Arthur Morgan Neden İyi Bir Karakter?

Bir karakterin portresi; Arthur Morgan 

Tamamen kurgusal, elle tutulamayan birine çok sevgi duymak ve hatta zaman zaman onu hatırlamak… Böyle söylendiğinde kulağa ne kadar inanılmaz hatta tuhaf geliyor. Ancak bu yazıyı okuyanlar ve biz hepimiz bu hissi biliyoruz. 

Bir kovboyu nasıl yaratırsınız? Tabi ki kafasına kovboy şapkasını, ayaklarına havalı çizmelerini giydirir, yüzüne de daima limon yiyormuş gibi ekşi bir ifade kondurursunuz. Kelimelerini ağzının içinde yuvarlayarak gargara yapar adeta ve rahat tavırlarıyla karşınızda durur. Peki bir karakteri yaratmak bu mudur? Rockstar Games’in yarattığı en gerçek, en akılda kalıcı karakterlerden biri olan Arthur Morgan, bir karakter olmanın çok daha ötesinde. Arthur Morgan alelade bir kovboydan çok daha fazlası.

Rockstar Games’in gözbebeği Red Dead Redemption 2’nin ana karakteri olan Arthur Morgan hem bütünleşip kendinizi tamamen Arthur Morgan gibi hissettirebilen hem de hikayesini dışarıdan bir gözle izleyerek ona karşı çeşitli hisler hissetmenize sebebiyet verebilen derinlikte bir karakter. Arthur Morgan’ı tüm oyuna yayılmış bir şekilde görebilirsiniz, Arthur Morgan’ı yolda karşılaştığınız herhangi bir durumda görebilirsiniz, ve hatta Arthur’u hiçliğin ortasında kamp kurduğunuzda bile bir bağlam olmaksızın görebilirsiniz. Gerçekten o günkü akşam yemeğiniz için avlanın ve kendini geceye bırakmak üzere günün son ışıklarıyla boyanan gökyüzünün altında tek başınıza kamp yapmayı deneyin. Hala Arthur Morgan gibi hissedip onun gibi düşündüğünüzü farkedeceksiniz. Oyunun engin açık dünyası sanki direkt olarak Arthur’un elleriyle örülmüş gibi, tüm dünyayı onun bakış açısıyla görebiliyor, en ücra patikada bile onun izine rastlayabiliyorsunuz.

Bir karakteri oyuna yedirebilmenin birden fazla yolu vardır. Oyuncuyu oyunun ana karakteri yapabilir, her şeyin oyuncunun ve onun iradesinin çevresinde gelişmesine izin verirsiniz veya belli başlı kimlikleri olan karakterler üretir, oyuncuların bu karakterlere üçüncü bir kişi olarak tanıklık etmesini sağlarsınız. Bir de her ikisini de yapabilen karakterler vardır. İşte Arthur Morgan onlardan biri ve oldukça başarılı bir örnek. Karakteri öylesine benimsiyorsunuz ki bir süre sonra hem kendi adınıza hem de onun adına karar verebiliyor, onun gibi düşünebiliyor hale geliyorsunuz. 

Bir karakter olup aynı zamanda da onun hikayesine şahit olmak ortaya çıkartması kolay bir iş değil. Oyun boyunca size tüm duygularınızı bir madalyon gibi çift taraflı hissettiren bir olgudur bu. Karakterinizin başına kötü bir şey geldiğinde hissettiğiniz şey onun adına üzülmek değildir sadece. Evet, onun adına üzülürsünüz fakat kendinize acıma duygusu, karakterin kaderini belirlediğiniz için suçluluk duymak ama müdahale edemediği için de aciz hissetmek gibi duygular da bununla birlikte gelir. Rockstar’ın Arthur Morgan karakteri sizi bu duyguların etrafta uçuştuğu bir mayın tarlasının ortasına atıyor sanki.

Benim de diyeceklerim var!

Pınar, yukarıdaki paragraflarda Arthur’u bu kadar harika anlatınca ben de bir şeyler söylemeden geçmek istemedim. Red Dead Redemption 2’yi biz aynı anda oynamıştık, dolayısıyla Arthur bizim için bir kurgusal karakterden öte, bir dost, ortak bir arkadaşımız gibi. Ya Arthur oyun boyunca dişini tırnağına takıyor, kendi ideallerini gerçekleştirmek için, ekibini korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Aldığı her nefesi sevdikleri için kullanmayı o kadar takıntı haline getiriyor ki yaptığı şeyler kalbinizin en diplerine dokunuyor. Hayatını ve yaptıklarını sorgularken ona dostça yaklaşıyorsunuz ve o kendi sorunlarını sizinle paylaşıyor. Ayrıca seslendirmesi de o kadar muazzam ki aksanıyla, tonlamasıyla ve sesinin güzelliğiyle sizi etkileyecek.

Arthur Morgan’ın yaptığı fedakarlıklara, çabaladığı şeylere saygı göstermeye başlayacaksınız. Onu öylesine seveceksiniz ki yolculuğuna ortak olup ona yardım edeceksiniz. Arthur’un vicdanıyla baş başa kalması olsun, iyilik dolu o harika kalbi olsun sizi büyüleyecek ama size kötü bir haberimiz var. Arthur’un yaşadıkları içinize öyle bir oturacak ki hazmetmek uzun bir süre alacak. Arthur Morgan oyun tarihinin en iyi karakterlerinden olmaya sonsuza dek devam edecek.

Arthur Morgan eksiksiz bir portre, bütün dengesi ve renkleriyle, anlattıkları ve anlatım biçimiyle kusursuz bir bütün. Elinize fırsat geçtiği anda kendisiyle tanışmalısınız, size anlatacak harika bir hikayesi var.

Arthur’un yolculuğuna ortak olmaya hala ikna olmadıysanız “Morgan”ı izlemenizi tavsiye ederiz.

Arthur Morgan Neden İyi Bir Karakter?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.