Sonunda Geldi: Minecraft Mağaralar ve Dağlar Güncellemesi

Minecraft kendisini sürekli geliştiren, ve bu sayede büyük bir topluluğa hitap eden bir oyun oldu. Her yaştan insanların keyifle bıkmadan oynadığı Minecraft, dün saat 19.00’da Minecraft Live etkinliğini canlı olarak yayınladı. Tüm Minecraft severler olarak canlı yayını heyecanla izledik. Yıllardır beklediğimiz bir güncelleme vardı. Madenciliğin artık sıradanlaştığı, mağaraların eskisi kadar zevk vermediğini düşünüyorduk hepimiz. Bu yüzden mağara güncellemesi gelmesini Minecraft geliştiricilerinden sürekli istedik. Artık sevinme vakti geldi çünkü isteklerimiz sonunda gerçek oluyor.

Minecraft: Mağara ve Dağlar Güncellemesi Duyuruldu

Bu güncellemeyi hepimiz duyduğumuzda sevinmişizdir eminim. Yıllardır gelişmesini istediğimiz madenler sonunda daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkacak. Daha keyifli bir oynanış bizleri bekliyor olacak, daha önce hiç görmediğimiz mağaralar, canlılar, yapılar bizleri karşılayacak ve oynarken daha çok zevk alacağız. Gelin şimdi güncellemenin içeriğinden bahsedelim.

Artık Mağaralarda Farklı Biyomlar Olacak

En son Nether güncellemesiyle beraber Nethar’a birkaç farklı biyom eklemişlerdi ki bu Nether’ı daha da keşfedilebilir hale getirdi. Daha farklı yapılar, daha farklı eşyalar, canlılar derken Nether’da oynamak artık çok keyifli hale geldi. Mağara güncellemesiyle beraber artık mağaralarda da farklı biyomlar görebileceğiz. Bize şimdilik bahsedilen sadece bir biyom var. Bitki mağaraları olarak Türkçeleştirebileceğimiz Lush Caves oyuna ekleniyor. Cıvıl cıvıl gözüken bu biyomun içerisinde Spore Blooms adlı çiçekler yer alacak ve mağarayı onlar aydınlatacak. Kendisini ışık kaynağı olarak kullanabileceğiz. Ayrıca yeryüzünde yeni bir ağacımız var, Açelya Ağacı’nı artık dünyada bulabileceksiniz. Ne işe yarıyor diye sorarsanız, bu ağaçlar bitki mağaralarının hemen üstünde bulunuyor. Eğer Açelya ağacıyla karşılaşırsanız yere doğru kazmaktan çekinmeyin, çünkü altınızda sizi bitki mağarası bekliyor olacak.

Yeni eklenen bitkilerden bir tanesi de Dripleaf Plant. Sarmaşık tarzı bir yapısı var, yaprağının üstüne çıkabiliyorsunuz. Ancak dikkatli olun, uzun süre yaprağın üstünde kalırsanız yaprak ağırlığı taşıyamayıp eğilecek ve aşağıya düşeceksiniz.

Daha Gelişmiş Madenler, Sarkıtlar ve Dikitler

Maden güncellemesiyle beraber beklediğimiz bir şey de oyuna eklenecek. Normalde madenlerin hepsi tekdüze sıradan dar alanlardı. En büyük alanımız Mineshaft denilen terk edilmiş madenlerdi ancak bir yerden sonra onların da kaynakları tükeniyordu. Yeni gelecek olan madenler sayesinde daha geniş alanlar, yeraltı havuzları, daha karanlık ve korkutucu bölgeler bizleri bekliyor.

Sarkıt ve dikit madenlerinin oyuna ekleneceği duyuruldu ve böylelikle madende artık eskisi kadar güvenli olamayacaksınız. Doğal yollardan sadece lava düşerek öldüğümüz madenlerde artık sarkıtların kafamıza düşmesiyle ya da bizim dikitlere düşmemizle ölme ihtimalimiz var. Tabii bu durumu kendi avantajınıza da çevirebilir, zombilerin ya da diğer yaratıkların ölebileceği tuzaklar haline getirebilirsiniz.

Yeni Cevherler ve Yeni Mekanikler

Madeni güncellediğimizde zaten yeni cevherlerin de eklenmesi tahmin edilebilir bir şeydi. Güncellemeyle beraber oyuna 2 adet yeni maden cevheri ekleniyor. Bunlardan birisi modlardan da aşina olduğumuz Bakırlar, ancak bakır farklı bir özelliğe sahip. Normalde bir cevher bulduğunuzda (kömür demir vb.) bir arada çıkıyordu ancak küre halinde toplanmış şekilde buluyordunuz, bir sonu vardı. Bakırda ise eğer birden fazla bakır cevheri bulduysanız ve doğru yöne kazdıysanız, siz bir Bakır Damarı bulmuşsunuz demektir. Bu damarlarda eğer doğru yöne kazmaya devam ederseniz inanılmaz sayıda bakır elde edebileceksiniz.

Bakırı kazdınız işlediniz ve evinize koydunuz, saatlerce hatta günlerce belki de aylarca oynadınız ve bir baktınız, koyduğunuz bakır yeşil olmuş. Evet, bakır bloklarını bir yere koyarsanız zamanla oksitlenmeden ötürü renk değiştirecek ve yeşile dönüşecek. Bu sayede kendi tarihi yapılarınızı da elde edebileceksiniz. Yıllar sonra gittiğiniz bir yerde yeşil bir bakır bloğu gördüğünüzde orada daha önce bulunduğunuzu hatırlayacaksınız.

Bir diğer eklenen cevherimiz Ametist. Kendisini madenlerde özel bir bölgede çıkıyor, o bölgeye girdiğinizde çok güzel melodiler size eşlik edecektir.

Madenin Ürkütücü Canavarı: Warden

Bu canlıyı ilk gördüğümde çok da korkmamıştım ta ki hasar verene kadar. Kendisi Iron Golem gibi inanılmaz hasar veren bir yaratık ve madenin en karanlık bölgesinde yaşıyor. Karanlık bir bölgede yaşadığı için görme yetisini kaybeden bu yaratık ses odaklı hareket ediyor. Eğer yeterince sessiz ve dikkatli olmazsanız bu yeni yaratığımız sizi kolayca avlayacaktır.

Biraz da Sevimlilik: Axolotl

Artık denizde küçük sevimli bir canlıya sahibiz. Axolotllar suda yaşayan bir semender türü. Onları kovayla alabiliyorsunuz, isterseniz bu sevimli canlıları havuzunuza koyup kocaman bir akvaryum yapın, isterseniz de okyanusta bu canlılarla beraber dolaşın ve beraber savaşın. Evet bu canlılar aynı evcil kurt gibi sizin saldırdığınız yaratıklara saldırıyor. Artık Gardiyanlarla savaşmak bu canlılarla birlikte daha kolay, bir Axolotl ordusu yaratabilir ve denizlerin hakimi olabilirsiniz. Bir avantajı da şu, Axolotllar canı azaldığında ölü taklidi yaparlar, ölü taklidi yaptıkları sırada hiçbir canlı onlara saldırmıyor. Büyük bir Axolotl ordusuyla beraber okyanusta size kafa tutabilecek canlı olmayacaktır.

Sevimli bir Baş Belası: Domatesler ve Tommo

Oyuna domatesler de ekleniyor. Normal bir tohum nasıl ekiliyorsa domates de aynı özelliklere sahip, tohumunu ekin ve bekleyin bu kadar basit. Olgunlaşan domatesleri aldıktan sonra onları tıpkı kartopu gibi fırlatabiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla artık domates savaşları yapabileceksiniz. Bu arada dikkatli olun, domatesleri olgunlaştığında almazsanız domatesler Tommo’ya dönüşecektir, size domates atıp canınızı sıkmaya çalışan bu canlının yetişmesine izin vermemelisiniz.

Dağlardaki Yenilikler

Güncellemenin adı Madenler ve Dağlar olarak duyuruldu ve sizin de tahmin edeceğiniz üzere Dağ keçileri oyuna eklenecek. Bu keçiler çok yükseklere zıplayabiliyor, ve biraz agresifler. Dağlara çıkarken biraz dikkatli olun çünkü kızarsa sizi dağdan aşağı atmaya çalışacaktır.

Dağlara gelecek yeni güncelleme ile birlikte artık yüksekliğe bağlı olarak ağaç ve kar yoğunluğu da değişecek. Aşırı yüksek dağlara çıktığınızda çok büyük kar kütleleriyle karşılaşabileceksiniz.

Antik Bölgeler ve Arkeolojik Kazılar

Oyuna arkeolojik kazı sistemi de eklendi. Açık konuşmak gerekirse hiç böyle bir güncelleme beklemiyordum çünkü Dağlar ve Mağaralar güncellemesi zaten yeterince büyük bir güncelleme. Üstüne bir de arkeolojik kazı güncellemesi getirdiklerinde oyun bir anda inanılmaz farklılaşacağı, alışmamızın zor olacağı ve keşfetmemiz gereken bir sürü şeyin olacağı bir hale gelecek.

Arkeolojik kazıyı yapabilmeniz için, öncelikle oyunda bir kazı alanı bulmanız lazım. Ardından güncellemeyle eklenecek olan Fırçayı elinize alıp toprak ve çakılı fırçayla süpürmelisiniz. Dikkatli olun, eğer hata yaparsanız içerisinden çıkan şeyi kıracaksınız ve bir daha asla ona ulaşamayacaksınız. Bu işlemi yaptığınızda elinize zümrüt, elmas ya da oyuna yeni eklenen Seramikler elde edebilirsiniz. Seramikleri de yine güncellemeyle birlikte gelecek olan Kil Vazoya desen olarak ekleyebilirsiniz.

Yeni eşyalar ve Yeni Bloklar

Oyuna iki adet maden eklendi demiştik, ancak ne işe yaradıklarından henüz bahsetmedik. İlk olarak bakırdan başlayalım, bakırla birlikte artık Paratoner üretebiliyorsunuz. Ağaçtan ev yapmayı sevenler için hayat kurtarıcı olan bu eşya sayesinde artık evinize yıldırım düşmesi ve bu sebepten dolayı evinizin yanması gibi dertlerden kurtuluyorsunuz.

Diğer bir eşyamız ise ametisti kırdığımızda elde ettiğimiz parçacıkla beraber üretilen Teleskoplar. Artık uzakta baktığımız yerde ne olup olmadığını gitmeden teleskopa bakarak öğrenebileceğiz.

 

En kullanışlı ve bir türlü neden önceden oyuna eklenmediğini anlayamadığım eşya sonunda Minecraftta. Keseler oyuna eklendi ve artık içerisine 64 adet eşya sığdırabileceğiz, Bu eşyaların hepsi aynı olmak zorunda da değil, 64 adet eşyayı türü fark etmeksizin bir arada taşıyorsunuz ve envanterinizde bu sayede yer açılmış oluyor.

Son olarak, oyuna Warden’la beraber eklenen ve aynı çalışma mantığına sahip olan Sculk Blocklar eklendi. Bu bloklar sese ve kızıltaş enerjisine duyarlı. Sculk blocklar sayesinde artık kablosuz elektrik iletimi de sağlayabileceğiz. Minecraft’ta ürettiğimiz makineler artık çağ atlıyor. 

Minecraft geliştiricileri, bunu yanlışlıkla yaptıklarını ancak sonradan kablosuz elektrik iletiminin muhteşem bir fikir olduğunu ve oyuna eklenmesi gerektiğini belirttiler.

Güncellemede Olmasını İstediğimiz Canlı:

Minecraft Live: Gelecek olan yeni canlıyı siz seçin başlıklı yazımda bundan bahsetmiştim. 3 adet canlı vardı ve biz bir sonraki güncellemede hangi canlının gelmesini istediğimizi seçecektik. O canlı belli oldu. Topluluk oylarıyla beraber ilk turda elenen canlımız Moobloom oldu. Tatlı olması onu oyuna eklenecek kadar cazip kılamadı. İkinci turda Iceologer ve Glow Squid  oylamaya sunuldu ve oylamayı Glow Squid kazandı, bir sonraki güncellemede denizde parlak bir canlımız olacak. Bakalım canlımız hangi özelliklere sahip olacak ilerleyen günlerde göreceğiz.

Minecraft Mağara ve Dağlar güncellemesi 2021 Yaz ayında çıkacağı duyuruldu. Tabi bu aralıklarda daha birçok özellik de eklenecektir. Merakla bekleyeceğiz.

Sonunda Geldi: Minecraft Mağaralar ve Dağlar Güncellemesi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.