Cüzdan Dostu Başından Kalkamayacağınız 5 Indie Oyun

Merhaba Geek dostlarım, bugün sizlere paranızın karşılığını fazlasıyla aldığınız, bitirseniz bile geri dönüp tekrar oynamak isteyeceğiniz 5 indie(bağımsız-küçük stüdyo) cüzdan dostu oyundan bahsedeceğim. Bazılarınız bu yazıda neden şu oyunu eklemedin vs. düşünecektir. Bu yazımda daha çok bilinmeyen oyunlara odaklanacağım, yani indie severler, bu yazıda Undertale’ı göremeyeceksiniz lütfen kızmayın bana.

Westerado: Double Barreled

Red Dead Redemption 2’ye ayıracak bütçeniz yok mu veya bilgisayarınız mı kaldırmıyor? Hiç sorun değil. Size kovboyluğu; iyi, kötü veya çirkin olmayı sunacak harika bir oyun var. Westerado: Double Barreled! İnanılmaz müziklere sahip olan bu oyunda ailesi gizemli haydut tarafından öldürülmüş bir kovboyu oynuyoruz. Şehre inerek bu haydutun kim olduğunu bulmaya çalışıyoruz ama bunu yaparken bir sürü maceraya atılıyoruz. Çok fazla NPC ile iletişim kurup oyunun hikayesinde değişiklikler yapabiliyoruz. Yapılan görevler sizi gizli hayduta bir adım daha yaklaştırıyor. Görevlerde verdiğiniz kararlar hikayeyi farklı etkiliyor ve bu tarz görevlerin sayısı çok fazla.

Kovboy teması ve içerikleri güzelce yedirilmiş oyuna, Red Dead Redemption’da olan honor system’i bu oyunda da var diyebiliriz. Peki bu oyunu saatlerce oynatan sebep nedir? Fazlasıyla görev çeşidi var, her oynanışta hikayede farklı sonuçlar alabilirsiniz. Speedrun yapıp oyunu hızlıca bitirebilirsiniz, ama gerçek bir western tutkunuysanız bütün görevleri yapmanızı öneririm. Haritada gizli yerleri buldukça hikaye açısından yeni içerikler keşfedeceksiniz. Ve oyunu bitirdiniz mi? O zaman yeni karakter ve yeni özellik açtınız demektir, haydi bir daha oynayalım!

Steam Fiyatı: 24 TL

İndirimli Fiyatı: 4,80 TL

Death Road to Canada

Zombiler her yerde ve tek güvenli yer Kanada. Ama o da ne? Arabayı kullanan bir köpek! Neyse bir seri katilden daha güvenilir duruyor. Evet listemizin ikinci sırasında Death Road to Canada! Bu oyunda bir arabayla oyuna başlıyoruz ve bize verilen gün içinde tek güvenli yer olan Kanada’ya ulaşmaya çalışıyoruz. Kendi karakterinizi, kıyafetlerini, yeteneklerini, karakter özelliklerini(utangaç, korkak vs.) dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz, oyun bu konuda geniş bir yelpazeye sahip. Yolculuk sırasında hayatta kalabilmek için durabileceğimiz yerleri seçip yiyecek, su, yardım çantası vs. toplamamız gerekiyor, yoldan yeni insanlar veya hayvanlarla tanışıp ekibimize ekleyebiliyoruz. Bazen ünlü karakterlere bile denk gelebiliyoruz, örneğin Rck Grmes veya Anime Girl. Oyun rol yapma türünü çok iyi barındırıyor. Grup arasında bir anda tartışma çıkabiliyor, yolunuzu haydutlar kesebiliyor, veya yoldan bir seri katili ekibinize kattıysanız, ekibiniz birer birer eksiliyor. Fazlasıyla RNG barındıran bu oyun sizi zaman zaman çıldırtacak ama rol yapma oyunlarını seviyorsanız kesinlikle bu oyunun başından kalkamayacaksınız.

Bu oyunu saatlerce oynamamızın sebebi, yüzlerce farklı senaryo ile karşılaşma ihtimali, rol yapma oyunlarını sevenler için fazlasıyla seçenek barındırması, farklı oyun modları olması ve Kanada’ya gitmenin binlerce farklı çeşidi olması.

Steam Fiyatı: 24 TL

İndirimli Fiyatı: 9,60 TL

The Messenger

Zaman yolculuğu yapabilen bir ninja. Bence bunu duymak bilmek almak için yeterli bir sebep. Üçüncü sırada The Messenger! Bir platform oyunu olan The Messenger harika görsellere sahip olan bir oyun. Köyümüze saldıran şeytanları durdurabilmek için çıktığımız bu macerada, daha hazır olmayan bir ninjanın eline parşömen tutuşturulur ve klanımızın kurtuluşu için bu parşömeni zirve denilen yere götürmemiz gerekir. Her bölümün sonunda bir bossla savaşıp ilerlediğimiz bu oyunda tam bittiğini sandığımız an oyunun ilginç bir hal alıp yeniden başlaması oyunu uzun süre oynatıyor. Zaman zaman sizi zorlayan platformlar ve bosslarla karşılaşacaksınız ve bu sizi hırslandırıp başından kalkmanıza engel olacak. Her bölümün ortalarına yakın sizinle diyaloğa girmek isteyen biri olacak, onun tüm diyaloglarını okumanızı tavsiye ederim çünkü oyunun harika bir mizahi dili var. Bunların hepsini yaptıktan sonra oynamaktan bıkmadıysanız, oyun içinde olan bazı notları okuyarak oyunun hikayesine daha hakim olabilirsiniz.

Oyunun başından kalkmamıza neden olan sebep, bazı kısımlarının zorlayıcı olması ve bittiğini düşündüğün an asıl oyunun başlaması.

Steam Fiyatı: 32 TL

İndirimli Fiyatı: 16 TL

Crypt of the NecroDancer

Hayır hayır, yanlış yazmadım necromancer değil, necrodancer. Dördüncü oyunumuz Crypt of the NecroDancer! Bir mezarlığa düştünüz ve necrodancer tarafından lanetlendiniz, kalp atışlarınız artık bir müziğe bağlı! Rogue-like olan oyunumuzda arkada çalan müziğin ritmine göre hareket ediyoruz ve zindanlardan sağ çıkmaya çalışıyoruz. Bir sonraki odaya geçebilmek odadaki boss’u yenip diğerine geçiyorsunuz, müzik değişiyor ve bu sefer farklı ritme göre hareket etmeye başlıyorsunuz. Oyunu açtıktan beş dakika sonra oyunun başından kalkmanın imkanı yok. İyice hırslanıyorsunuz ve müziğin verdiği gaz ile bütün bölümleri geçme aşkıyla kendinizi ritme veriyorsunuz. Elmas topladıkça farklı kalıcı yükseltmeler edinip tekrar zindana dönüp kendinizi ritme bırakıyorsunuz. Farklı karakterlerin farklı ritim takipleri farklı özellikleri oluyor, onları da deneyerek oyununuzu zorlaştırabilirsiniz. Bu oyunla ilgili en merak ettiğim kısım müzik kulağı iyi olan bir insanın nasıl oynayacağı, eğer müzik kulağı iyi olan biri oyun hakkında yorum yaparsa sevinirim gerçekten merak ediyorum yorumlarını!

Oyunun başından kalkmanıza tek sebep olacak şey dans etme dürtüsü, onun dışında farklı karakterler farklı yükseltmeler ve muhteşem müzikleriyle kendisini saatlerce oynattırıyor!

Steam Fiyatı: 24 TL

İndirimli Fiyatı: 4.80 TL

Crawl

Listemizin beşinci ve sonuncu oyunu Crawl. Bu oyunun milyonlar tarafından oynanması için inanılmaz bir potansiyeli var ama online getirmedikleri için kenarda sönüp kalmış. Oyuna 4 kişi bir zindan odasında başlıyoruz ve BİRBİRİMİZE SALDIRIYORUZ. Ölenler ruha dönüşüyor, son kalan kılıcıyla bir sonraki odaya geçiyor ve oyun başlıyor! Ruhların amacı odadaki nesnelerin veya canavarların içine girerek oyuncuyu öldürmek ve onun bedenine girerek zindandan çıkmaya çalışmak. Son boss’u bulana kadar oyun böyle ilerliyor, ruhların amacı canlı oyuncuyu öldürmek, canlı oyuncunun amacı ise son boss’u yenip zindandan kurtulmak. Oyun ilerledikçe ruhlar topladıkları birimlerle içlerine girip kontrol ettikleri canavarları güçlendirebiliyor, canlı oyuncu ise topladığı birimlerle yeni kılıçlar ve güçler alabiliyor ama öldüğü zaman aldıkları bedende kalıyor ve yerine geçen ruh devam ediyor. Bossun mekaniği ise mükemmel, örneğin gözünden lazer atan iki güçlü kolu olan bir boss düşünün. Ruhlardan biri bossun gözünü, diğer ikisi kollarını kontrol ediyor ve canlı oyuncuyu öldürmeye çalışıyor.

Oyun tek başına oynanıyor ama arkadaşlarla oynanması mükemmel bir oyun ne yazık ki şuan sadece local-multiplayer ve steam’in yeni özelliği steam cloud’u destekliyor. Bu oyuna saatler harcamanıza neden olacak şey, eğer arkadaşlarınızla oynama şansınız varsa başından kalkmayacaksınız hatta birinci sıraya bile ekleyebilirdim bu oyunu, tek başınıza severek oynayacağınız bir oyun ama arkadaşlarla keyif verdiği kadar vermiyor tabii!

Steam Fiyatı: 24 TL

İndirimli Fiyatı: 6 TL

İndirim fiyatlarını steam üzerinden hesapladım, başka platformlarda indirimli fiyatlarını tam olarak bilmiyorum. Hepsini indirimde aldığımızı varsayarak toplam 41.20 TL’ye mükemmel 5 oyun sahibi olacaksınız ve yazdıklarım dikkatinizi çektiyse inanın hiç pişman olmayacaksınız. Umarım oynarken çok eğlenirsiniz, bizi takip etmeye devam edin!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.