Google Play ve App Store’dan Kaldırılan Fortnite Dava Açtı

Apple ve Epic Games gibi İki dev firma arasında başlayan savaş dün gece gündeme sert bir şekilde oturdu. Bu savaş, Apple’ın yüksek oyuncu kitlesini ve popüleriteyi avuçlarında tutan Fortnite‘ı mağazası App Store‘dan kaldırması ile patlak verdi. Epic Games’in bunu takiben yaptığı hamle ise Apple’ı dava etmek oldu.

Oyunun mağazadan kaldırılma sebebi Epic Games’in yeni entegre ettiği ödeme yönteminin App Store ilkeleri ile uyumsuz olması. Apple, uygulama içi satın alım gibi alışverişlerden %30 oranında komisyon alıyordu ve bu, gündemi daha önce de meşgul etmişti. Epic Games’in dün gece güncelleme ile birlikte getirdiği doğrudan ödeme sistemi, aracı firma Apple’ı ve aldığı komisyonu devre dışı bırakıyordu. Ayrıca oyunculara da daha uygun ödeme fırsatları sunuyordu.

Free_Fortnite_1600x900-800x450

Buna karşılık Apple’ın ve yine aynı sebepten Google Play‘in karşılığı ise Fortnite’ı mağazalarından kaldırmaya yönelik oldu.

Apple, bu durumu bir çözüme kavuşturmak ve Fortnite’ı mağazaya yeniden kazandırmak adına gerekli adımları atıp çaba gösterecekleri  yönünde söylemlerde bulundu. Ancak Fortnite adımlarını  geriye değil ileri atmaya devam ederek Apple ve Google Play’e  dava açtı. Fortnite geliştiricileri, #freefornite tagini sosyal  medya platformlarında kullanarak oyuncuları bu savaşa katılmaya davet etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.