Hades: Yılın En İyilerinden Biri

Yıllardır övülen birkaç bağımsız oyun var deseniz, aklıma ilk Bastion ve Transistor gelir. Bu iki oyunu da oynamasam da fikrine değer verdiğim herkesin çok sevdiğini gördüm. Bir türlü dikkatimi çekemediğinden asla yaklaşmadım. Bir ara Pyre çıktı, o da sonra sessizleşip yok oldu. 20 kişilik minik bir şirket olan Supergiant Games, asla yerinde durmayıp harika bir fragmanla Hades‘i erken erişime açtı. Ben tam sürüme ulaşmadan satın almak istemedim. Tam sürüme ulaştığında koşarak aldım ve gözlerime inanamadım.

Akıcı Oynanış

Rogue-like oyunların en önemli özelliği eğlenceli bir oynanışa sahip olmasıdır. Hades de bunu bilerek harika işler çıkartmış. Birbirinden farklı onlarca silahla birlikte hayatta kalmaya çalışmak bir hayli keyifli. Stamina olmadan dash atabilmek savaşları daha da akıcılaştırıyor. Yüzlerce düşmanın ortasında yaptığınız hareketlerin sonuçlarını görmek de görsel bir şölen olunca bağımlı olmamak için kendinizi tutmanız gerekiyor.

Yunan Mitolojisiyle Çeşitli Mekaniklerin Harika Karışımı

Oynadığımız karakter Hades değil, Hades’in asi çocuğu Zagreus! Babamıza baş kaldırıyoruz ve cehennemden kaçmaya çalışıyoruz. Tekrar, tekrar ve tekrar… Bir Tanrı olarak ölümsüz olduğumuz için de rogue-like teması çok iyi uyum sağlıyor. Öldüğümüzde babamız Hades’in alaycı bakışlarıyla karşılaşıyor ve bir kez daha cehennemin çıkışına doğru yolumuzu açmaya çalışıyoruz.

Yunan Mitolojisindeki karakterleri boss olarak görmek ve her öldüğünüzde farklı diyalog kurmak oyunun yapısı için muhteşem bir etmen. Sahip olduğumuz ekstra güçler de Yunan Tanrılarının güçleri oluyor, her öldüğünüzde onlarca farklı gücünüz oluyor. Bize yardımcı olan Yunan Tanrıları da harika tasarlanıp çizilmiş. Bunun üzerine iyi seslendirme ve doğal hissettiren diyaloglar da eklenince elimizdeki konsept daha da muhteşem bir hale geliyor.

Zagreus ile her öldüğünüzde yeni güçlere sahip olabiliyorsunuz. Mesela ben mızrak kullanırken bir güç ile patlama efekti elde edebildim. Mızrak fırlattığımda patlıyordu. Elimde roketatar varmış gibi roket ata ata düşmanlarımı yok ediyordum. Bu daha hiçbir şey. Zeus‘un yıldırımlarını veya Hermes‘in hızını silahlarınıza aktarabilirsiniz. Onlarca farklı gücün onlarca farklı karışımı var ve her bir turunuz bir öncekinden farklı bir oynanış sunabiliyor. Bu kadar çeşitlilik gerçekten afallatıcı. Zaten bu yüzden de Hades bağımlılık yapabiliyor. Müzikleri de aksiyona aksiyon katıyor ve fark etmeden Cehennemin derinliklerinde onlarca saat geçirmiş olabiliyorsunuz.

40₺ fiyat etiketiyle kesinlikle oynanmaya değer. 90₺ olsa bile ben Hades’i satın alır ve oynardım. Bu senenin en güçlü adaylarından biri olan Hades’e mutlaka göz atmalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.