Blizzconline Diablo : Soru&Cevap

Sizler için Blizzcon’da Diablo tanıtımında sorulan soruları ve alınan cevapları Türkçeleştirdik. İyi okumalar!

S: Hikayeye göre roguelar sadece kadın, yani rogue ve druid sadece tek cinsiyet mi seçilecek?
C: Bütün sınıflar tamamen özelleştirilebilir, bir cinsiyet sınırlaması yok.

S: D4’te bütün roguelar aynı grubun/düzenin üyesi mi?
C: Kendi tarafını ve bağlı olduğun yeri role-play yaparak seçebilirsin ama özel istekleri olarak bazı NPC’ler var.

S: Diablo Immortal’ın alpha sürecinden neler öğrendiniz?
C: Aldığımız geri dönüşlere göre gerçek bir Diablo oyunu olduğu söyleniyor. Late game sistemi(max level’a geldikten sonra oyunda yapılacaklar) daha oyuna eklenmemişti, yani oyuncular max level’a gelip yapacak şeyler arayacaktı- sonuç olarak şimdilik sadece end game(Late Game ve End Game farkını göstermek için çevirmedim) kısmı deneniyor.

S: Diablo 3’te olduğu gibi D2:R’da her bölümün sonunda yüksek çözünürlükte sinematikler olacak mı ve büyük eventler görecek miyiz?
C: Hayır, D2’deki bütün 27+ dakikayı shot for shot(bir görüntüyü remastered yaparken eski haline zarar vermeden aktarmak) tekniğiyle D2:R’a ekleyeceğiz. Ses iyileştiriliyor ama kulağa aynı gelecek.

S: Diablo 4’ün gameplayinde gördüğümüz kadarıyla saldırdığımız canavarlar parlaklaştırılıp öne çıkarılıyor ve bu biraz “anı” bozuyor. Bu kapatılabilir mi?
C: Bizde biraz dikkat dağıtıcı bulduk, yani evet kapatma imkanınız var. Kombata bir farklılık ekliyor ama zorunlu değil.

S:Diablo 3’te olduğu gibi Diablo Immortal’da da sezonlar olacak mı?
C:İnsanlar sezon sistemini seviyor çünkü ilerlemenin resetlenmesi(progression reset:Diablo’da sezonlar arası karakterler sıfırlanır.) bir sonraki sezonda oyunculara daha hızlı ilerleme hissiyatı veriyor ve oyuncular içerik güncellemelerini seviyor. Diablo Immortal için içerik güncellemesine daha çok odaklanacağız ve içerik güncellemesi aralarında ilerlemeyi resetlemeyi düşünmüyoruz. Oyuncuların karakterleriyle bağ kurmalarını istiyoruz.

S: Gördüğümüz kadarıyla Diablo 2:R Cross-Progression’a sahip peki ya Cross-Play?
C: Cross-Progression kesinlikle olacak ama Cross-Play şuan desteklenmiyor.

S: Bilgisayarda Diablo 2:R oynayanlar için controller desteği olacak mı?
C: Evet.

S: Diablo2:R Local co-op’a sahip mi?
C: Switch’te couch co-op(Konsollarda olan Diablo3’teki gibi tek hesaptan bağlantı) olmayacak ama local play olacak.

S: Hasar katlayan legendary item özellikleri Diablo 3’teki aynı probleme sahip mi?
C: Güçlü hissetmek istediğinizi göz önünde bulundurarak abartı olan hasarı kontrol altında tutmaya çalışacağız. Dengeleme yapılacak.

S: Diablo Immortal’ın hikayesi Diablo3 veya 4 ile alakalı olacak mı?
C: Hayır, Diablo 2 ve 3’ün arasındaki 20 yıllık hikaye dolu dönemi anlatacak. Bölgelerden biri Zoltun Kulle’ün kütüphanesi. Bu kütüphane bize bazı önemli anları tekrar oynama imkanı tanıyabilir. Evet, Deckard Cainhala yaşıyor. Özet olarak söylersek  D2R, Diablo Immortal’ın öncesi!

S: D2R’de botlara ve hilelere karşı daha fazla önlem alınacak mı?
C: Artık modern Battlenet’e geçtik. Bu tarz durumları kontrol etmek için artık daha fazla ve gelişmiş programlarımız var.

S: Karanlık bir dünya hazırlarken sizi en çok zorlayan şeyler neler?
C: En büyük engel oyunun temasını dengeli şekilde hazırlamak. Çok fazla karanlık şey katarsan zamanla alışıyosun ve etkisini yitiriyor. Tarikatçı tapınakları, cehennem, karanlık bodrum katları – korkunç görüntülere sahip olacak! Ama zaman zaman buna güzellik katmak lazım, biraz karanlık derinlik ve huzur gibi.  Yani size içi deşilmiş vücutlar gösterdiğimizde, bu anlar çok sarsıcı oluyor. Bu detayları eklemek için doğru noktaları buluyoruz. Kattığımız bu tonlamaya insanların tepkileri iyi şekilde ilerliyor. D2 çıktığından beri 20 yıl geçti ve bu yıllar içerisinde oyuncular oyun dünyasının karanlığına alıştı. Bir bakıma bu bize daha çeşitli korku elementleri ekleme şansı veriyor. Popüler kültürdeki değişim karanlık şeyleri daha kabul edilebilir şekilde normalleştirdi.

S: Diablo Immortal ne zaman çıkıyor?
C: Daha tam olarak söyleyemeyiz, önümüzde daha fazla test aşamaları var. Şu ana kadar yaptığımız testlerden daha fazla test yapacağımız söylenebilir. Crusader ve Necromancer sınıflarını oyuna eklememiz lazım, level sınırı 60’a çıkarıldı, daha fazla bölge eklendi, hepsinin üzerinde çalışmamız lazım. Ayrıca alışılmış PVP ve PVE siteminin eklenmesi lazım ve hepsinin çok dikkatli şekilde yapılmış testlere ihtiyacı var.

S: D2:R’de Player Collision olacak mı?(Player Collision kullandığınız yeteneklerin diğer “takım” arkadaşlarınızı fiziki olarak etkilemesine denir. Örneğin duvar koyan bir spell kullandıysa takım arkadaşınız ve siz bunun içinden geçemiyorsanız Player Collusion var demektir. Bu özellik D2’de vardı ama D3’te kaldırıldı.)
C: Collision kesinlikle oyunda bulunacak.

S: Form buildleri Diablo 4’te nasıl olacak?(Form buildleri denilen şey, karakterlerimizin dönüştüğü diğer formlar. Örn: Druid’in ayıya dönüşmesi.)
C: Uzun süre forma girebildiğiniz özel buildler var, ama uzun süre koştuysanız/bir süreliğine kombattan ayrıldıysanız normal druid formunuza geri döneceksiniz. Bir ayıya dönüştüğünüzde binek kullanabilir misiniz?(Çevirmen Notu: Ne saçma soru) Hayır, binek kullandığınızda otomatik olarak druid formunuza geri dönersiniz.

S: İlerleyen güncellemelerde Diablo Immortal’da bizi neler bekliyor?
C: Çok fazla yama planlarımız var, oyunu güncellemelerle desteklemeye devam etmek istiyoruz, oyunun çıkışı sadece bir başlangıç. Yeni hikayeler, yeni bölgeler, yeni dungeonlar, yeni itemlar, yeni paragon ağacı(Diablo’da max level’a ulaştıktan sonra gelen yetenek ağacı diyebiliriz), yeni sınıflar, yeni sistem siz oyuncuları bekliyor olacak.

S: D2:R, D2’nin hangi güncellemesine dayalı olacak?
C: Şu an 1.14 yani son halini kullanıyoruz. D2’nin şu an ki versiyonun bazı denge problemleri olduğunun farkındayız. Ama oyuncular için olabildiğince oyunu hatırladıkları gibi getirmek istiyoruz. Eğer oyunun çıkışını yapmadan önce oyunu dengelersek çok fazla şey değiştirmemiz gerekecek. Bu da hatırladığınızdan daha farklı bir oyun olmuş olacak. (Yani şuan oyunu 1.14 yamasına göre remake yapıp oyunun çıkışından sonra duruma göre nerf&buff güncellemeleriyle ilgilenecekler.)

S: D3 oyuncular arası item takası açısından çok kuralcıydı, Diablo 4 bu konuda daha rahat olacak mı?
C: Diablo 4’ün çok sosyal olmasını istiyoruz, bazı takas kısıtlamaları düşünüyoruz ama oyuncular arası ve klan bankası için takas yapmak oyunun büyük bir parçası olacak.

S: Diablo Immortal’da PVP ve PVE olacak mı?
C: Evet, hikayeyi bitirdikten sonra yapacak çok şey var, bugün açıklanmadı ama ama PVE hedeflerimiz var evet ayrıca grup odaklı PVP’de olacak.

S: D2:R daha iyi ekran çözünürlüğünü destekleyecek mi?
C: Evet. Modern bir oyundan ne bekliyorsanız o.

S: Framerate Sistemi nasıl olacak?
C: Breakpoints* oyun içinde karelerden(frame) oluşuyor, Diablo 2’de animasyonlar hızları karelerle ölçülüyor yani fazla animasyon kullanıldığında breakpointe sebep oluyor fps düşmüş hissi veriyor. Bu özellik D2:R’de olacak ama daha pürüzsüz şekilde gözükecek. (Çevirmen Notu: Diablo2 eski bir oyun olduğu için bazı özellikleri fazla kullanımında breakpointler ortaya çıkıyor. Bu olayın neden olduğunu ve breakpointin anlamını buradan bulabilirsiniz.)

S: Diablo 4 – Hızlı Kısa sorular
Her sınıf kendi özel görevlerine sahip olacak mı? Hayır, ama bazı planlarımız var.
Transmog olacak mı? Evet.
Balıkçılık? Evet.
Couch Co-op? Evet.
Teleport parşömenleri ve kitaplar? Evet.
Güvenli noktalarda etrafta melekler görecek miyiz? Teknik olarak evet.
Inarius’un hapishanesine hiç yakınlaştık mı? Hayır.

S: Diablo Immortal – Hızlı Kısa Sorular
World PVP? Evet.
Karakter animasyonlarında mimikler olacak mı? Belki, tam olarak soruyu anlamadım.
120hz cihazları destekleyecek mi? İlk çıkışında hayır.
Necromancer ve Crusader oyunun çıkışında olacak mı? Evet.
Raidler en fazla kaç kişilik olacak? Fazla kişilik.

S: D2:R Hızlı Kısa Sorular
Takas D2’deki gibi aynı mı olacak? Hayır, itemları chat’e linkleyeceksiniz, diğer oyuncular statlarını görebilecek, itemları karşılaştırabilecekler(Anladığım kadarıyla Diablo 3 benzeri.)
Yeni runewordler olacak mı? Hayır.
D2:R dosyaları D2’ye bir update mi olacak?(Bilmeyenler için, ilk Diablo  hala storeda satılıyor. Onun üzerine bir güncelleme mi olacak yoksa yeni bir oyun mu olacak diye soruyor.) Kesinlikle hayır ikisi farklı oyunlar olacak
D2 karakterlerimi D2:R’a geçirebilir miyim? Hayır, şimdilik.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.