Wonder Woman: Düşmanları

Wonder Woman’ı her bir detayı ile ele aldığımız serinin 3. kısmında başlıca düşmanlarını tanıtacağım. DC Comics’in geniş bir tarihi olduğu için kısaca origin hallerinden bahsedeceğim. Önceki Wonder Woman yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Cheetah

DC Comics evreninde 5 tane Cheetah vardır;

1. Priscilla Rich : 1943 yılında yaratıldı. Cheetah kostümü sayesinde soygunlara karıştı.

2. Deborah Domaine : 1980 yılında yaratıldı. İlk Cheetah gibi o da kostüm giydi. Fakat kostümden saçları gözüktüğü için kimliği öğrenildi. Çevre dostu olarak biliniyor.

3. Barbara Ann Minerva : 1987 yılında yaratıldı. Hepimizin aşina olduğu Cheetah budur. Aşağıda biraz daha detaylı olarak anlatacağım.

4. Sebastian Ballestreros : 2001 yılında diğerlerinden farklı olarak erkek Cheetah yaratıldı. Bitki Tanrısı Urzkartaga, Sebastian’ın yeni Cheetah olmasını ister. Urzkartaga’nın egosunu beslemek isteyen Sebastian, bir erkek olarak daha iyi Cheetah olabilirim diye boş laflarını öne sürdü. Egosu tatmin olan Urzkartaga, Barbara’nın güçlerini Sebastian’a aktarmıştır. Barbara normal olarak öfkelenmiştir. Fırsatını bulduğu anda Sebastian’ı insan formundayken öldürmüştür. Ardından Barbara eski haline geri dönmüştür.

5. Bellona tarafından diriltilen Amazondur. Wonder Woman’a sadık olan Amazonları öldürülmesi emredilmiştir.

Wonder Woman 1984de de göreceğimiz Barbara’ya dönecek olursak kendisi arkeologdur. Afrika’da Urzkartagan kabilesinin efsanevi kayıp şehrini aramak için bir gün yola koyuldu. Ormanın derinliklerinde ekibi, rehberleri tarafından ihanete uğratıldı ve Urzkartaganlar tarafından pusuya düşürüldü. Barbara nehre atlayarak kaçmayı başardı. Kendisini kayıp şehrin ortasında ritüel yapılırken buldu. Ekibinin diğer üyelerinden biri, baş rahip Chuma tarafından kurban edildi. Ritüel, hasta kadının sağlığına kavuşması için düzenlenmişti. Ritüel tamamlanamadan dışarıdan gelenler köye saldırdı. Minerva tarafından kurtarılan Chuma dışında herkes katledildi. İkisi, Urzkartaga’nın tapınağı olan mağaranın içine el bombasının patlamasıyla mahsur kaldı. Chuma, ritüelin yaşlı kadını bir çita tanrısına çevireceğini açıkladı.

Ritüel sırasından bir kesit

Bu ritüel sadece dolunayda yapılabiliyor ve bir insanın kurban edilmesini gerektiriyor. Minerva, iktidar ve ölümsüzlük şansını elde edebilmesi için ritüelin kendisine yapılmasını istedi. Chuma bir fedakarlık olması gerektiğini açıkladığında Minerva, kendilerini mağaradan kurtaracağını söyledi. Önce Dr. Leavens’i öldürüp kanını içti. Kanı içtikten sonra Minerva Cheetah’a dönüştürüldü. Ve böylece Wonder Woman’ın en büyük azılı düşmanlarından biri yaratılmış oldu.

Circe

Wonder Woman’ın en underrated düşmanlarından biridir. Kendisini maalesef yeterince göremiyoruz. Odysseus’un Homeros’u Odyssey’ine hapseden Yunan mitolojik figürden yararlanarak yaratılan bir büyücüdür. Golden Age döneminde ilk defa gördük. Başlıca özellikleri ölümsüzlük, fiziksel güzellik, büyücülüğe karşı güçlü bir yetkisidir. İnsanları hayvana dönüştürmeyi çok sever.

Ares

Herkesin bildiği gibi Zeus ve Hera’nın oğludur. 12 Olimposlu Tanrıdan biridir. Savaş Tanrısı diye geçer. Diğer adı Mars’dır. Çizgi romanlardaki ilk görünümünde lejyoner tipliydi. Daha sonra zırhının altında sarışın bir tip gördük. Manipüle etme gücü vardır. Kendi görüşüm olarak belirtmeliyim ki Wonder Woman filminde Ares’i tam olarak yansıtamadılar, alt metni yanlıştı. Çizgi romanlarda Herkül’ü kışkırtıp Amazonlar’ın üstüne salmıştı. Hippolyta esir düşmüştü, Flashpoint sonrasında Ares ve Diana arasında baba-kız iletişimi olacak şekilde yazıldı. Diana gençken Ares birden önünde belirdi ve onu eğitme önerisinde bulundu. Ares, Diana’ın asıl kimliğini bilmiyordu ve o yüzden onu varisi olarak görüyordu. Bundan 1 yıl sonra Diana’dan acımasız olmasını istedi. Haliyle Diana kabul etmedi. Böylelikle ilk fikir ayrılıklarına Diana gençken düşmüş oldular.

Dr.Psycho

Doctor Psycho, Wonder Woman’ın yaratıcısı ve psikolog olan William Moulton Marston tarafından yaratıldı. Dr.Psycho kadınlara karşı güçlü bir nefret besler. Asıl adı Dr. Edgar Cizko olan Dr. Psycho telepatik bir suçlu ve Wonder Woman’ın azılı düşmanlarından biridir. Bir zamanlar, psiyonik çalışmaları ve zihnin gücü konusundaki çalışmaları nedeniyle çevresi tarafından sık sık alay edilen bir psikologdu. Bu yüzden kendine “Dr. Psycho” lakabını vermiştir. Ardından kendiyle dalga geçen herkese intikam yemini etmiştir. İnsanların hayallerine girebilir ve bazen hayalleri şekillendirebilir. Zihinlerini kontrol etmesine ve yanılsamalar yansıtmasına izin veren psişik güçler geliştirmiştir. Harley Quinn animasyon dizisinde Dr. Psycho’a da yer verilmiştir.

Giganta

Başlangıçta Giganta, Profesör Zool tarafından yapay olarak bir kadına evrimleşmiş bir maymundur. Kısa bir süre sonra Wonder Woman ile atışmaya başlamıştır. Durdurulduktan sonra Dönüşüm Adasına hapsedilmiştir. En bilinen özelliği devasa boyutlara ulaşmasıdır.

Silver Swan

Helen Alexandros, çirkin ördek lakaplı bir balerindir. Eski Yunan Tapınağındaki gösterisinden sonra Tanrılara haykırmıştır. Sesini duyan Ares olmuştur. Ares ona, Zeus ve Leda’nın kızı Spartalı Helen soyundan geldiğini söyler. Ardından mirasını isteyip istemediğini sorar. Helen tabii ki kabul etti. Uçabilen, süper güçlü ve korkunç bir yıkıma neden olabilecek kuğu şarkısı olan Silver Swan’a dönüştürüldü. Helena, bir saatliğine ve yalnızca Ares’e hizmet ettiği sürece dönüşümünü yapabilirdi. Ares, Helen’e eğer Wonder Woman’ı yok ederse sonsuza kadar Silver Swan olarak kalabileceğini söylemiştir. Helen, bunu kabul eder ve Wonder Woman’ın hayatına arkadaş olarak girer. Silver Swan birçok kez Wonder Woman’ı yenmiştir ama öldürme fırsatını bulamamıştır. Başarısız olunca Ares güçlerini ondan alır. Böylece tekrar Helen haline tekrar geri dönmüştür.

Maxwell Lord

Maxwell Lord IV, Maxwell Lord III’ün oğludur. Babası kalbi temiz ve yardımsever iş adamıydı. Oğluna örnek olmak için çok uğraşmıştır. Maxwell Lord IV, oğlu 16 yaşındayken intihar ederek ölmüştür. Kocasının vefatından sonra Maxwell’in annesi oğlunun aklına bazı fikirler sokmuştur. Güçlü insanlar kötüdür. Hepsini kontrol etmelisin. Güçlü erkeklerle veya kadınlarla tanışırsan atacağın her adımı önceden hesaplamalısın gibisinden fikirler empoze edilmiştir. Daha sonra Maxwell Lord, iyi kalpli insanları kandıran bir fırsatçı olarak tanıtıldı. International Justice League için liderlik ederken zihin kontrolü gücüne sahip olmuştur. Gücünün dezavantajı ise kullandığında burnunun kanamasıdır. Dünyadaki en büyük beyinlerden biridir.

Wonder Woman serüvenimiz burada bitiyor. En çok sevdiğim kadın süper kahramanı kendi gözümden anlatmış oldum. Umarım okuyan herkes bilgi sahibi olmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.