Marvel’s Guardians of the Galaxy: Hem İyi Hem Kötü

Square Enix, Marvel’s Avengers’ı eline yüzüne bulaştırdı. Online yapmak uğruna oyunun tüm potansiyelini harcadı. Square Enix son yaptığı açıklamada da online oyun konusunda tecrübeleri olmayan stüdyolara Marvel’s Avengers’ı yaptırmanın hata olduğunu kendisi kabullendi. Marvel oyunlarından vazgeçmedi. Marvel’s Guardians of the Galaxy ile Square Enix şansını tekrar denemek istedi. Hem de bu kez tek kişilik bir oyun yapmaya karar vermişler. Co-op bile değil, karakteri bile değişemiyorsunuz. Tüm oyun boyunca sadece Star-Lord’u kontrol ettiğimiz bir oyun. Fragmanlarında ilgimi pek çekmese de geçen ay Marvel’s Avengers’ın ana hikayesini bitirince Square Enix’in tek kişilik marvel oyununu da merak ettim. Heyecanla oyunun başına oturup bitirdim. Birkaç büyük kusuru olsa da iyi anlamda beni şaşırttı. Square Enix ve Eidos Montreal’in karakterleri iyi analiz edip karakterleri özümseyen bir oyun yapmalarını hiç beklemiyordum.

Bu Oyunda Neler Oluyor?

Oyuna ilk girdiğinizde afallayabilirsiniz, çünkü karakterler aksiyon içindeyken bile o kadar çok konuşuyorlar ki kafanız şişebiliyor. Biraz yorgunken girdiğinizde deneyim etmesi zor bir oyun oluyor. Sakin kafayla girip, ne bekleyeceğinizi bilerek oynadığınızda ise diyalogları çok seveceksiniz. Beni çok sık güldürdü ve gerçekten ekip olduklarını hissettim. Aralarındaki kimyayı güzel yakalaşmışlar. Telltale oyunlarından daha ilginç diyaloglara ve daha güzel seçimlere sahip. Ayrıca Telltale’in Guardians of the Galaxy’nin bayıklığı yüzünden bu oyundan uzak duruyorsanız lütfen bir şans verin. Kesinlikle o oyundan çok daha ilginç bir oyun.

Fragmanlarda Biz Ne İzledik?

Oyunun fragmanlardan daha iyi gözüktüğünü de söylemeden geçmek istemedim. Oyunun duyurusunu canlı yayınla yapmalarından kaynaklı da kötü gözükmüş olabilir bilmiyorum ama Marvel’s Guardians of the Galaxy cidden güzel grafiklere ve iyi bir atmosfere sahip. O fragmandaki slime canavarından çok daha güzel tasarlanmış düşmanlar da var.

Oynanış Niye Tam Olmamış?

Oyunun gelişticisi Eidos Montreal, sadece Star-Lord’a odaklanan bir oyun yapmak istememiş. Ekibi de oynanışa dahil edip Guardians of the Galaxy oyunu yapmak istemiş. Ekibi oyuna dahil etmek için de Final Fantasy VII Remake’tekine benzer bir sistem kurmuş. Sadece kendi yeteneklerinizi değil, ekiptekilerin de yeteneklerini kullanabiliyorsunuz. Onların yeteneklerinden birini seçtiğinizde Star-Lord onlara sesleniyor ve seçtiğiniz kişi yeteneğini kullanıyor.

Groot düşmanları sabitleyen yetenekler kullanırken, Drax ve Gamora yakın menzilli kesici silahlarıyla düşmana atlıyor, Rocket ise toplu düşman gruplarına bombalar atıyor. İşte sorunda burada başlıyor. Her karakterin 4 yeteneği var ve Star-Lord ile birlikte ekibin toplam 20 yeteneği var. Tabii ki hepsi güzel yetenekler değil, siz de en sevdiğiniz 4-5 yetenek arasında sıkışıyorsunuz. Star-Lord’un ana oynanışı ise sadece düşmana nişan alıp ateş etmek olduğundan pek de keyifli olmayan bir deneyim oluyor. Bu arada silahlarımız da oyuncak tabanca gibi olduğundan sadece gıdıklıyor, yani ekibinizin yeteneklerini kullanmak dışında pek bir hasarınız yok.

Bahsettiğim oynanış, oyunun yarısına kadar gayet eğlenceliydi. Sonrasında ise biraz sıkılır gibi oldum. Oyunun sonlarına yaklaştığınızda arka arkaya çok sık savaşıyorsunuz. İşte o zaman gözünüze çok batıyor. Aksiyon dışında bulmacalar ve bölüm tasarımları olarak Uncharted tadı verdiğini söyleyebilirim. O konuda pek bir eksiği yok.

Bunlar Kim?

Marvel’s Avengers’ta elbette ki filmlerdeki oyuncuların suratlarını kullanmadılar ve Marvel’s Guardians of the Galaxy’de de bu böyle devam ediyor. Yapım maliyetleri artmaması adına anlıyorum, zaten oyuncular da kabul etmeyebilir. Yine de Marvel’s Avengers’ta suratlarda korkunç bir tuhaflık hissediliyordu. Marvel’s Guardians of the Galaxy için ise gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki oyundaki karakterlere bayıldım. Birkaç saate hemen alışıyorsunuz ve seviyorsunuz. Groot’a filmdeki kostümünü giydirdim, geri kalanlara ise hiçbir değişiklik yapmadım. Filme nazaran yeni tarzları daha da güzel olmuş. Seslendirmeler kesinlikle çok başarılı. Aralarındaki tartışmalar, kavgalar ve şakalar eğlenceliydi. Diyalogların büyük bir özenle yazılmasının da etkisi elbette var, yazarlar çok iyi iş çıkarmışlar.

Müzikler için inanılmaz para dökülmüş, birçok telifli müzik var ve oyuna çok yakışmış.

Sonuç

Marvel’s Guardians of the Galaxy, çok yüksek inceleme puanları aldı. Elimizde öyle bir oyun yok ama neden bu kadar fazla beğendiklerini anlayabiliyorum, oyunun gerçekten çok büyük bir potansiyeli varmış. Oynanıştaki yavanlık can sıkıcı olsa da hikaye sizi oynattırmaya devam ediyor. Son kısımlara doğru hikaye de yetmemeye başlıyor, tabii azcık dişinizi sıkıp bitiriyorsunuz. Eidos Montreal, güzel bir deneme yapmış. Square Enix de doğru yola girmiş. Devam oyunlarında eğer oynanışı geliştirebilirlerse harika oyunlarla karşılaşacağımızı düşünüyorum. Square Enix ve Marvel iş birliğiyle yapılan oyunları da bundan sonra kaçırmadan oynarım. Daha da iyi oyunlar olacaklarını umuyorum.

Marvel’s Guardians of the Galaxy’i oynamak için acele etmeyin, büyük bir indirim gelene kadar bekleyebilirsiniz. Belki gelecekte Game Pass’e gelir, o zaman oynarsınız. Fırsat bulduğunuzda mutlaka bir bakın. Gelecek oyunlarda görüşmek üzere!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.