Pandemi Döneminde Yeni Nesil Konsol Çıkarma İnatçılığı

Karantina döneminin başlangıcıyla birlikte bu seneki tüm oyun etkinlikleri iptal edilince yeni nesil konsolların da erteleneceğine emin olmuştum. Pandemi döneminde tüm dünyaya bir ürün ulaştırmaya çalışmak hem çok maliyetli hem de imkansız gibi gözüküyordu. O ürünün dağıtımında virüsün yayılmasına da yardımcı olabileceğini düşünürsek durum daha da vahim oluyor. Ayrıca arayüz ve konsolun kendisini göstermemekte inat etmelerinin sebebini anlamakta güçlük de çekince iyice şüphelendim. Yetişmemiş gibi davranmalarının yanında çıkış oyunları da eksik kalmış gibiydi. Böyle de olunca kendilerini zorlamalarına gerek yok diyordum lakin bildiğiniz gibi Xbox Series X 10 Kasım’da, PS5 ise 12 Kasım’da çıkış yapacak.

Çıkış Oyunlarının Yetersizliği

Her iki firmanın da yeni nesil konsollara geçişleri berbat olur. Konsol çıkışındaki oyunlar yetersiz kaldığından hep ağızları yandı. Özellikle Xbox One ve PS4’te bu dersi aldılar. Bu yüzden büyük silahlarla Xbox Series X’e ve PS5’e gelirler diyordum ama… Evet, kesinlikle büyük silahlarla geldiler ama oyunların yetişmediği çok ortada. 

PlayStation 5 Çıkış Oyunları

 • Astro’s Playroom
 • Demon’s Souls
 • Destrucktion All Stars
 • Marvel’s Spider-man: Miles Morales
 • Sackboy A Big Adventure

PS5’in elinde Marvel’s Spider-man: Miles Morales ve Demon’s Souls var, bunlar çok güçlü markalar olsa da Horizon Forbidden West’in de çıkış oyunu olmasını kesinlikle hepimiz istemişizdir. 2021’e doğru kaydırılması biraz aceleci davrandıklarının göstergesi gibi geliyor. Days Gone’ı yapan Bend Studio’nun da yeni oyunu duyurulmadı. Insomniac Games’i, Miles Morales adında yan bir oyun yapsın diye acele ettirmiş bile olabilirler. Yani elimizdeki tek büyük oyun Demon’s Souls oluyor. Biz oynamak için çok heyecanlansak da sonuçta o da remake. Sony’nin yepyeni ve yüksek bütçeli bir oyunu çıkış gününe yetişmemiş.

Xbox Series X Çıkış Oyunları

 • Assassin’s Creed: Valhalla
 • Bright Memory
 • Dirt 5
 • Devil May Cry 5: Special Edition
 • FIFA 21
 • Fortnite
 • Gears 5 (Series X Upgraded)
 • Gears Tactics
 • Marvel’s Avengers
 • NBA 2K21
 • Observer: System Redux
 • RPG Time: The Legend of Wright
 • Samurai Spirits
 • Tetris Effect: Connected
 • The Falconeer
 • Watch Dogs Legion
 • Yakuza: Like a Dragon

Xbox zaten elini ayağını exclusive oyunlardan çekti de çıkış oyunlarının hepsi ya önceden çıkan oyunların yenilenmiş hali ya da idare eden olan 3. parti oyunları. Eski konsolda da ve PC’de de oynanabilecek oyunlar.

Dünya Ekonomisinin Çöküşü

Pandemi sebebiyle işsizliğin artışı, paraların değer kaybetmesi ve sistemlerin işleyememesi ekonomiyi çok kötü etkiledi. Özellikle Amerika çok etkilendi. PS5 ve Xbox Series X’in duyurulmasına da tepki gösterdiler. Yabancı oyun basınındaki bir makalede “Televizyonumun yanında duracak bir eğlence aygıtına maaşımın büyük bir kısmını vermek istemiyorum.” cümlesi kurmuşlardı. Büyük kesim de bunu destekledi. Sağlık masraflarını karşılamakta zorlanırken bir cihaza 499$ vermek istemediklerini söylüyorlardı. İşsizliğin artmasıyla birlikte geçim sıkıntıları da başladığını düşünürsek bu çok normal. İnsanlar böylesine zor durumdayken onlara yeni konsol aldırmak için ekstra cezbedici şeyler duyurmaları lazımdı. Onları da başaramadılar, insanlar uzun süre erteleyecek gibi.

Yeni Nesil Konsollar 2021 Kasım’da Çıksa Daha İyi Olmaz Mıydı?

İnsanların eve kapanıp daha çok oyun oynamasını elbette fırsat bilecekler de bir yıl ertelenseydi sanki daha iyi olurdu. PS5 için hem seneye Horizon Forbidden West hem de God of War 2 hazır olabilirdi. Yanında daha duyurulmayan oyunlar da hazır olabilirdi. Xbox’ın kendi stüdyoları da oyunlarını yetiştirmiş olup daha göz alıcı bir çıkış yapabilirdi. Her ikisi için de sönük bir konsol duyurusu oldu. Ya tweet atarak ya da oyun basınına röportajlar vererek detayları açıkladılar.

Oyunların yetişmiş olmasının yanında dünya da kendini daha toparlamış olurdu. İnsanlar yeni bir cihaz almak için de daha hevesli olabilirdi.

2 Sene Daha Eski Nesli Destekleyecekler

Aceleci davrandıklarını bildiklerini düşünmemin başka sebebi de bu oldu. Microsoft da Sony de sert bir geçiş yapmak yerine yumuşak bir geçişin daha uygun olacağını düşünüyor. Oyunlarını uzun süre her iki nesle de çıkartacaklar. Sadece PS5’te, sadece Xbox Series X’te gibi bir şeyi yakın zamanda görmeyecek gibiyiz. Bu yüzden de konsolu almak için acele etmemize gerek yok. Hele hele Türkiye’de hiç gerek yok. Gümrük vergisi düşmese bile düşeceğini umarak beklemek bizim yararımıza olur. Kurun artışından dolayı fiyatlar ucuzlayacak diyemiyorum, aksine daha da pahalı almamak için hemen sipariş de edebilirsiniz. Fakat böyle yaparsanız elinizde yeterli içerik olmayacak. Benim tahminim 2022 gibi geniş bir kütüphaneye sahip olmaya başlayacakları yönünde. İşte o zaman daha cazip gelebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? PS5 veya Xbox Series S/X sipariş ettiniz mi? Eski nesilden 1 sene daha idare ederdik diyor musunuz?

 

Pandemi Döneminde Yeni Nesil Konsol Çıkarma İnatçılığı” üzerine 2 yorum

 1. Degindiginiz noktalarin neredeyse tamamina katilmiyorum. Ilk olarak urunun dagitilmasinin virusun yayilmasi katkisi en fazla her hangi diger bir urun kadar olacaktir. Tarladaki domates de tabagimizdaki yemege donusene kadar bir cok dagitim surecinden gecmekte. Tum dunya bir yil domates yemese de olmez ama kimse yayilimi azaltmamiz lazim dometes uretimini durduralim demedi bugune kadar. Domatesi uc bir ornek olarak verdim ama bu durum her hangi bir ticari urun icin gecerlidir bence, konsollar dahil. Ayrica bu gune kadar genel olarak her yeni konsolun launch line up’ i mevcut potansiyeline gore zayif olmustur. En yakin ornegi bir onceki nesil konsollar. Ornegin bir sene daha beklense bu liste iki katina cikmayacakti. Buyuk oyun firmalarinin, en azindan simdiye kadar acikladiklari takvimleri de genel olarak bunu destekliyor.

  Beğen

  1. Kaçırdığınız bir nokta var. Konsollar tek bir merkezde milyonlarca üretip tüm dünyaya dağıtılıyor ki stok olarak da yetişmediğinden sony uçakları da kullanmaya başlamıştı. Ben işletme okuyorum. Sony gibi firmaların tedarik zincirlerinin uzunluğu ve riski çok fazla. Tedarik zincirleri pandemi döneminde hep kırıldı, stok anlamında personel anlamında verim anlamında hep sakatlandı. Sistemlerin hepsi yavaş işliyor yavaş oluşuyor dediğim kısım oydu. Çinde de insanları nasıl köle gibi çalıştırdıklarını da düşünürsek karantina döneminde bir hayli sıkıntı çıkmış olabilir. Çıkış oyunları için de geçen nesilde çok fazla eleştiri almışlardı, gelecek nesle insanlar büyük bir çıkış bekliyordu, firmalar da kabullenmişti ama öyle de olmadı. Ya insanlar acaba gow 2 mi çıkış oyunu olcak yok herhalde horizon 2 duyururlar derken daha horizon bile yetişmemiş. Xbox studios da medium falan da yetişmedi, genel yorumlara baktığımda kesin ertelencek gözüyle bakıyordum. Öyle olmadı ama sony açıkladığı ps5 sayısı kadar üretemedi, fiyatları bile son 2 ay kala açıklandı, genelde 5-6 ay öncesinden açıklanırdı, daha hala arayüzüni bilmiyoruz para vereceğimiz ürünün.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.