World of Warcraft Başlangıç Rehberi

World of Warcraft, ismiyle olsun dünyasıyla olsun hiç oynamayanlar için başlaması zor ve çok karışık gözükebilir. Bugün bu karışıklığı sizler için gidermeye çalışacağım. Oyun aylık ücret karşılığında oynansa da 20 level’a kadar ücretsiz şekilde oynayabiliyorsunuz. Maximum level şuan 60 olduğundan dolayı level olarak üçte birini deneyimleyebiliyorsunuz. Eğer aranızda merak edenleriniz varsa oyunu şimdiden indirsin ve rehberi okumaya başlasın!

Sunucu Değiştirme ve Karakter Yapımı

Battle.net üzerinden play’e bastıktan sonra eğer oyunu ilk kez açıyorsanız oyun sizi otomatik olarak yeni başlayanlara özel sunucuda karakter yapım ekranına gönderecek. Karakterinizi hazırlamadan önce sunucunuzu değiştirmek istiyorsanız sol alttan cancel sonra çıkan ekranda sağ üstten change realm yaparak istediğiniz sunucuyu seçebilirsiniz. Sunucunuzu seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacak.

Oyunda Alliance ve Horde olarak iki taraf(faction) var. Mavi kutunun içindekiler Alliance oynarsanız seçebileceğiniz ırklar, kırmızı kutunun içindekiler ise Horde oynarsanız seçebileceğiniz ırklar. Yeşil kutudakiler ise oyuna sonradan eklenen ırklar, belli bir questline tamamladıktan sonra o ırklara da sahip olabiliyoruz. Her ırkın kendine özel yetenekleri var, bunları görebilmek için seçmek isteğiniz ırkın üzerine gidip sağ tık yaparak sahip olduğu yetenekleri görebilirsiniz. Örneğin dwarflar taş formuna geçip daha az hasar alabiliyor.

Sarı kutuda ise o ırkla oynayabileceğiniz sınıflar var. Irkların üzerine tıklayarak o ırkla hangi sınıfları seçebildiğinizi görebilirsiniz. Irkımıza ve sınıfımıza karar verdikten sonra sağ alttan customize’a tıklayarak karakterinizi hazırlayabiliriniz. Karakterinizi tamamladıktan sonra sağ alttan next yaparak ilk maceranıza başlarsınız.

Azeroth’a Hoş geldiniz!

Oyunun tutorial kısmına hoş geldiniz! Oyunun son ek paketinde yeni oyuncular için özel bir questline eklendi. Buradaki questleri takip ederek ilerledeğiniz için de birçok basit kavramı öğrenmiş olacaksınız. Önceden oyun tutorial kısmı bulundurmuyordu. Direkt oyuna başlatıyordu, son ek paket ile tutorial eklendiği için bazı küçük buglarla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan kurtulmak için chat’e ”/reload” yazmanız yeterli olacaktır.

Oyunda questler ünlem olarak gözükür. Questi aldıktan sonra sağ tarafta neler yapmanız gerektiği yazar ve sağ üstte mini haritadan mavi alanlar görevinize gerekli olan düşmanları veya malzemeleri nerede bulabileceğinizi gösterir. Eğer mini haritada göremiyorsanız m’ye basarak büyük haritayı açıp questin nerede olduğunu görebilirsiniz. Quest’i yaptıktan sonra quest sağ tarafta soru işaretine döner, haritadan bakıp soru işareti gözüken yere giderek questinizi tamamlayabilirsiniz.

Arayüzde İşinizi Kolaylaştıracak Küçük Ayarlar

Oyunda bolca loot yapacaksınız, oyuna yeni giriş yaptığınız da loot’u almak için öldürdüğünüz düşmana tıkladıktan sonra tekrar loot’a tıklamanız gerekiyor, bu da çok fazla loot gerektiren görevlerde can sıkıcı olabiliyor. Bunu düzeltmek için esc>interface>auto loot yaparak auto loot’u etkinleştirmeniz gerekiyor. Açtıktan sonra sadece düşmana tıklamanız onu lootlamak için yeterli olacaktır.

Diğer yapacağımız ayar ise spell barları. Level atladıkça yeni spell’ler gelecek ve barlarınızda yer kalmayacak bunun için de esc>interface>bottom left bar, bottom right bar eğer gerek duyuyorsanız bir de right bar etkinleştirmek spell’lerinizi yerleştirmek için bolca alan sağlayacaktır.

İlk deneyiminizi elimden geldiğince kolaylaştırmak istedim, bazı şeyleri keşfetmeniz için sizlere bıraktım, oyun hakkında merak ettiğiniz bir şey olursa hiç çekinmeden twitter’dan sorabilirsiniz. Büyük maceranıza ilk küçük adımınızı attınız, keyifle oynamanız dileğiyle!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.