oynamış.

Henry Cavill da kendine yazılanı oynamış ve bunun üstünde bir performans göstermemiş. Beni rahatsız etmeyen bir durumdu. Gizemli ve iyi bir senaryoya sahip Sherlock hikayesi beklentim olmadı. Tam aksine öyle bir iddiası da yok. Fragmandan da anlayabileceğiniz üzere tam gençlik yaz filmi. Kurgusu da müzikleri de hikayesi de tam olarak bu tatta. İçimi kıpır kıpır edip beni mutlu eden, kurgusu güzel olan gençlik yaz filmlerine de bayılırım.

Enola Holmes’u bir Sherlock filmi gibi değil, gençlik filmi beklentisiyle izlerseniz keyif alabileceğinizi düşünüyorum. Netflix’in ortalamasına göre yukarda duran bir film olmuş. Netflix’in ağızda kötü tat bırakan filmlerinden sonra Enola Holmes ilaç gibi geldi. Eğer renkli atmosfere sahip ve mutluluk pompalayan filmlerden hoşlanıyorsanız Enola Holmes’u izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.