Batman Begins: Efsanenin Başlangıcı

Günümüz çizgi roman filmlerinin öncüsü olan Batman Üçlemesini detaylı olarak tanıtacağım. İlk olarak origin filmi niteliği taşımasıyla çoğumuzun gözdesi olan Batman Begins’e yakından göz atalım.

Matrix veya Batman 

Başta Wachowski kardeşler yeni Batman: Year One filmi çekmek için baya istekliymiş. Sonradan Matrix filmlerine odaklanmak için bu fikirden vazgeçmişler. Christopher Nolan’ın Batman filmi çekmek için Warner Bros ile anlaştığı için ne kadar teşekkür etsek az. Filmin ismi için ilk başta Batman: The Frightening yani Batman: Korkutucu ismini düşünmüşler. Daha sonra Begins isminde karar almışlar.

Christopher Nolan

Öncelikle her yönetmenin belli başlı tarzları vardır. Nolan, çoğunlukla İngiliz oyuncularla çalışır. Vizyonu olan yönetmenler daha çok kaynağına uyumlu değil, rolün altından kalkacak kişileri seçerler. Bu seride de birbirinden yetenekli İngiliz oyuncuları izliyoruz.

Bruce Wayne

Batman rolü için Joshua Jackson, Eion Bailey, Hugh Dancy, Billy Crudup, Cillian Murphy, Henry Cavill ve Jake Gyllenhaal gibi isimler düşünülmüş. Filmin senaristi olan David Goyer, Christian Bale’in seçmelerini görmeden önce Batman rolünü Jake Gyllenhaal’ın alması için baya bir diretmiş. WB, Batman rolünde Ashton Kutcher’ın oynamasını bile istemiş ama Christopher Nolan hiç oralı bile olmamış. 2003 yılında kadroya dahil olan Bale, rol için 45 kilo almış. Hız ve stratejiye güvendiği için fazla kas yapmamayı tercih etmiştir. Ek olarak Christian Bale 2000 yılından beri Batman rolüne talipti. 

Batman Forever kostümü ile rolü kapmıştır.

Alfred Pennyworth

Christopher Nolan, Alfred rolü için ilk başta ustanın ustası Anthony Hopkins için teklif götürmüştür. Kendisi kabul etmeyince rol Michael Caine’e gitmiştir.

Ra’s Al Ghul

Senarist David S. Goyer Ra’s Al Ghul’u yazarken Usame bin Ladin’den esinlenmiştir. David S. Goyer “O bütün diğer Batman düşmanlarının olduğu gibi deli değil. Amacı intikam değil; aslında dünyayı düzeltmek istiyor. Sadece bunu çok acımasız bir yöntem ile yapıyor” demiştir. Liam Neeson‘un filmdeki gerçek kimliği, izleyicileri şaşırtmak için saklanmıştır. Viggo Mortensen ve Daniel Day-Lewis’in adları bir süre bu rol ile anılmıştır.

Çekimler İzlanda da yapılmıştır.

Scarecrow: Cillian Murphy

İlk başta Batman rolü için denemelere girmiştir. Hatta kendisi bir talk showa konuk olduğunda Scarecrow rolünü nasıl aldığını da anlatıyor. Tabii ilk başta Scarecrow rolü için Marilyn Manson, Ewan McGregor ve Christopher Eccleston gibi isimler düşünülmüş.

Lucius Fox

Lucius Fox karakteri için ilk baştan beri Morgan Freeman düşünülmüştür.

James Gordon

Nolan ilk başta, Gary Oldman‘ı filmdeki kötü karakterlerden birini canlandırması için istemiştir, ama Chris Cooper kendisine Gordon karakterini canlandırması için gelen teklifi reddedince rol Oldman’a gitti. Batman: Year One’daki James Gordon’dan esinlenerek yazılmıştır. Kurt Russell ve Dennis Quaid’ın da rol için adları anılmıştır.

Nolan ilk seçildiğinde Bruce Wayne’in Batman’e dönüşümünün nedenlerini ortaya çıkartmak ve karakteri kaynağına götürmek istediğini belirtmiştir. Film tarzının drama yakın olduğundan dolayı 1978 yapımı Superman filminden de ilham almıştır. Christopher Nolan ve David S. Goyer filmi senaryoyu yazarken Batman: The Man Who Falls, Batman: Year One ve Batman: The Long Halloween çizgi romanlarından esinlenmiştir. Senaryonun temelinde insanlık ve realizmin olduğu ve daha karanlık ve gerçekçi bir hikâyeyi hedeflememiştir.

Üstte de yazdığım gibi Nolan’ın önem verdiği şeylerden biri de gerçeklik. Yeşil ekran kullanmayı pek sevmediğinden fantastik ögelerden olabildiğince uzak duruyor. Diğer Batman filmlerinden en büyük farkını söylemeden geçmek olmaz. Filmin süresi 140 dakika ve biz Batman’i 1 saati geçtikten sonra görüyoruz. Kurgusunun başarısından dolayı sıkmadan bize o 1 saati geçirtiyor.

Christopher Nolan, Batman Begins’i tek kelime olarak korku ile tanımlıyor.  Senaryo gerçekçi temelli olduğundan dolayı filmin felsefesi biraz daha güçlü. Hiçbir repliğin altı boş değil.

Korkuyu yenmek için, korkunun kendisi olmalısın!

Yapım aşamasına gelirsek Christopher Nolan, 1982 tarihli kült bilim-kurgu filmi Blade Runner‘ı, Batman Begins’in ilham kaynağı olarak kullanmıştır. Filmin temasını gerçeklik olduğu için Nolan, tasarımların buna uygun olmasını istemiştir. Senarist David S. Goyer “Bu felsefeyi hikâyenin her yönüne uyguladık, en küçük ayrıntılara bile. ‘Yarasaların kulakları neden bu kadar uzundur? Batmobil’in görünümü neden böyle?’ gibi sorular sorduk ve Bruce Wayne’in yaptığı her şey ve filmde kullandığı her aygıt için mantıklı bir açıklama sunduk” açıklamasını yapmıştır. Nolan’ın garajını dolduracak büyüklükte bir şehir maketi yapılmıştır. New York, Chicago ve Tokyo şehirlerinden öğeler kullanılmıştır. Bunun haricinde CGI kullanmayı sevmeyen Nolan, aksiyon sahnelerinde de maketleri tercih etmiştir.

Batmobile

Christopher Nolan, Batmobile’in Frank Miller‘ın The Dark Knight Returns’deki tank gibi olmasını istemiştir. Dokuz ayda tamamlanan Tumbler, dört sokak yarış arabası büyüklüğünde ve 65 karbon fiber panele sahiptir. Toplamda 250,000$’a mal olmuştur. Çekilen bazı sahnelerde de arabanın maket hali kullanılmıştır. Önceki Batman filmlerinde kostümler robot gibi olduğundan film ekibi, hareket etmeyi ve dövüşmeyi engellemeyecek, kolayca giyilebilecek bir kostüm tasarlamıştır.

Müzikler

Batman filmini iyi yapan unsurlardan biri de müziklerdir. Hans Zimmer ve James Newton Howard tarafından bestelenmiştir. İki sanatçı sık sık seti ziyaret edip yeni ilhamlar aramıştır. Zimmer, daha önceki Batman filmleri için yapılan bestelerden farklı müzik yapmak istediğinden bestenin hazırlanmasında daha çok orkestra ve elektronik müzikten yararlandı. Hans Zimmer, aksiyon sahnelerinin müziğini bestelerken, Howard filmin drama sahnelerini bestelemiştir. Ayrıca soundtrack listesine dikkatli bakarsanız Batman ismini göreceksiniz.

Her seferinde aynı heyecanla izleten Batman Begins için diyeceklerim bu kadar. Sizin için filmi iyi yapan unsurları bizimle paylaşmayı unutmayın. 

Batman Begins: Efsanenin Başlangıcı” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.